Сакураџима, најактивниот вулкан во Азија

El Сакураима Тој е еден од најактивните вулкани во Јапонија и веројатно светот и симболот на градот на Кагошима, чии жители сто години се бореа меѓу loveубовта и стравот од нивната голема огнена планина. Ако има жив вулкан на планетата, тоа е несомнено Сакураџима: тој постојано испушта чад и гасови и од време на време се забележуваат ерупции со низок интензитет. Во 2010 година, вулканот го собори сопствениот рекорд за годишни експлозии, од кои некои достигнаа 5 км. Висок

Токму во 1914 година се случи најголемата и најразорната ерупција што е забележана. Големи и страшни реки од лава ја опустошија областа и се зацврстија  го претвори тогашниот остров Кагошима во полуостров, што патем влијаеше на плимата и осеката, зголемувајќи ја нивната амплитуда. Накратко: силите на Природата играа за да ја преобликуваат картата на Јапонија, покрај тоа што одзедоа животи на 35 лица. „Предупредувањата“ што влчан ги даде во деновите пред катастрофата служеа за предупредување на населението, кое беше евакуирано масовно, спречувајќи го бројот на жртви да биде уште поголем.

И покрај тоа што е навистина опасно место, Сакураџима привлекува скоро два милиони посетители секоја година. Во околината има топли извори, установи за хидротерапија и многу плодна почва што овозможува одгледување на најгустите кинески ротквици во светот (некои примероци достигнуваат тежина од триесет килограми). Исто така, ова деолирано место е избрана сцена за снимање на голем број јапонски и странски филмови.

Во Парк Нагиса посетителите можат да се восхитуваат на вулканските камења. Ако го посетите ова место, најдобро е да поминете цел ден. Постои автобус што минува низ огромните полиња со лава што ги создадоа последните ерупции. Пејзажот се менува од година во година. Друга опција е да се земе траектот што заминува од Кагошима и од кој може да се види Сакураџима од морето.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*