Сејшели, кој остров да го избере за најдобрите празници во рајот

Островот Сејшели

Несомнено е една од најубавите и најзгодните дестинации на плажа во Европа, ако некој не сака да заврши на плажите на Медитеранот, тие се Островот Сејшели. Тоа е група на 115 острови во Индискиот океан, од бел песок, топла клима, зелени џунгли, циметни дрвја и пријатен мир.

Не познавам некој што не уживал во Сејшелите, па ако летово размислувате да ги запознаете, еве неколку прашања што треба да ги земете во предвид за да „извлечете максимум од искуството“ и да ги знаете изберете на кој остров Сејшели ќе одам.

Сејшелските острови

Сејшелите

Островите тие се на повеќе од илјада километри од африканскиот брег, во областа на Маурициус или Мадагаскар. Главен град на островите е Викторија и вкупното население е околу деведесет илјади луѓе. Тоа е најмалата независна држава во Африка и таа независност ја постигна во 1976 година, кога престана да припаѓа на Обединетото Кралство, иако е дел од Комонвелтот.

Во моментов има само 16 острови кои нудат сместување, така што кога одлучувате каде ќе престојувате, можете да ги проверите понудите на овие острови, тоа е првиот чекор при организирање на патувањето. Постојат од хотели со пет starвездички со сите луксузи до повеќе рустични хостели или кабини на плажа. Затоа, дури и ако немате многу пари, можете да уживате.

Местото, какво и да е, е прекрасно и на сите острови на кои имате можност пливање, сончање, нуркање, нуркање од нуркање или само успорете ги урбаните вртежи и опуштете се.

Островот Праслин

Плажа во Праслин

Тој е втор по големина остров од групата и е населено со 6500 луѓе, но сепак е многу тивок остров, помалку развиен од Махе, на пример, и препорачливо ако сакате да се одморите и опуштите само Плажите се прекрасни и две од нив често се меѓу најдобрите плажи на светот: Ансе oогет, Азурниот брег и Ансе Лацио. Ако сакате да играте голф, ова е дестинацијата во Сејшелите затоа што Има терен за голф со 18 дупки.

Изборот на овој остров нема да ве спречи да ги посетувате другите затоа што можете да го користите како основа за истражување и пешачење. Може да видите птици на островот Кузин, мангрови и џиновски желки на островот Кјури, или да пливаат и нуркаат на Сент Пјер. Во Праслин има три населени места: Баи Сент Ана, Гранде Ансе и Ансе Волберт. После тоа е практично ненаселено.

Одморалиште Лемурија

Плажите наоколу се прекрасни, совршени за разгледници, со тиркизни води и ситен песок. Плажите се најдоброто нешто во ПраслинТоа и опуштената атмосфера на ранец е онаа што преовладува, иако ако сакате одморалиште со пет starвезди може да го имате затоа што има двајца, „Рафлс“ и „Лемурија“, со приватна плажа, индивидуални кабини и целиот луксуз што го сакате.  Северниот брег е подобар од јужниот, Имајте го тоа на ум. Да се ​​движат околу островот има ефтини автобуси и такси дека можете да изнајмите како да изнајмувате автомобил.

Како стигнувате до Праслин? Arriveе пристигнете со брод од Ла Дигу или од Махе, за 45 минути патување со катамаран од Махе или за само 15 од Ла Диг. Возењето е природно убаво и трнливо, па затоа можете да земете авион. Од Ла Дигу преминот е помирен и пократок. Ако летате со Ер Сејшели, можете да вклучите и станица во Праслин, затоа разгледајте ја таа опција.

Махе

Островот Махе

Махе има шеесетина плажи и заливи кои се сокриени насекаде. Има многу бујна внатрешност, многу зелена, а плажите се бел песок. Културата е креолска и покрај градот има и мали села, како Махе Тој е најголемиот и најнаселен остров на Сејшелите. Главниот град Викторија е тука на североисточниот брег на островот.

Ако не сакате да размислувате многу или сакате да избегате од најважниот туризам, Махе може да биде вашата дестинација: Има џунгла, има планини, има водопади, има плажи, можете да направите многу спортови на вода. Можете да направите малку повеќе активности, во смисла на разновидност, отколку на другите популарни острови. Мешавината на урбанизмот и природата во нејзината соодветна мерка затоа што и Махе не е Newујорк.

Махе

Националниот парк Морн Сејшелоа го дели островот на западен и источен сектор. Тоа е тропска шума со врвови високи 900 метри. Ако се симнете од Викторија, можете да се возите со автобус или такси што оди по должината на патеката и ги преминува планините кон западниот брег каде има добри одморалишта, плажи на мирни води и повеќе независни туристички сместувања по добри цени. Еве популарна дестинација е бањата Beau Vallon но ако продолжите да одите, има и други прекрасни села и плажи, со помалку луѓе.

Друга интересна дестинација е Ансе Ројал, град со средна големина со ресторани, пазари и продавници. На јужниот брег нема да најдете ништо поразвиено, но ќе најдете некои од најдобрите плажи во Махе. Може ли да се споредите со плажите во Паслин или Ла Дигу? Ако твоите се плажи од соништата, би ги избрал оние од овие два последни острови, полошо без сомнение Махе нуди интересно комбо ако патувате како семејство.

Бо Валон

Тоа би била мојата пресуда: Семејството Махе се препорачува.

Ла Диг

Ла Диг

Тоа е најмалиот остров на населените острови. Onlyивеат само 2 илјади луѓе, нема аеродром и неколку правци. Тоа е дестинација за најопуштените и најмирни, но има некои од најдобрите и најпопуларните плажи. Можете да ја запознаете La Digue од Праслин или Махе, но ако сакате тивок бран, ова може да биде вашата дестинација.

Arriveе пристигнете во селото Ла Пасе, на источниот брег, од каде може да се види островот Праслин. Градовите не се многу далеку едни од други. Најдобрите плажи се на јужниот брег, од другата страна на ридот, Ансе извор Д Аргент, Петит Ансе, Гранд Ансе, Ансе Кокос. На север се наоѓаат Anse Severe и Anse Patates. Секогаш се вели дека најубавата од сите плажи во Сикел е Изворот Д’Аргент, затоа не пропуштајте го.

Хотел во Ла Диги

Со слобода да се преселиме од едно на друго место можете да изнајмите велосипед. Ако престојувате во хотел, веројатно е дека ќе ви го дадат бесплатно, но има неколку продавници за изнајмување. Купувате храна и пијалок и одите на екскурзии, зарем не е тоа одлично? Има малку такси и цените не се толку ефтини, иако можете да ги изнајмите половина ден или цел ден, ако не сакате да возите велосипед. Постои автобуска услуга што ве носи околу островот исто така.

За луксузно сместување постои само една опција: La Domaine De L'Orangerie. Подоцна има мали бутик хотели и некои семејни хотели со кујна. Поголемиот дел од сместувањето е во градот, не на плажа, но бидејќи островот е мал, никогаш не сте далеку од морето. И како да стигнете до La Digue? Од Праслин има седум фериботи на ден. Патувањето е 15 минути и чини 15 евра.

Зајдисонце во Ла Диги

Од Махе нема ништо директно така што треба да одите во Праслин со брод и од таму до Ла Дигу, но тоа е направено со еден билет. Постојат две услуги на ден, а билетот чини околу 65 евра. Малку скапо, нели?

Махе, Праслин и Ла Дигу се трите најтуристички острови Сикела. Сите се подеднакво убави, никој од нив нема да ве разочара, но добро анализирајте каков вид на одмор барате за да можете да уживате во нив како што заслужуваат. Среќа!

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*