Оваа година избегајте во Теруел или Верона за Денот на вineубените со вашата убов

Стариот континент беше именуван во чест на прекрасната ќерка на феникискиот крал Агенор, кој беше заведен од Зевс и стана првата кралица на Крит откако овој бог лудо се в inуби во неа. Од своето потекло, Европа е поврзана со романтиката преку овој мит и со тоа што претставува место за некои од најстрасните и најпопуларните loveубовни приказни во литературата.

Со овие квалификации, Сега кога се приближува Денот на вineубените, можеби е добра идеја да се одморите до некои од најромантичните дестинации на континентот, како што се Верона (Италија) или Теруел (Шпанија). Двете сценарија на две трагични loveубовни приказни како онаа на Ромео и Јулија од една и онаа на Изабел де Сегура и Диего де Марсила од друга страна. Можете ли да дојдете со нас?

Ден на в Valentубените во Верона

Шекспир го избра овој град како амбиент за најпознатата романтична трагедија на сите времиња: Ромео и Јулија, младите loversубовници кои припаѓаат на две непријателски семејства.

За време на Денот на вineубените, улиците и плоштадите во градот се украсени со цвеќиња, црвени ламби и балони во форма на срце, за да направат стотици парови од целиот свет да поминат незаборавен ден. Покрај тоа, можете да ги посетите куќите на theубовниците, влезот во Јулија е слободен за време на Денот на вineубените. Станува збор за готска палата од XNUMX век која има многу познат балкон познат како Балкон на Јулија, кој стана голем туристички феномен. Таму се организира натпреварот „Амада ietулиета“ на кој се доделува најромантичното loveубовно писмо.

валента верона

Исто така, во Плаза деи Сињори, организиран е пазар на ракотворби чии тезги се наредени на посебен начин за цртање срце. Таму можете да добиете совршен подарок за вашиот партнер и да го направите овој престој неизбришлива меморија. Како да не беше доволно, ќе има и пиротехнички претстави, концерти, поетски рецитали, театарски претстави и изложби кои додаваат културен карактер на повикот што им нуди на loversубовниците уникатно искуство.

Во моментов, Верона се обидува да започне проект сличен на Свадбите на Изабел де Сегура во Теруел, за да го вклучи Веронезе во повторното создавање на историјата на Ромео и Јулија и со тоа уште повеќе да го охрабри туризмот.

Ден на в Valentубените во Теруел

Свадби на Изабел де Сегура

Од 1997 година, градот ја пресоздаде во февруари трагичната loveубовна приказна на Диего де Марсила и Изабел де Сегура по повод Денот на в Valentубените. За неколку дена, Теруел се враќа во XNUMX век и неговите жители се облекуваат во средновековна облека и го красат историскиот центар на градот за да ја претставуваат легендата. Овој фестивал, познат како Свадби на Изабел де Сегура, привлекува повеќе посетители секоја година.

Предвидени се бројни активности во градот Арагон по повод овој фестивал. Најистакната оваа година е операта од Лос Амантес де Теруел, која ќе биде изведена во прекрасната црква Сан Педро, една од оригиналните поставки во историјата на овие loversубовници.

Музиката ќе биде задолжена за Хавиер Наварете (добитник на Еми награда и номиниран за Греми и Оскар), а либретото ќе се заснова на средновековни текстови и христијанска литургија. Поставата ќе биде минималистичка, но интензивна.

Alsoе има и пазар за типични производи и занаети, концерти или театарски претстави за да се додаде културен шмек на настанот.

Легендата за rsубовниците, која датира од 1555 век, има историски корени. Во XNUMX година, во текот на некои дела што биле извршени во црквата Сан Педро, биле пронајдени мумии на маж и жена кои биле закопани неколку века порано. Според документот најден подоцна, тие тела им припаѓале на Диего де Марсила и Изабел де Сегура, оние на rsубителите на Теруел.

Изабел беше ќерка на едно од најбогатите семејства во градот, додека Диего беше второто од трите браќа и сестри, што во тоа време беше еквивалентно на немање права на наследство. Поради оваа причина, таткото на девојчето одби да и подари рака, но и даде рок од пет години да заработи богатство и да ја постигне својата цел.

Лошата среќа го натера Диего да се врати од војната со богатство на денот кога истече рокот и Изабел да се омажи за друг маж според дизајнот на нејзиниот татко, верувајќи дека тој починал.

Оставка, младиот човек и побара последен бакнеж, но таа одби како што беше мажена. Соочен со таков удар, младиот човек падна мртов пред неговите нозе. Следниот ден, на погребот на Диего, девојчето го прекрши протоколот и му го даде бакнежот што му го негираше во животот, и веднаш падна мртва покрај него.

И Теруел и Верона се дел од маршрутата Европа Енаморада, европска мрежа промовирана од шпанскиот град за која се потребни градови членки (Монтекио Маџоре, Париз, Сулмона, Верона или Теруел) дека legendубовната легенда поставена во градот е жива денес преку некое социјално или академско движење.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*