Трасата низ етапите на „Игра на тронови“ во Шпанија

Телевизиските серии, толку модерни во последно време, станаа најдобра туристичка реклама за многу градови и земји. Климата, големата разновидност на пејзажи и богатото историско-уметничко наследство на Шпанија привлекоа снимање на бројни меѓународни продукции што ги направија познати некои од локациите на овие филмови. Последниот од нив е „Игра на тронови“.

По повод снимањето на петтата сезона, продуцентите погледнаа на нашата земја и оттогаш тие продолжуваат да доаѓаат во Шпанија за да ги снимат следните рати. Тие во моментов ја снимаат седмата сезона на различни места како Баскија или Касерес.

Ги прегледуваме сите локации за оние кои сакаат да направат рута „Игра на тронови“ низ Шпанија, турнеја низ нашата земја и местата каде се случија некои од најважните настани од серијата.

Андалузија

Севилја

Севилја беше местото избрано да се пресоздаде Дорн, едно од најпознатите енигматични кралства во универзумот „Игра на тронови“. Вистинскиот Алказар од престолнината на Севилја беше искористен за пресоздавање на Јардини дел Агуа, резиденција за остатокот од семејството Мартел, владетелите на кралството.

На Вистинскиот Алказар од Севилја му било наредено да се гради како палата-тврдина од Абд Ал Раман Трети за време на средниот век. Во моментов, тој продолжува да се користи како место за сместување, особено од членовите на шпанската кралска куќа. Овој архитектонски комплекс е опкружен со wallsидови и неговата украсување се издвојува по различните архитектонски стилови како исламски, мудејар, готски, ренесанса и барок.

Салата за воини во Осуна беше исто така сцена на серијата и стана Меририн Колосеум, град на робови Есос што кралицата Данерис Таргариен го ослободува со помош на своите змејови. Во неговите песоци е местото каде што Халеси бил во заседа од Синовите на Харпи, спротивно на неговата политика и укинување на ропството.

Оваа година Сантипонсе е уште една од локациите каде што е снимен. Овој град во близина на Севилја е познат по урнатините на римскиот град Италика но сè уште не е познато која сцена ќе се пресоздаде таму. Сепак, се шпекулира дека тоа ќе биде епска средба меѓу главните ликови.

Кордова

Во петтата сезона, fansубителите на серијата можеа да набудуваат како римскиот мост на Кордоба стана долг мост на градот Волантис, град Есос. На крајот на ноември, тимот на „Игра на тронови“ снимаше во замокот Алмодовар дел Рио од XNUMX век, град во близина на Кордоба.

Castilla Ла Манча

Гвадалахара

Замокот Зафра, близу Гвадалахара, беше сцена на еден од најважните моменти во историјата на „Игра на тронови“. Тврдината стана Дорновата кула на радоста, каде што конечно беше потврдена една од најважните теории на сагата.

Продуцентите на серијата го откриле Кастиloо де Зафра преку Интернет. Кога го посетиле, тие исто така се в inубиле во пејзажот на Сиера де Калдерерос што го опкружува бидејќи е совршено место за да се пресоздаде пустината Дорн.

Comunidad Valenciana

Пешискола

Нејзиниот познат замок служеше за рекреирање на некои улици и градини на Мерин, градот во кој беше инсталиран дворот на Данерис Таргариен, без малку проблеми. Пред серијата, Пешискола беше позната дестинација на плажа, но како резултат на неговото појавување во „Игра на тронови“, посетите се множат според локалните трговци.

За неколку недели замокот Бенефикто XIII, „Папа Луна“ и стариот дел на градот се градот Мерин. Всушност, од средновековниот wallид на Плаза де Санта Марија, можевме да ги видиме штитовите на куќата Таргериен.

Каталонија

Барселона

Замокот Санта Флорентина де Канет де Мар, град во близина на Барселона, беше сцената на повторното обединување на Сем, неразделниот пријател на Jonон Сноу во Ноќната стража, со неговото семејство во тврдината Каза Трли во Колина Куерво.

Станува збор за средновековно утврдување од XNUMX век, изградено врз стара римска вила. Во моментов, замокот служи како приватен дом, иако може да се посети неговиот музеј кој е отворен за јавноста.

Герона

Герона служеше за да го пресоздаде Браавос, многу важен град во Есос каде што се одвиваат некои заговори на Арија Старк и Кингс Лендинг. Неговите улици, Пујада де Сант Доменек и нејзината катедрала беа сцена на неколку високи точки од шестата сезона на серијата.

Барденас препродава

Навара

Природниот парк на Барденас Реалс е енклава што во фантастика сместува голем логор Дотраки, каде Даниерис е заробен. Тоа е необичен полупустински пејзаж со лунарен изглед и огромна убавина признат како Светски резерват за биосфера, кој привлекува илјадници посетители секоја година. Повеќето планинари и трагачи по авантури пешачат, возат велосипед или дури и коњи низ нејзините над 42.000 XNUMX хектари пустински рамнини, осамени ридови и глинени почви.

Пас Васко

Гипецкоа

Пејзажот на плажата Итзурун во Зумаја е уште едно од сценаријата каде тимот на успешната серија се пресели да снима некои сцени што одговараат на седмата сезона. Во моментов не е познато со кој дел од Пониенте е баскискиот брег.

Визкаја

Од своја страна, Сан Хуан де Газелугатате, во Бермео, исто така беше домаќин на снимањето на серијата. Како и во Зумаја, рано е да се знае кои сцени се снимени бидејќи одговараат на последната необјавена сезона од серијата.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1.   Жозе dijo

    Излезе дека тие ја снимале серијата во провинцијата Касерес подолго отколку каде било во Шпанија и систематски заборавате да ја вклучите во списокот, а јас систематски велам затоа што не е случајно, не е првиот список што излегува во 2016 година дека случајно и тој го изостави.

  2.   Хуан Антонио Ониева Ларсен dijo

    И во Алмерија тие исто така пукаа и веќе неколку недели. Мора да научите малку повеќе.