Сенегалските обичаи

Сенегал Тоа е земја во Западна Африка и е позната како „порта на африканскиот континент“. Тоа е прекрасна земја, со различни пејзажи и затоа богата фауна и флора. Европејците пристигнаа рано, но Французите на крајот ја презедоа власта во XNUMX век.

До 60-тите тоа беше француска колонија па денес на култура, традиции и обичаи на Сенегал тие се комбинација каде што далечното наследство е надредено на она на доминацијата на колонијалниот систем.

Сенегал

Она што денес се препознава како Сенегал некогаш бил дел од античките кралства Гана и Џолоф и важен центар на караванските правци што ја минувале Сахара. Подоцна ќе пристигнат Европејците, Англичаните, Португалците, Французите и Холанѓаните, но како што рековме погоре беа Французите на кои им остана апсолутна контрола во XNUMX век.

По Втората светска војна, процесите на деколонизација, и во Азија и во Африка, и иако Франција не беше особено наклонета да ги ослободи уздите на мирен и организиран начин, на долг рок немаше друг избор и затоа, en 1960, под водство на Леополд Сенгор, државник и писател, Сенегал ја освои својата независност.

Отпрвин беше дел од федерација заедно со Мали, но подоцна стана посебна суверена држава. Иако традиционално нејзината економија е зависна од одгледувањето и трговијата со кикирики, имаше обиди за диверзификација. Како и многу земји на континентот нејзината економија е нестабилна, кревка, со висока стапка на невработеност ...

Сенегалските обичаи

Голем дел од општеството во Сенегал е дел од а стратификуван општествен систем, многу традиционален, кој вклучува наследно благородништво и постоење на одредена класа на музичари и раскажувачи наречени гриоти. Потоа, се разбира, постои посовремена сенегалска култура која доаѓа од други општествени групи, но мнозинството, кое е Волофски, тежи многу кога станува збор за прашањата на државата и трговијата. Дали има етничка тензија? Да, бидејќи малцинствата се борат да постигнат поголем паритет.

Дакар е главен град и неговиот најголем и најатрактивен град. Тоа е во Кејп Верде, полуостров на брегот на Атлантикот. Дакар е исто така едно од најважните и најпрометните африкански пристаништа во Западна Африка. Сенегалска култура тоа е гордо црна култура, имаше движење во 30-тите, 40-тите и 50-тите години, кое ја ревалоризираше црнила нагласувајќи ги африканските вредности и наследство.

Зборувавме претходно за различни етнички групи и тие мора да се земат предвид кога се зборува за културата и обичаите на Сенегал. На едната рака има мнозинство Волофови чиј јазик е најкористен во целата земја. Според нивната општествена поделба, постојат слободни луѓе (благородници, религиозни и селани), касти на занаетчии, ковачи и griotи има и робови. Исто така постои и на Серска етничка група, слично како Волофот, на Тукулор и Фулани. Тукулорот речиси не се разликува од Волофот и Фуланите бидејќи тие имаат тенденција да се венчаат еден со друг.

По да има и други помалку бројни групи како Сонинке, поранешни владетели на Гана, Маури и Лебу, на пример. А) Да, има неколку јазициs, вклучени Францускиот како официјален јазик. Во однос на религијата што се исповеда огромното мнозинство Сенегалци исповедаат ислам и тие се организирани во братства кои имаат духовни водачи. И надвор од тоа да се биде муслиман се придржуваат до одреден анимизам, односно верувањето во идоли или сили на природата со магична моќ.

Сенегал е поделен на пет географски области населени со различни етнички групи секоја и затоа, со свои обичаи и традиции. Дали тиКое е местото на мажот и жената во овој тип на земји?Прво мора да го кажеме тоа поделбата на трудот е по пол. Жените најчесто се занимаваат со домашни работи како готвење, чистење и грижа за децата. Има егзодус на млади момчиња од селата во градовите во потрага по работа и потоа, веќе извесно време, жените се тие кои се посветени на водениците и така натаму по селата. Всушност, централната власт формираше посебна агенција за рурален развој за организирање на жените во селата.

Иако исламската религија нема жени на најдобрите места, во градовите ситуацијата на жените се менува и веќе има секретарки, продавачки, слугинки и работници во фабрики. За останатото, воопшто во сите етнички групи, жените се споредни и зависни од машките членови на семејството. Не е многу важно што Уставот утврдува одредени права, во реалноста жените се дискриминирани, ограничена на домашната средина, без вистинска моќ над ништо.

Се вели дека повеќе или помалку половина од жените живеат во полигамија а само 20% работат за плата. Законски, мажите се „глава на семејството“, па тие ги добиваат плаќањата што одговараат на издршката на децата, а не жените. Браковите, во руралните средини, ги договараат родителите и размената на подароци е вообичаена. Потоа следува граѓански брак и невестата се сели во семејниот дом на младоженецот каде што, покрај семејството, спорадично живеат и други луѓе.

Децата се високо ценети и сите се грижат за него, за семејството и за соседството. Околу пет или шест години секое дете добива одредено образование според полот. Додека малите момчиња и девојчиња си играат заедно кога ќе пораснат, девојчињата остануваат поблиску до своите мајки. Момчињата се обрежани по достигнувањето на зрелоста и за среќа, сега тојженското осакатување е забрането. Постојат основни, средни и терцијарни / универзитетски училишта за двата пола и многу од нив се или приватни или католички. Елитата ги испраќа своите деца да студираат во странство.

Какви социјални обичаи имаат во Сенегал? Типичен поздрав се состои од a ракување. Младите жени малку се наведнуваат кон постарите. Не зборуваш лошо во јавност и се работи за не покажување вербална агресивност. Прашувате за здравјето на другиот и неговото семејство и тоа е буквално затоа што е дел од протоколот на секој разговор. Ако ова не се почитува, нормата е скршена.

Кон ракувањето се додаваат три бакнежи на десниот образ или и двете, но само блиски пријатели. Исто така, иако се муслимани, мажите и жените се допираатЛуѓето често се нарекуваат меѓусебно со нивната академска титула или професионална титула, често на француски. Додека во многу земји на размена на подароци Овде во Сенегал е многу вообичаено, не е случај, иако ако сте поканети во сенегалски дом за прв пат, можете да земете нешто ситно, колачи, свежо овошје, такво нешто.

Подароците, да, се доставуваат со двете раце и завиткани (нема проблем со бојата на пакувањето), да, не очекувајте секогаш да се отвораат во ваше присуство. Кога станува збор за споделување оброк, постои и бонтон: мора да чекате да ви кажат каде да седите, треба да ги миете рацете во сад пред да јадете, ќе видите дека жените и мажите седат одвоено дури и во иста просторија и не можеш да почнеш да јадеш.пред најстариот маж во групата.

Африка е прекрасна, а Сенегал е фантастична земја. Можеби никогаш нема да патувате сами или да одите на работа, но сафари, екскурзија, присуство на познатата автомобилска трка... не знам, можат да ви ја разбудат љубовта кон овој огромен и богат континент.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*