Северните светла во Исланд

Аурора бореалис

Еден од најубавите природни феномени што можеме да ги видиме се Аурора бореалис. Оваа луминисценција на ноќното небо се појавува на двете хемисфери, но се нарекува бореална кога се јавува на северната хемисфера.

Одлична дестинација за уживање во овие, исто така наречени, „северна светлина“Тоа е Исланд. Значи, денес ќе се фокусираме на тоа какви се, кога се појавуваат и каде се појавуваат. Северните светла во Исланд.

Северна светлина

Исланд

Како што рековме, тоа е форма на луминисценција која се јавува ноќе во поларните области, иако може да се појават и во други делови на светот. Како се создава овој феномен? Излегува дека сонцето испушта наелектризирани честички кои се судираат со магнетното поле на планетата Земја, магнетосферата, која е формирана од невидливи линии кои започнуваат од половите.

Кога соларните честички ќе се судрат со оваа сфера која некако ја штити планетата, тие почнуваат да се движат низ сферата и се складираат во линиите на магнетното поле додека не ја достигнат границата, а потоа испукаат добивајќи форма на електромагнетно зрачење на јоносферата. Y Voila, ги гледаме овие зеленикави светла толку убава.

Видете Северна светлина во Исланд

северната светлина во Исланд

Мора да се каже дека Исланд е една од најдобрите дестинации во светот за уживање во овој феномен магичен. Токму на јужниот крај на Арктичкиот круг. Овде можете да ја видите Северната светлина практично секоја вечер, дури и во најтоплите ноќи во Скандинавија.

Исто така, Исланд не е многу населена земја, па ја има таа голема предност, бидејќи на целата територија има едвај 30 луѓе. Односно, нема големи урбани популации кои го покриваат ноќното небо со своите светла, па лесно е да се видат „северните светла“ ако одите на патување во Исланд.

Потоа, Кога е најдобро време да одиме на Исланд ако сакаме да ја видиме Северната светлина? Ако сакате точност, тогаш кога сонцето е најактивно во единаесетгодишниот круг на активност. Тоа ќе се случи во 2025, според експертите, за да можете да планирате однапред. Ниту тоа не е толку долго. Но, се разбира, тоа не значи дека не можете да ги видите претходно.

Всушност, Сезоната на северните светла во Исланд се одржува помеѓу септември и март, кога ноќите се најдолги во Исланд (особено за време на зимската краткоденица темната ноќ може да трае 19 часа).

Северна светлина

Она што треба да го имате на ум е дека доколку одите на Исланд не треба да планирате да одите да ја видите северната светлина на ноќта на полна месечинаЗатоа што нема да видите ништо. Идеално е да пристигнете околу пет дена пред полната месечина, а потоа ќе имате добра недела со темни ноќи за да додадете шанси за гледање поларни светлина.

Сумирајќи, добра идеја е да го посетите Исланд во близина на една од двете рамноденици во годината. Рамноденица значи точно еднаква ноќ, каде што има 12 часа дневно и дванаесет часа ноќ. Во тоа време електромагнетното поле на сончевиот ветер е свртено кон Земјата под оптимален агол. Така, можеме да видиме бореални експлозии полни со осветленост и боја. Кога е следната рамноденица? 23 март 2023 година. Управувај се!

Фокусирајќи се на Исланд, мора да го знаете тоа северната светлина е видлива за кратки периоди во месеците од мај до август, токму затоа што никогаш не е толку темно во лето, па затоа не ве советувам да одите на тие состаноци. Септември до март е шпицот на сезоната на Северната светлина во Исланд бидејќи ноќите се подолги. Само обидете се да гледате во небото штом сонцето ќе почне да заоѓа.

џокулсарлон

Многу е ладно? Па да, но Голфската струја го прави Исланд малку помалку студен од Алјаска, Финска, Норвешка, Шведска или Канада за да ги видите овие зелени светла на небото. Така, нема да замрзнеме до смрт гледајќи во ѕвездите.

Кои места во Исланд се идеални за гледање на северната светлина? Ако северните светла се интензивни, ќе можете да ги видите од главниот град Рејкјавик, но секогаш е добра идеја да планирате патување до периферијата или до други дестинации за да нема загадување во воздухот и да се зголеми вашите шанси.

На пример, на Националниот парк Тингвелир е многу популарна локација, исто така полуостровот Рејкјанес околу главниот град, со познатата Сина лагуна, е многу добро место. Друга препорачана дестинација е Хела. Овде можете да се пријавите во хотелот Ранга, кој има сауни на отворено и нуди услуга за предупредување за Северната светлина.

Близу до Хафн може да се видат и поларните светлина. тука е Глечерската лагуна Јокулсарлон, каде што се гледаат ледени брегови како се откинуваат од глечерот кон морето. Тоа е, всушност, супер класично место за фотографирање на северната светлина, од блиската замрзната плажа.

аурора

Не можеме да заборавиме на малиот град скогар, чија главна атракција е водопадот Скогафос. Во сезоната ќе ги видите аурорите над самиот водопад и како зелените светла се одразуваат на водата. Тоа е нешто многу убаво и типична фотографија од северните светла во Исланд. Ако случајно отидете на ноќ на полна месечина, ќе го видите лак на месечината, виножито кое се создава од прскањето од водопадот и силната месечева светлина. Се разбира, нема да гледате поларници.

Неколку часа возење од Рејкјавик е полуостровот snaefellsnes, дива област со нула атмосферско загадување. Има многу понуди за сместување, типични за на отворено. Од евтини до луксузни опции.

Северните светла во Исланд

Конечно, кога станува збор за секогаш гледање на Северната светлина на Исланд треба да ги погледнете временските прогнози. И навистина, има прогнози за северната светлина. На SolarHam е сајт кој нуди прогноза од најмалку три дена за „ловците на поларната светлина“. тука е и Апликација за прогноза на Аурора, кој ни го покажува овалот на поларната светлина околу Арктичкиот круг што укажува на веројатноста да ги видиме од местото каде што сте. Тоа е означено од зелено до црвено, со живописно црвено што покажува дека сте на вистинското место и во вистинско време.

Секако, Исланд знае како да ја искористи својата исклучителна позиција во однос на поларните светлина, па има многу тури што можете да ги ангажирате. Ова се екскурзии помеѓу три и пет часа Секојдневно посетуваат неколку места.

Тие обезбедуваат превоз и водич, но треба да се грижите за посебна облека против студот. Турите обично тргнуваат околу 6 часот секоја вечер, секогаш во зависност од степенот на видливост, временските услови и други фактори. Ако е откажано, можете да ги побарате вашите пари или да се регистрирате за друга турнеја. Зборувам за компании како Reykjavík Excursions и North Lights Tour на Grey Line, на пример.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*