Регионален костим на Галија

Ние разбираме како Регионален костим на Галија оној што мажите и жените од овој регион редовно го користеа во минатото. Точно е дека оној што се користи за секојдневни задачи не беше ист како оној што се користеше за празници. На ист начин, имаше разлики помеѓу различните провинции, па дури и советите на Галиција.

Меѓутоа, регионалниот костим на Галија има, од античко време, поголема униформност од онаа на другите шпански заедници. И машките и женските секогаш се составени од иста облека, иако има различни комбинации и нијанси. Но, дури и во однос на второто, на штедење и мала разновидност на бои од сите нив. Во секој случај, ако сакате да дознаете повеќе за галиската регионална носија, ве покануваме да продолжите со читање.

Малку историја на регионалната носија на Галија

Музичка група од Галија

Музичка група облечена во галичка регионална носија

Многу е тешко да се зборува за потеклото на типичната носија на Галиција (овде ви оставаме статија за прекрасни места во овој регион). Но, тие се враќаат многу векови наназад. Theителите на руралните области го асимилираа фустанот на нивните предци и го пренесоа на нивните потомци.

Всушност, оваа облека не започна да се изучува до средината на XNUMX век, кога Романтизам предизвика интерес за домородните традиции на градовите. Резултатот од ова беше Народно друштво на Галија, создадена од интелектуалци како Емилија Пардо Базан o Мануел Мургуја за ревитализација на традициите и културата на Галија.

Меѓу нејзините активности беше основањето на регионални хорови кои сакаа да се облекуваат во типична облека. Тогаш беше направен обид да се поврати регионалната носија на Галија. Во тоа време, тој веќе беше заменет со помодерна облека од различни ткаенини, создадена со импулс на Индустриска револуцијаНа Затоа беше неопходно да се испита.

Откриено е дека типичната носија на Галиција датира, барем, од XVII век, како што се појави во различни документи. Меѓу овие, нотарски подвизи каде што се наведени миразите за венчавки и наследствата. Исто така, се виде дека, во тие времиња, тие биле петручи или постари од местото што ја означи модата и, исто така, дека, со облеката, беа наведени околностите на оние што ја носеа. На пример, имаше марамчиња за петиции, фустани за мажени или слободни жени и денга од отсуства.

Од друга страна, тие регионални носии беа изработени од волнени или ленени ткаенини кои добија различни имиња според нивното производство или потекло. Така, пикот, естаменија, светилка, назкот, санел, влечење или баета.

Како што ви кажавме, сите овие ткаенини беа поедноставени од индустриската револуција, а исто така во тоа време влијанијата на градовите беа воведени во костум. Исто така, занаетчиската елаборација им отстапи место на работилниците за шиење и, со сето ова, имаше прогресивна стандардизација на регионалната носија на Галија која опстојува до денес.

Регионален костим на Галија за жени и мажи

Откако ќе направиме малку историја, ќе разговараме со вас за облеката што ја сочинува типичната галичка носија за жени и мажи. Themе ги видиме одделно, но интересно е што знаете дека некои се заеднички за двата пола.

Типичен галиски костим за жени

Регионален костим за жени во Галија

Регионален костим за жени во Галија

Основните елементи на традиционалната галициска облека за жени се црвено или црно здолниште, престилка, денга треска и шамијаНа Во врска со првиот, исто така наречен saya или баскијаДолг е, иако не мора да ја допира земјата и, покрај тоа, мора да помине околу еден и пол на половината.

Од своја страна, престилка е врзана за половината над здолништето. Што се однесува до шамичето или панел, се превиткува на половина за да добие триаголна форма и се врзува околу главата на нејзините краеви. Покрај тоа, може да биде со неколку бои и, понекогаш, на неа се става сламена шапка или капа, што е исто, но помало.

Денга заслужува посебно споменување, бидејќи е една од најтипичните алишта на галичката регионална носија. Тоа е парче ткаенина што се става на грб и чии два краја се минуваат низ градите за да се вратат назад и повторно да се врзат во грбот. Обично, тоа е украсено со кадифе и rhinestones. Под денга треска, тој добива а бела кошула со затворено деколте, надуени ракави и плисирани украси.

Чевлите, наречени пченка o стрингери Направени се од кожа и имаат дрвени ѓонови. Со нив, основната облека на типичната галиска носија за жени е завршена. Сепак, може да се додадат и други елементи.

Тоа е случај на Задржи го, што е поголема престилка; од рефаиксо, што пак се става на капути и пополоси, еден вид долга долна облека која достигнува до колената и завршува со чипка. Истото може да се каже и за шал, шамиче со осум краци, на црево или медиуми, на дублет и на јакнаНа Конечно, го добива името на жаба сетот орнаменти што висат на градите и кои кулминираат со деталите на костумот.

