Ретки традиции во светот

А кога ќе помислиш дека светот е понормално место отколку во други времиња, сфаќаш дека не е, дека се уште има традиции, обичаи, многу чудни работи... Дали е тоа можно? Да, и иако претпоставувам дека секоја ера има свое, најголемиот дел од нашата листа денес доаѓа од минатото.

Некако, многу од овие ретки традиции на светот, го преживеаја тестот на времето и продолжуваат да се практикуваат денес. Дали ќе траат многу подолго? Кој знае!

Мари Луид

Оваа традиција Тоа е велшки и е типично за Божиќ. Со ова име е познато типичното декорација на череп од коњ. Да, не знам каква врска има коњот со Божиќ, но така е. И како украсениот череп на коњ, сам по себе, да не е морничава работа, се става на метла покриена за возврат со чаршаф и ѕвона што висат од вратот и звучат, звук...

Да, се чини дека е преземено од хорор приказна наместо да е божиќен обичај. Како и да е, она што го прави оваа бројка е одете од врата до врата и предизвикувајте ги луѓето да пеат како група. Идејата е да се состават групи и да има натпревар.

Се чини дека оваа ретка традиција во Велс започнала во XNUMX век, но никој не знае како, каде, зошто...

Ла Томатина

Оваа традиција ни е попозната и е една од најхаотичните. во доматот Жителите на Валенсија учествуваат во масовна борба со домати. Закажувањето е во Бунол и наместо снежни топки овде жестоко се фрлаат домати, многу домати. Се слави на минатата среда од август.

Луѓето завршуваат покриени со парчиња домати и сок, а има мирис! Тоа е надреална сцена. Доматите што се користат во оваа забава се одгледуваат специјално за датумот и се поевтини од другите варијанти. Од каде потекнува оваа традиција? Има многу теории но сигурно не се одлучиле за ниту една.

Едниот вели дека некои млади почнале да фрлаат домати по човек што пеел на плоштад, друг дека томатината Деви ја поттикна, туријасонски лик од Ципотегато или Томатада, кој се одвива во Сарагоса, иако е поинаква традиција.

Изгледа дека Ел Деви решил да ја пресели Томатада во Буњол и едното доведе до друго и така сме... А друга верзија, една од најпопуларните, е дека во 1945 година, на традиционалната парада на џинови и големи глави, карневалска забава, оние кои не учествуваа на неа почнаа да фрлаат домати на главниот плоштад. До 70-тите, работите беа поорганизирани и во 1980 година интервенираше Градскиот совет и организираше сè.

Фрлете го паднатиот заб на покривот

Ова е ретка традиција која произлегува од друга многу популарна низ светот и која ги вкрстила културите и не ги разликува економиите. Губењето на млечните заби како дете е возбудливо и многу од тоа е поради Гоблинот за заби, нели?

Кога на детето му губи заб, го става под перницата и кога ќе се разбуди наместо забот има пари. Но што се случува кога има економска криза а нема паричка? тоа се случи во Грција во 2008 г. Така, грчките родители им рекле на децата, наместо да го стават паднатиот заб под перницата, да го фрлат низ покривите на куќите.

Збогум заб, нема пари.

Забрана за користење црвено мастило

ова е традиција во Јужна Кореја. Тука е типично тоа личните имиња не се напишани со црвено мастило.

Се чини дека овој обичај потекнува од тоа што името на починатиот е она што е напишано со црвено, па да се пишува кога е жив... е, лоша среќа.

борба со камили

Ова е турската традиција во која две камили се принудени да се борат една со друга. Борбите со животните се вообичаени насекаде, животните се различни, а понекогаш има петли или кучиња или бикови или кенгури...

Но, во Турција борбата меѓу камилите стана популарна затоа што очигледно тие не се животни кои многу си наштетуваат една на друга, иако тоа го прави. тоа е одличен визуелен спектакл.

Поп кокос на главите на луѓето

Оваа традиција се одвива во Индија и е дел од многу долгогодишен ритуал на југот на земјата. Дали е опасно? Се разбира, но екстремното суеверие значи дека не може да се остави зад себе, дури и во времето кога Индија беше под британска власт.

Посветените на Хиндуизам оди до портите на храмот и свештеникот му дроби кокос на черепот на секој од нив како знак на боговите, прашувајќи добро здравје и успех. Се чини дека сè уште никој не умрел и дека мажите си заминуваат сосема цели...

фестивал на пржени јајца

традиција е во Босна а има врска со почетокот на пролетта. Еве, оваа сезона од годината започнува со почит наречен Цимбуријада. На првиот ден од пролетта, А големо количество матени јајца во огромна фонтана, во парк во близина на реката.

Тој ден луѓето доаѓаат и си одат и речиси цел ден го поминуваат таму, на скара и уживајќи во водите. Каде во Босна се одржува овој фестивал на јајца? Во Зеница.

Фрлете цимет на 25-тиот роденден

Кога ќе наполниш 25 години, во Данска ти фрлаат цимет. Оваа традиција е стара многу години и не е важно дали сте маж или жена, кога ќе наполните 25 години и сте сè уште сингл, фрлаат вода врз вас, а потоа ве покриваат со цимет од глава до пети.

Можеби звучи како казна, но тоа е глупост со стотици години постоење.

Полтерабенд

Тоа е она што а германска традиција сосема уникатен отколку воопшто Се случува еден ден пред свадбата. На огромна забава, пријателите и семејството се собираат пред куќата на невестата и младоженецот и фрлаат сè на подот: чинии, вазни, плочки, сè што е бучно. Идејата е да привлечете среќа.

Откако ќе се скрши фрленото, невестата и младоженецот заедно го расчистуваат нередот како еден вид подготовка за идниот заеднички живот.

Залакот

Е Мексиканска традиција добро познато, но дали знаевте дека потекнува од оваа американска земја? Тоа е божиќна традиција во која роденденското дете ги врзува рацете зад грб кога ќе го земе првиот залак од роденденското задоволство. И тогаш, wham! си ги кршат главите од десертот додека гостите викаат „Залак! Залак!"

битка на портокалите

Оваа традиција е италијанска и се одржува во Ивреа. Како што се фрлаат домати во Буњол, тука се фрлаат портокали. Кога? Во MardiGrass. Жителите се поделени во девет одреди и се дотеруваат за да одат во битка бидејќи следните денови ќе фрлаат портокали еден на друг за да ги елиминираат останатите групи.

Потеклото на оваа традиција не е добро познато, но несомнено е една од најважните и најпознатите борби за храна во Италија.

Ампутација на прст како дуел

Оваа Тоа е обичај на племето Дани во Индонезија. Овде, кога жената ќе изгуби близок, се врзува конец околу последната фаланга на прстот додека не ја прекине циркулацијата, а потоа некој од семејството, брат или роднина го ампутираат, го каутеризираат за да се спречи инфекција и да се запре крварењето.

Оваа постапка ја симболизира болката што се претрпува кога некој сакан ќе умре.

Веќе доста продолживме, но без сомнение има уште многу ретки традиции во светот: скокот на бебињата во Шпанија, празникот на мајмуните во Тајланд, оставајќи ја чинијата празна со храна како симбол дека е вкусна, лотосовите стапала на античка Кина, удирањето по задникот во Чешка секој Велигденски понеделник за да се подобри плодноста на жените, прославата на змиите во Индија, погребот на сардината во Шпанија, фестивалот на Хена во муслиманските земји, хаката во Нов Зеланд...

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*