рајски дестинации

Во светот има многу убави места за посета, без разлика дали сакате историја, природа или култура, но кога зборуваме рајски дестинации сигурно вклучува повеќе природа од било што друго.

Море, песок, зеленило, тишина, природни звуци, сè што соработува за да создаде мигови на мир што не оддалечува од стресот на секојдневниот живот. Па, што мислите за оваа листа? рајски дестинации?

Koh Samui

Тоа е прекрасен остров на источниот брег на Тајланд, кој се наоѓа во архипелагот Чумфон. Има вкупна површина од 228.7 квадратни километри и Тој е вториот по големина тајландски остров по добро познатиот Пукет.

Очигледно е многу туристички, но тоа не го намалува неговиот шарм и неговото место меѓу рајските дестинации на нашата денешна листа. До 70-тите години на 15 век, тој немаше голем развој, всушност немаше ни патишта, а спојувањето на двата краја на островот, околу XNUMX километри, беше напорно и вклучуваше пешачење низ земја и џунгла.

Работите се сменија со туризмот, кога не! Но, покрај тоа, островот има мало производство на гума и кокос и тоа помогна да се генерира просперитет, покрај многуте промени во природната средина и локалната култура.

Централниот дел на островот е на џунглата и има планини, највисокиот е Као Пом со 635 метри. Денес постои пат кој минува низ островот, 4169, правејќи околу 51 километар на кружен начин. Главниот град е на западниот брег и е Натон. Еве ги двата главни пристаништа.

Климата е тропска и максималната просечна температура во текот на годината е 28 ºC. Топло и влажно, иако релативно посуво од остатокот од Тајланд. Како стигнуваш до таму? Со авион, од Bangkok Airways, Thai Airways и Firefly Airlines. Исто така има ферибот услуга и да се движите наоколу во внатрешноста на островот има автобус и такси.

Во врска со сместувањето има одморалишта од секаков вид, со речиси 18 илјади соби. Туризмот доаѓа главно од Тајланд, Англија и Германија.

Мозамбик

Африка има многу туристички бисери, а Мозамбик е еден од нив. Тоа е југоисточно од континентот, на брегот на Индискиот Океан. Има планини, крајбрежни мочуришта, реки, езера и плажи. Има 12 екорегиони: има пошумени савани, засенчени шуми, мангрови, солени мочуришта, крајбрежни савани, џунгли...

Политичката нестабилност на континентот воопшто, а особено на Мозамбик, значеше дека тој не е добро позната земја од туристичка гледна точка. Или дека добар дел од нејзината флора и фауна не се толку познати или ценети.

Вистината е дека има прекрасни плажи и прекрасни острови во морето. Граѓанската војна го исплаши туризмот од соседните земји и сееше сомнеж и воздржаност при доаѓањето на туристи од остатокот од светот. Иако од 90-тите до денес има повеќе посетители, Мозамбкиуе останува малку неистражен. Магнетот е екотуризмот И мислам дека ако пребарувате на Google за туристичките атракции во Мозамбик, без сомнение ќе сакате да одите.

Најпубликуваните туристички дестинации се Островите Базаруто и Бенгуера, Кабо Делгадо, провинција Газа, Инхамбане, Билене и Ксаи Ксаи. Во однос на сместувањето, има хотели со ол инклузив, Bed & Breakfasts, луксузни кампови и куќи за изнајмување... Па, фотографиите се елоквентни.

Занзибар

Овој остров е познат како островот на зачините. Тоа е полуавтономна област на Танзанија. Составен е од бројни острови кои се наоѓаат на Индискиот Океан, на околу 25 до 50 километри од брегот на копното и е составен од неколку острови. Два од овие острови се најголемите, Унгуја, кој често се нарекува директно Занзибар и Пемба.

Главниот град на Занзибар во Унгуја е главен град, а Камениот град, неговиот историски центар, е место за светско наследство. Минатото ни кажува за португалската колонизација во XNUMX век, но подоцна ќе пристигнат Арапите, така што овој историски центар има многу траги и голема историја.

Има португалско пристаниште, султанска палата, градини, трговски куќи, турски бањи и во околината бројни историски плантажи каде сè уште се одгледуваат каранфилче, ванила, морско оревче, цимет и други зачини.

Крајбрежјето на Занзибар нуди некои од најдобрите плажи во светот и според вашите преференции, песок или сурфање, треба да го изберете брегот. На источниот брег, брановите се пробиваат над коралните гребени и има песочни брегови кои формираат лагуни каде што присуството на шарени риби е норма. На север има плажи со бел песок и мирни води. На западниот брег е Стоун Таун и при ниска плима ги гледате робовите пештери на Плажите Мангапвани.

Мора да го посетите Морски парк на островот Чоле, веднаш пред стариот град, а исто така и на Змиски острови, стариот затвор и гробиштата. На јужниот брег се наоѓа Зачувана област на заливот Менаи, посебна област која ги штити желките и загрозените видови. Исто така постои и на Шума Јожани, со нивните црвени комбинезони.

Најдобро време за посета на Занзибар е помеѓу јуни и октомври или помеѓу декември и февруари.

Бали

Кој не би го вклучил Бали во списокот на рајски дестинации? Е прекрасен остров кој е во Индонезија, со оризови полиња, планини, корални гребени и прекрасни плажи. Како да стигнете до Бали? Со авион, има аеродром, а еднаш на островот можете да изнајмите скутер, автомобил или да патувате со автобус.

Високата сезона вклучува јули и август, Велигден и крајногодишните празници, но најдобро време за посета на Бали е април, мај, јуни и септември, непосредно пред врвот. Сè уште е сушна сезона, има помала влажност, а цените се пониски. Покрај тоа, тие се исто така добри месеци за спортови на вода, а најпопуларните атракции како што се морските паркови, храмовите и други се многу помалку преполни.

Ако е вашето прво патување до Бали, можете да ја направите оваа турнеја: Санур, Џимбаран или Нуса Дуа. Лесно е да се стигне таму и атмосферата е кул. Потоа можете да го додадете Убуд за да ја откриете локалната култура и некои многу убави природни локалитети кои се наоѓаат на северот на Бали. Исто така, можете да скокнете на тропските и помирни стилски острови Лембонган и Ценинга. Конечно, малку пазарење и излегување во Кута, Легијан, Семинјак или Кангу.

Овој пат можете да го направите многу добро за две недели, три ако имате повеќе време. Ќе ви даде повеќе од добар поглед на оваа рајска дестинација и очигледно, бидејќи секогаш остануваат илјада работи во мастило, ќе сакате да се вратите.

Малдиви

оваа прекрасна островска земја на Индија Тоа е 100% рајска дестинација. Таа е составена од некои 1200 острови, иако само малку повеќе од 200 се населени, а главен град е Мале. нејзината клима е тропски влажни и иако беше португалска, холандска и британска колонија, таа е независна од 60-тите.

Малдивите доживеаја голем туристички бум од доаѓањето и откривањето на Италијанците. Плашејќи се дека ќе бидат нападнати и дека нивната култура и животна средина ќе бидат модифицирани, владата нареди да се направи физибилити студија и врз основа на тоа изработија многу успешен модел на управување.

Туристичките бисери на Малдивите лежат токму во неговата природа, во бојата и чистината на нејзините води, во нејзината водена фауна што го прави врвна дестинација за нуркање и нуркање, квалитетот на нејзината хотелска инфраструктура и тоа волшебно да се биде далеку од светот.

Се разбира, ова се само дел од многуте рајски дестинации што ги има светот. Има многу други, многу!

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*