Извор на реката Мундо

Изворот на реката Мундо е еден од најубавите природни феномени во покраината Албасете. Гледајќи го тоа, може да помислите дека сте во водопад од Хаваи. Сепак, вие сте во Планински масив Алкараз, еден од оние што го сочинуваат Планински венец Пребетик.

Реката Мундо е притока на Сегура, на што им се придружува откако ќе ги прими реките Богара и на Вега де Риопар. Но, прво, треба да се направи обиколка што поминува низ неколку градови, секој поубав и историски. Сепак, нема да предвидиме. Да почнеме со изворот на реката Мундо.

Раѓање на реката Мундо, уникатен феномен

Како што рековме, реката Мундо е родена во планинскиот венец Алкараз. Поточно, тоа оди надвор од многу длабока пештера. Познати се од овие триесет и два километри. За возврат, вдлабнатината е на врвот на стрмниот карстски рид.

Оваа класа карпи има порозни простори низ кои поминува вода. Така, Речен авион Мундо Паѓа во форма на водопад додека се формираат лагуни. Од нив, тој го развива својот проток. Визијата за излез на водата и нејзиното спуштање меѓу вегетацијата е уникатен спектакл.

Кога да одам и како да одам таму

Најдоброто време да го видите изворот на реката Мундо во целиот свој раскош е пролет. Тогаш млазот вода излегува со импресивна моќност во феномен популарно познат како „испакнување“.

Изворот на реката Мундо

Извор на реката Мундо

За да стигнете до местото каде што се роди реката, мора да го користите автомобилот. Од кога Риопар, мора да тргнете по патот кон кој се движите Силови. Околу шест километри подоцна ќе го најдете отстапувањето што оди до изворот. Ова ќе го достигнете откако ќе поминете уште два километри. Не грижете се за паркирање затоа што имате паркинг со капацитет за сто автомобили и шест автобуси. Но, откако го видовте изворот, имате уште многу што да посетите по течението на реката Мундо.

Пешачка патека до изворот на реката Мундо

Првото нешто што сакаме да го препорачаме е да ја направите оваа прекрасна пешачка патека. Дел од истото место каде што се роди реката и има должина од околу седум километри. Сепак, патеката не е лесна затоа што патува низ височини до XNUMX метри и има одредена опасност.

Меѓутоа, ако одлучите да го сторите тоа, ќе бидете изненадени од пределот што ви го нуди. Всушност, тоа поминува низ Каларес дел Мундо и природниот парк Ла Сима. Покрај тоа, трасата достигнува до самиот влив на пештерата преку која се појавува реката Мундо. За да го направите ова, ќе ви треба посебно овластување што исто така ќе ви овозможи да го внесете околу XNUMX метри без потреба од опрема за пештери. Но, никогаш не обидувај се да одиш понатаму. Ова е погодно само за федерални професионалци.

Во секој случај, трасата вреди. Seeе видите места како неговите Калар дел Мундо, плато со изобилни дупки низ кои водата се филтрира во пештерата. Подоцна, овој вдлабнатина ќе го исфрли, доведувајќи го изворот на реката Мундо. Theе видите и мршојадци, орли и други видови во областа.

Маршрутата на реката Мундо

Не само што е убав изворот на реката Мундо. Исто така вреди да се продолжи со своето патување сè додека не заврши кај Сегура. Оваа турнеја поминува низ многу убави градови за што следно ќе разговараме со вас.

Риопар

Овој мал град го чува најстарото монументално наследство во целиот регион. Во него, препорачуваме да ги посетите остатоците од замок-тврдина Муслиманска ера и црква на светиот дух, изградена во петнаесеттиот век, но целосно обновена и има готски фрески.

Риопар

Поглед на Риопар

Исто така, можете да видите во Риопар Музеј на кралските фабрики во Сан Хуан де Алкараз. Тоа е живо сведоштво за фабриките за бронза и месинг во кои се наоѓаше градот помеѓу XNUMX и XNUMX век и кои беа создадени по наредба на кралот. Карлос III.

Мезони

Се наоѓа во општина Молиникос, овој локалитет беше познат точно како Риомундо. Сместено е во средина со привилегирана природа, со изобилство борови и печурки. Покрај тоа, ќе ви биде многу пријатно да прошетате низ неговите необични типични улици и да ги видите старите алишта.

Тоа

Повеќе има врска со областа Исо, мал град сместен на левиот брег на реката Мундо. Во него, можете да ја посетите црква на Сантијаго Апостол, изградена во осумнаесеттиот век и во која е сместен ликот на патронот на Исо, и на Кула Алмохад од XIII што денес се состоеше од замок исчезна.

Но, пред сè, ве советуваме да го видите различното мостови кои ја преминуваат реката. Традиционално се сметаат за римски, но сепак се доста подоцна. Но, во секој случај, тие се дел од пределот со голема убавина.

Ферез

Исто така наречен „Накитот од Серана“, овој град е место за аџилак за loversубителите на филмот „Изгрејсонце, што не е мала работа“, бидејќи делумно беше застрелан на неговите улици. Но, има и други интересни точки, почнувајќи од нејзините тесни и калдрмени улици.

Можете да ја посетите Парохиска црква Успение на Успение, изградена во XNUMX век. Внатре, исто така можете да видите импресивен барокен орган на XVII. Вие исто така може да оди под Арко де ла Мора, која има своја легенда за волшебствата; посетете ги аквадуктот и хидрауличните мелници и приближете се до Гледиште на Хијар, кој ви нуди спектакуларен поглед на планините на Албасете.

Ферез

Поглед на Ферез

Lietor

Конечно, ќе ви раскажеме за овој град кој беше и сцена на гореспоменатиот филм. Покрај тоа, можете да видите во него црква на Сантијаго Апостол, што е место на културен интерес и во кое се наоѓа прекрасната капела Еспино; на Ермитаж на Богородица од Витлеем, со своето прекрасно полихромно олтарно парче и Манастир и црква на откриени кармелити, изградена на крајот на XNUMX век.

Како заклучок, извор на реката МундоВо Castilla-Ла Манча, ви нуди природен спектакл со голема убавина. Но, неговата околина вреди да се посети и за неговото богато монументално наследство и неговата голема еколошка вредност. Не сакате да ја знаете областа?

 

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*