Рог на Африка

брегот на Џибути

Ако има благороден континент, тоа е Африка. Благородна, со многу богатства и многу историја, а во исто време, толку ограбена, толку заборавена. Африканската реалност отсекогаш нè погодувала и се чини дека никој не се грижи за изнаоѓање дефинитивно решение.

Всушност, т.н Рог на Африка тој е еден од најсиромашните региони во светот. Луѓето умираат од глад, овде каде што човечкото суштество го гледало животот пред илјадници и илјадници години.

рогот на Африка

Африка

Тоа е регионот кој Се наоѓа на устието на Црвеното Море во Индискиот Океан., во близина на Арапскиот Полуостров. Тоа е огромен полуостров кој денес е геополитички поделен на четири земји: Етиопија, Еритреја, Џибути и Сомалија. Тој е крстен со името „рог“ бидејќи има одредена триаголна форма.

Политичката историја на овој дел од континентот е многу бурна, нема стабилен политички или економски режим и тоа се должи на присуството на странски сили, пред и денес. денес, бидејќи Тоа е дел од рутата на танкер за нафта. Благослов или проклетство.

пунтленд

Но, без разлика на конфликтите што му ги носи нејзината голема географска локација на светската мапа, вистината е дека времето не помага и обично има огромни суши кои негативно влијаат на животот на 130 милиони луѓе го населуваат Рогот на Африка.

африкански пејзажи

Историјата ни го кажува тоа во овој дел на африканскиот континент се развило Кралството Аксум помеѓу XNUMX и XNUMX век од нашата ера.. Знаеше како да одржува комерцијална размена со Индија и Медитеранот и на некој начин беше точка на средба меѓу Римјаните и огромниот и богат индиски потконтинент. Подоцна, со падот на Римската империја и ширењето на исламот, кралството, кое на крајот преминало во христијанство, почнало да опаѓа.

Проблемите и кризите беа и се заедничка валута овде. Вообичаено е секогаш да се зборува Етиопија кога се повикува на Рогот на Африка и тоа е затоа што повеќе од 80% од населението живее во оваа земја. Таа е втората најнаселена држава во Африка, зад Нигерија, и секогаш има политички проблеми кои завршиле со војна повеќе од еднаш. А тоа се додава на природните катастрофи типични за регионот.

Етиопија

Во економска смисла, Етиопија е посветена на одгледување кафе и 80% од нејзиниот извоз отпаѓа на овој ресурс. Еритреја во основа е земја посветена на земјоделството и сточарството; Сомалија произведува банани и говеда, а Џибути е услужна економија.

Оваа година, 2022, се снима во Рогот на Африка најголемата суша во последните четири децении. Погодува повеќе од 15 милиони луѓе во неколку земји. Немаат вода по четирите многу лоши сезони на дождови, а ако ситуацијата продолжи, веројатно е дека не 15, туку 20 милиони луѓе ќе бидат погодени од ситуацијата.

Туризам во рогот на Африка

сомалискиот брег

Посета на Рогот на Африка е можност и има тури до Етиопија, Сомалија, Сомалиленд и Џибути. Сомалија е изолирана две децении поради големата политичка нестабилност, но сè уште ѝ е дозволено да организира мали туристички групи до главниот град. Сомалиленд е територија која не е призната од остатокот од светот, и покрај фактот што ја одржува де факто независноста веќе 29 години. Дали го познававте?

Од своја страна, Џибути е една од најмалите и најмалку познати земји во Африка, со заспани вулкани, прекрасни езера и шуми. Мала, но убава, би можеле да кажеме. И Сомалиленд и Џибути се на самиот раб на африканскиот континент, на растојание од брегот на Црвеното Море.

Соленото езеро Џибути

Значи, ајде да зборуваме за опциите за патување. Една од нив е да се земе турнеја на знаменитости која започнува во Џибути да ја открие убавината на Езерото Абе, каде патниците ја минуваат ноќта на брегот на ова солено езеро чии води ја менуваат бојата, а е опкружено со огромни и фантастични карпи. Оттука патувањето продолжува Лак Асал, најниската точка над морското ниво во Африка, каде што се собира сол. И оттаму, патувањето продолжува за откривање на Османлиска населба Таџура над брегот.

Потоа, патувањето продолжува низ пустината кон огромните и фантастични пејзажи на Сомалија, многу поинаква земја од соседна Сомалија. Ако сакате пештерска уметност, Las Geel ќе ви го разбуди умот. Многу малку се знае во светот и тоа е убаво. Исто така, посетете ги историските градби на Црвеното Море, во бербера пристаниште. Населението на оваа земја е пријателско, со отворени врати, па патниците можат да ги истражуваат пазарите на Харгеиса, планините Шеик…

карпеста уметност во Африка

Сомалиленд е на свој начин, див, дом на номадски заедници и малку се променил низ вековите. Вистина е дека не е за секого, но ако сте ентузијаст на Африка, тоа е дестинација што не смеете да ја пропуштите на вашата рута. Вреди да се каже дека слободни избори има на секои пет години.

Могадишу

Од своја страна, патувањето во Сомалија се концентрира на поминување неколку дена во Могадишу, главниот град и најголемиот град во земјата. Некогаш, помеѓу 70-тите и 80-тите, пред граѓанската војна што избувна во 1991 година, градот се сметаше за еден од најдобрите градови во светот, со својата класична архитектура, прекрасните плажи, пристаништето, унијата меѓу Африка и Азија... Таа се вика Бел бисер на Индискиот Океан и можете да ја посетите претседателската палата, гробницата Јубек, па дури и да разговарате со студенти од Универзитетот во Џуба.

пунтленд

Друга дестинација може да биде Пунтланд, прогласена автономна држава на Сомалија која се наоѓа на североистокот на самопрогласената Република Сомалиленд за која претходно зборувавме. Puntland или Puntland бил дел од италијанска Сомалија во колонијални времиња, но во 1998 година донесе одлука да стане независна. Секако дека ситуацијата е конфликтна, но ако сакате авантура можете да одите. Има долго и убаво крајбрежје, пријатна топла клима и прекрасни плажи. Има пристап до Аденскиот Залив и Индискиот Океан и е убав за пловидба, но... има пирати.

пејзажи на рогот на Африка

А што е со Етиопија? Во оваа прекрасна земја, патниците можат да се сретнат Харар, место за светско наследство, со диви хиени и стари улици, пазарот Дире Дава кој работи во стар град со ѕидови, и секако, главниот град Адис Абеба. 

Вистината е тоа денес можете да го посетите Рогот на Африка, да се занимавате со туризам, секогаш на турнеја и внимателно. Турите со водич имаат безбедносни операции и мислам дека не можете да смислите друг начин да го запознаете овој дел од Африка.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*