Северните плажи на Курасао

Плажите на Курасао Тие се најдобро чувани во тајност на островот. Ова се мали, интимни, затскриени и дефинитивно рајски плажи. Ако планирате патување со вашиот партнер, тоа може да биде идеален избор! 

Постојат приближно 38 плажи, кои го разубавуваат островот. Следно ќе именуваме некои од оние што се наоѓаат на север од Курасао

Плажа Калки: Тоа е плажа со бел песок и карпи од варовник. Несомнено е едно од најатрактивните места за вежбање нуркање и нуркање во вода Курасао! Дали знаевте дека Калки на папиаменто значи варовник и се однесува на карпите за кои ви рековме?   


кредит: diabolikkitsuney

Плажа Вестпунт: Ова е прекрасна плажа, но внимавајте дека не е идеална за ден за сончање или пливање. Ако планирате да го сторите тоа, не заборавајте на вашите сандали затоа што површината на оваа плажа нема да ви дозволи да одите боси. Веќе сте предупредени!
  
Плажа Книп: Таа е една од најпопуларните плажи во Курасао. Може да пливате во синото море на островот па дури и можете да стигнете до гребенот од плажа! Тука е можно да се шнорхел!  
 
Мала плажа Книп: Тоа е многу позната плажа. Ако патувате со семејството, тоа е совршено, бидејќи можете да имате скари на плажа, а морето е многу мирно за децата!   


кредит: cmgramse
      

Плажа Кенапа: Тоа е интимна плажа полна со палми во која се наоѓа мал бар (кој служи само за време на викендите). Камповите се многу чести на оваа младинска плажа!
    
Плажа remереми: Дали сакате да го посетите тесниот и живописен залив? Одлично, па ова е местото да се биде. Во Плажа Jeереми ќе можете да ги цените прекрасните зајдисонца! Секако, ве предупредуваме дека бидејќи не е популарна плажа, нема никаков вид на ресторански услуги!
    
Порт Мари: Тоа е плажа со бел песок. Тука ќе најдете серија на објекти како што се тушеви, тоалети и барови. Тоа е многу соодветна плажа за деца. Исто така е можно нуркање и нуркање!

кредит: cmgramse

Плажа Кас Абао: Друга плажа со бел песок, кристално чисти води, палми и чадори. Таа е идеална за пливање и нуркање во нејзините гребени! Дали знаевте дека е познат како рај на нуркач? Удобности што можете да ги најдете овде? Бар, ресторан, тушеви, тоалети, услуга за масажа и продавница за нуркање.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*