Типична галичка облека за мажи

Пиперки со галичка регионална носија

Пиперки облечени во галичка регионална носија за мажи

Од своја страна, типичната галичка облека за мажи се состои главно од црни хеланки, јакна, елек и капаНа Првите се еден вид панталони што стигнуваат до колена. Понекогаш тие се дополнети со хеланкиИсто така, некои хеланки, но кои одат од тој последен дел од телото до чевлите. Вториот се појави во XNUMX век за да ги замени чорапите, иако тие исто така се уште се користат.

Под панталоните, исто така можете да носите а циролаНа Тоа е бела облека за долна облека која peирка одоздола или е набиена во газерот врзан за ногата со лента.

Што се однесува до јакната, таа се носи кратко и наместена. Исто така, се карактеризира со тесни ракави и два хоризонтални џебови. Под него, А camisa и над елекНа Исто така, на половината оди на фаикса или појас, кој се врти двапати, има реси и може да биде со различни бои.

Конечно, монтера о монтеира Тоа е типична капа на галичката регионална носија за мажи. Во својот дизајн, се совпаѓа со нејзиниот астурски имењак и неговото потекло датира од средниот век. Галицискиот беше голем и триаголен, иако имаше и ушни капаци за студените денови.

Исто така, монтера носеше реси и, како ityубопитност, ќе ви кажеме дека, ако оделе десно, носителот бил слободен, додека, ако се појавувале лево, тој бил оженет. Со текот на времето, тој отстапи место на капи или капи, веќе изработени од филц, веќе од типот на беретка во областа Виго (тука имате статија за овој град).

Од друга страна, иако веќе не е во употреба, имаше уште едно многу curубопитно парче во типична галичка облека. Зборуваме за короза, наметка направена од слама која се користеше за најстудените денови во годината.

Кога се користи галицискиот регионален фустан?

Лукус гори

Фестивали Арде Лукус

Откако ќе ја знаете типичната галичка облека, исто така ќе ве интересира да знаете кога се користи. Логично, на фестивалите во градовите во цела Галиција има луѓе облечени во овие костими.

Нормално, тие се дел од традиционалните оркестри чии членови се дувачки и ударни музичари. Во однос на првото семејство инструменти, толкувачите на Галичка гајда, дури и ако работат сами.

Овој инструмент припаѓа на најдлабоката традиција на таа земја, до тој степен што е еден од нејзините симболи. Поради оваа причина, пиперката не може да се разбере без типичната носија на Галиција. Точно е дека гајдата е исто така основен елемент на астурскиот фолклор, па дури и на областите Биерцо и Санабрија, но галицискиот има некои разлики.

Во секој случај, и гајдаџиите, и перкусионистите и танчерите секогаш се облечени во галичка регионална носија. И тие се присутни на главните прослави на нивната земја. На пример, не им недостасува свечености на апостол Сантијаго, не само покровител на Галиција, туку и на цела Шпанија.

Слично, тие шетаат по улиците на Луго за време свечености на Сан Фроилан и се појавуваат во велигденските прослави како оние на Виверо y Ферол, сите прогласени за туристички интерес. Можете дури и да ги видите овие толкувачи облечени во типична галициска носија во прослави помалку поврзани со религијата.

На пример, вообичаено е да се најдат бендови пиперки Лукус гори, каде што луѓето од Луго се потсетуваат на нивното римско минато; на Феира Франка на Понтеведра, врз основа на средновековното минато на градот, или на Викинг аџилак Катоира, што го одбележува доаѓањето во тој град на норманските војници да ја ограбат областа.

Викиншка забава во Катоира

Викинг аџилак Катоира

Конечно, бројот на луѓе облечени во галичка регионална носија во гастрономски свечености е многу голем. Во текот на годината има многу во целиот регион. Но, ние ќе ги истакнеме за вас славните Фестивал на морска храна се одржува во градот О Гроув секој октомври, и октоподот, што се одржува во Карбалино оринесана втората недела во август. Сепак, потрошувачката на овој цефалопод е толку вкоренета во Галиција што, практично, сите локалитети ја имаат својата гастрономска прослава врз основа на тоа и со своите домородци облечени во типична носија.

Како заклучок, ние го разгледавме за вас Регионален костим на Галија и за мажи и за жени. Поминавме низ нејзината историја и нејзините традиционални елементи за конечно да ви покажеме каде можете да го гледате најчесто. Сега треба само да патувате во Галиција и да го цените во живо.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*