Семафорите ќе го контролираат пристапот до плоштадот Свети Марко од 2018 година

Венеција по гондола

Плоштадот Свети Марко е, сигурно, историскиот симбол на Венеција. Секоја година околу 40 милиони луѓе го посетуваат градот. Интензивен проток од кој многу Венецијанци стравуваат дека ќе има негативни последици врз најамблематските споменици во градот. Затоа, локалната власт пред неколку месеци одлучи да го контролира пристапот до овој прекрасен плоштад во 2018 година со усвојување на разни средства.

Прво од нив се чини дека е инсталирање на семафори кои го контролираат пристапот до плоштадот Сан Маркос. Целта на Градскиот совет не е да го затвори преминот кон иконскиот плоштад, туку да ја гарантира безбедноста на туристите и жителите на градот.

Кои се овие мерки?

Другите мерки би биле да се утврди време за пристап до Плаза де Сан Маркос, на пример од 10 часот наутро. во 18 часот, направете резервација однапред за да влезете на плоштадот или да ја затворите областа во зафатените сезони, како што се викендите и месеците јули и август.

Во моментов се планира да се започне со поставување на семафорите и да се проучи како работи иницијативата. Кога плоштадот е полн со туристи, ќе се вклучи црвено светло и другите посетители ќе мора да почекаат додека светлото не стане зелено, што ќе покаже дека плоштадот е испразнет. Броењето на луѓето ќе се врши со видео камери инсталирани на плоштадот и компјутерска програма ќе каже во реално време колку луѓе има внатре.

Градскиот совет на Венеција има намера веднаш да ги собере податоците и да ги сервира преку Интернет за туристите да можат да го проверат бројот на луѓе на плоштадот. Оваа мерка нема да влијае на жителите или работниците во областа бидејќи тие ќе имаат своја картичка што ќе ја олесни подвижноста.

Оваа нова регулатива ќе ја надополни туристичката такса што се применува за посета на Венеција и која варира во зависност од сезоната, областа во која се наоѓа хотелот и неговата категорија. На пример, на островот Венеција, 1 евро за starвезда за една ноќ се наплатува во сезоната.

Зошто е донесена оваа одлука?

Нацртот на новите регулативи доаѓа откако УНЕСКО алармираше за влошувањето на Венеција, која ја носи титулата светско наследство од 1987 година.

Од една страна, Венеција тоне постепено и фактот дека милиони и милиони туристи минуваат низ нејзините улици секој ден, можеби е повеќе од место старо колку што може да издржи. Од друга страна, жителите долго време протестираа против, како што сметаат, инвазија на туристи, чие однесување понекогаш е непочитувачко бидејќи има такви што се капат во Канал Гранде или го валкаат градот давајќи лоша слика за тоа.

Всушност, минатиот јули околу 2.500 жители демонстрираа во историскиот центар заситени од, како што сметаат, презир кон нивниот град. На овој начин тие сакаа да го свртат вниманието на УНЕСКО и Градскиот совет да спречат Венеција да стане туристичка атракција наместо град за живеење. И тоа е дека секој ден Венеција има повеќе туристи и помалку жители. Како куриозитет, во 2017 година има само 55.000 жители во споредба со 137.150 во раните 60-ти.

Како е Плаза де Сан Маркос?

Плоштадот Свети Марко е срцето на Венеција и еден од најистакнатите плоштади во светот. Сместено е од едната страна на Големиот канал и во него можеме да видиме разни споменици и места со голем историско-културен интерес како Дужовата палата, Камбанаријата или Базиликата, еден од најфотографираните храмови во светот.

Од своето потекло, плоштадот Сан Маркос е многу важна и стратешка област на градот. Не само од политичка гледна точка (бидејќи беше дизајнирана и изградена како продолжение на Дужовата палата), туку и културно, бидејќи таму беа одржани многу активности како што се пазари, поворки, театарски претстави или карневалски паради.

Ова е исто така каде стотици гулаби слободно шетаат. Тие се толку навикнати на човечкото присуство што не би било изненадувачки ако ви пријдат да побараат храна.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*