Рурален туризам во Галиција

Вршење рурален туризам во Галиција е уште еден начин да се запознаете со овој прекрасен регион на северна Шпанија, освен посета на нејзините големи градови. Затоа што, ако овие се убави и монументални, тогаш Рурална Галиција Нуди прекрасни предели и контрасти помеѓу планините и морето што нема да ве остават рамнодушни.

Селата лоцирани на голема надморска височина, прекрасните рибарски села и места со свои идиосинкразии сочинуваат сè што можете да најдете за да го направите руралниот туризам во Галиција. Доколку ве интересираат нашите препораки, ве охрабруваме да продолжите со читање.

Идилични места за рурален туризам во Галиција

Routeе ја започнеме нашата рута низ рурална Галиција во посета на бујните пејзажи на Рибеира Сакра и потоа сменете ја провинцијата и сценографијата. Да го започнеме нашето патување.

RIbeira Sacra

Како што ви рековме, оваа област, сместена помеѓу северниот дел на провинцијата Оренсе и југот на оној на Луго, се карактеризира со своите импозантни предели. Меѓу овие Силски кањони, што ја врамува трасата на оваа река, а исто така и на меандре на А Кубела.

Речното корито се протега помеѓу огромните планински wallsидови и може да се движите по него преку катамаран. Но, размислете и за импресивниот пејзаж од гледиштата поставени за оваа намена.

Покрај тоа, во областа, која е исто така позната по својата вина, можете да најдете историски градови како Монфорте де Лемос, со својот извонреден еврејски кварт и средновековниот град. Но, и со верски споменици како манастир Сан Висенте дел Пино и цивилите како величествената Колеџ на Богородица од Антигва, крстен како „Галициски ескоријал“ и за неговиот херерејски стил и за неговите спектакуларни димензии.

Богородица од Антигва

Колеџ на Богородица од Антигва во Монфорте де Лемос

Лос Анкарес

Оваа област се наоѓа помеѓу речните корита на Навија, во Астуриас, и Сил, во Галиција. Има широко проширување затоа што, покрај тоа, оди од источниот дел на Луго до Леонезе Биерзо. Тоа е а планинска област што успеа да ги зачува своите традиции.

Најкарактеристични за нив се т.н. палози. Станува збор за конструкции на овална или кружна билка со ниски wallsидови и покриени со покрив од конусен тип направен со стебленца на 'рж. Неговото потекло е пред-римско, поточно келтско, и тие се користеле како дом како до XNUMX век.

Ако сакате да уживате во овие curубопитни згради, можете да патувате на пример до Чебреро, село Луго кое е високо повеќе од XNUMX метри. Тоа е првиот град во Патот на Сантијаго во Галиција и нејзината пред-романескна црква Санта Марија се издвојува.

Ел Рибеиро, уште една суштинска посета доколку се занимавате со рурален туризам во Галиција

Овој регион се наоѓа во покраината Оренсе и има свој капитал во Рибадавија. Искапен е од неколку реки како што се Мињо или Арноја и е исто така познат по своето вина. Всушност, можете да посетите една од нејзините многубројни винарии.

Исто така е добра идеја да останете во една од нејзините многубројни бањи. Но, тоа е исто така област полна со споменици. Меѓу нив и спектакуларниот Трапистички манастир Санта Марија ла Реал де Осеира, чие потекло датира од XNUMX-от век и чија црква има карактеристичен ogival романескна стил.

Поглед на Лос Анкарес

Лос Анкарес

Од своја страна, во Рибадавија можете да го видите замок на Сармиенто; стариот град со остатоци од еврејскиот кварт; претроманескна капела од Свети Ксес де Франселос и монументалниот комплекс што го сочинуваат Светилиште на Пресвета Богородица и Црква на Санто Доминго. Конечно, во Сиера дел Суидо можете да видите и други чудни конструкции: колибите. Тие се мали засолништа за камен и слама што овчарите ги користеле за да се заштитат од студот.

Марија Лусенсе

Како што сугерира неговото име, таа опфаќа лента на крајбрежјето на провинцијата Луго тоа оди од Рибадео до Вицедо, приближно. Големата starвезда на овие простори е Плажа на катедралите, една од најголемите атракции на руралниот туризам во Галиција.

Овој природен споменик се наоѓа во парохијата Девеса, која припаѓа на советот на Рибадео. И се состои од серија огромни карпи во форма на лакови кои личат на летачки потпорници присутни во големите готски храмови. И, исто така, низ пештери и песочни ходници помеѓу колосални камени блокови. Ако го посетите, мора да одите кога има бран, бидејќи е најдобро време да го набудувате неговото величие.

Но, плажата Катедралес не е единствената атракција во Мариша Лусенсе. Во Рибадео имате прекрасни индиски куќи како Кула Морено и вливот на вливот на Ео. Од своја страна, во Черво можете да го посетите музејот посветен на историскиот Керамика саргаделос; во расадник е Порта Карлос V и во Ксове неколку селтички тврдини како што се оние од Иладе y Кото де Велас.

Брегот на смртта или да Морте

Веќе во покраината Ла Коруња имате уште едно од најпознатите шармантни места во руралната Галиција. Тоа е Коста да Морте што ја вклучува најзападната точка на земја во Европа. Се наоѓа во Кејп Фистера, импресивно место кое нуди спектакуларен поглед на самиот брег со неговите груби плажи и уникатно зајдисонце.

Коста да Морте

Коста да Морте

Но, тоа е исто така област богата со мегалитски остатоци како што е долмени од Домбате и кастро де Борнеиро. Сето ова без да се заборават прекрасните рибарски села што го сочинуваат. На пример, Камариас, Камела, Муксиа или Муксиа y Премостување. На кратко, територија полна со митови и легендарни приказни што ве советуваме да ја посетите.

Регион Валдеорас

Ние ја завршуваме нашата рурална туристичка тура во Галиција во регионот Валдеорас, лоциран во источниот дел на покраината Оренсе. Исто така е плодна земја во вина, но има и чуда како Природен парк на Сиера де ла Енциња де Ластра, каде што ќе видите и праисториски остатоци.

Нејзиниот најважен локалитет е Бродот Валдеорас, сместен во најдлабокиот дел на долината Сил. Оваа вила има бројни величествени домови, некои модернистички згради како што е Казиното и неколку римски мостови како оној што ја преминува реката Галир. Во врска со религиозните конструкции, ги истакнува црква Сан Мауро, покровител на градот. Во ова, се почитува дрвена слика на Санто Кристо Назарено, која, според легендата, била пронајдена во реката и не можела да се исече.

Како заклучок, предложивме шест прекрасни области што треба да се направат рурален туризам во Галиција. Ниту еден од нив нема да ве разочара бидејќи сите имаат уникатни и незаборавни атракции. Осмелете се да ги знаете овие места на магична Галиција.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*