Самовилски оџаци

Слика | Пиксабеј

Геологијата е чудна и поразновидна отколку што може да се појави на прв поглед. Пример за ова се самовилните оџаци, исто така познати како дучур, демозел коифе или пирамиди.

Тоа се карпести формации кои стојат високи како да се работи за облакодери од ујорк. Камени кули издлабени од ветер, дожд и мраз, чија висина може да надмине 40 метри и чии форми на фантазија нè потсетуваат на други светови кои, исто така, можат да се забележат и во нашите Овие типови карпести колони не се ексклузивни за една област на планетата. Тие можат да се видат на различни места. Ние ви покажуваме каде!

Кападокија (Турција)

Кападокија е едно од најпознатите места што постои во Турција. Природата и историјата се мешаат за да му дадат на посетителот незаборавни моменти. Една од тајните што ја чува овој регион се самовилните оџаци што доведоа до едни од најубавите природни пејзажи во земјата.

Легендата раскажува дека Кападокија била населена со самовили и луѓе. Мешаните синдикати беа забранети за доброто и континуитетот на двата вида, правило што не се почитуваше секогаш. Според оваа приказна, еднаш самовила и човек се в inубиле толку многу што не можеле да се откажат од своите чувства. Потоа, кралицата на самовилите донесе драстична одлука: ги трансформираше неверојатните самовили во гулаби и им ја одзеде можноста на мажите да ги видат. Сепак, тие беа во можност да останат во грижата за птиците.

Едно нешто што треба да се има на ум кога се гледаат оџаците од бајките во Турција е дека тие можат да се најдат на суви и суви места како пустини. Поради оваа причина, во регионот Кападокија има спектакуларни примери на оџаци од бајки, особено во близина на Актепе, лоцирани северно од Кападокија. Сепак, не можете да ги пропуштите ниту областите Учиса или долината Паломар.

Национален парк Брајс Кањон (САД)

Слика | Пиксабеј

Лоциран во југозападниот дел на државата Јута и во близина на градот Канаб е Националниот парк Брајс Кањон, кој се чини дека е земен од кралството на фантазијата. Можеби никаде во светот не е поочигледна природната ерозија отколку во овој дел на западниот дел на САД.

Ветерот, водата и мразот го еродираа срцето на висорамнината Паунсогунт за да откријат пустина од оџаци на бајки или мамурлаци. Индијанците верувале дека оџаците на самовилите се однесуваат на антички суштества скаменети од боговите.

Од ова се појави прекрасен амфитеатар опкружен со карпи и камени кули кои можат да се истражуваат на коњ или пеш. Ноќе е погодно да се погледне во небото затоа што ова е едно од најтемните места на планетата каде што можете да ги видите starsвездите со поголема јасност.

Шпанија

Слика | Пиксабеј

Во долината Ебро има неколку оџаци од бајки, поточно во местото наречено А ​​Пења Сола де Колас во арагонската област Винчо Синчо. Без напуштање на истата автономна заедница, во Алто Галего исто така можете да видите камени колони во аголот познат како Сеноритас де Арас, како и во регионот Кампо де Дарока во Биескас.

Други места во Шпанија каде има и оџаци од бајки е во пустината Барденс Реалс, во Кастилдетиера (Навара).

Франција

Слика | Пиксабеј

Иако се чини невозможно, југот на Франција сè уште има тајни што треба да ги откријат за патниците. Во регионот Пиринејско-Ориенталес, каде што се наоѓа градот Перпињан, се наоѓа Les Orgues d'Ille sur Têt, импресивна карпеста формација со поглед кон планината Канигу, која со векови била извајана од вода и ветер.

Пејзажот на Оргаз д'Ил сур Тет има камени структури кои се чини дека биле издлабени од анонимен скулптор, како што се оџаци од бајки. Наликува на амфитеатар со wallsидови исечени на огромни колони. Пејзажот е сув и иако оџаците од бајките изгледаат дека не се зачувуваат со години, вистината е дека тие се повеќе кревки отколку што се појавуваат затоа што дождовната вода и ветрот постепено ги модулираат и ги трансформираат во нешто ново.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*