Син остров

Слика | L35 архитекти

Лоциран во областа Карабанчел е најголемиот трговски центар во Мадрид: Ислазул. Рај за шопинг за многу мадриѓани во главниот град! Неговото име предизвикува природа, вода, светлина и боја. Однадвор, овие концепти се здружуваат за да го преведат во дизајнот на зградата, до која се пристапува преку необична фасада во сини тонови што ги навестува брановите на урбаниот остров. Но, во внатрешноста на вистинскиот Еден ве чека за модата, киното и гастрономијата. Што чекаш да го пречекаш? Ние ви кажуваме сè што треба да знаете за Ислазул во Мадрид.

Како е Ислазул?

Со површина од 90.000 квадратни метри распространета на два спрата и околу 4.100 места за паркирање, Ислазул беше инаугуриран на 23 април 2008 година како трговски центар дизајниран за забава на своите посетители каде што тие не само што можеа да поминат забавен ден на шопинг, туку исто така уживајте во најдоброто кино и пијте се во еден од многуте ресторани што ги содржи.

Дизајнот на зградата сака да ја предизвика природата и се однесува на името со кое е крстено: Ислазул. За ова, таа има биоклиматски и авангардни решенија за архитектура што овозможуваат потрошувачка на енергија под она што е вообичаено во овој вид објекти на начин што е дизајниран да се грижи за животната средина.

Неговата фасада е исполнета со кривини, омекнувајќи профил кој потсетува на природата и водата. Светлината е исто така важна при изградбата на Ислазул за да нема такво чувство на затворено опкружување што се перцепира во повеќето трговски центри, особено во повозрасните. Во Ислазул нема таков проблем затоа што беше вграден модерен про transparentирен ETFE капак, многу лесен, што овозможува влегување на природна светлина, пренесувајќи чувство на надворешен простор, како да купуваме на улица кога во реалноста сме во услови простор.и покриени.

На секој кат во Ислазул, посебно внимание е посветено на дизајнирањето на деталите за оградите, терасите, тротоарите, перголите итн. како и во тематизацијата и уредувањето кои играат толку голема важност на визуелниот план. Со цел да се постигне динамична траса, таа е дизајнирана така што зградата се открива малку по малку додека се шета. Секој простор е уникатен и неговиот врв е Плаза Ислазул, каде остров покриен со вегетација го сумира духот на центарот: трговски центар за будење на нашите сетила.

Продавници во Ислазул

Приземјето е таму каде што има повеќе продавници со вкупно 95, меѓу кои се: Примарк, Парфоас, Примор, Медија Маркт, Фуд Локер, Ц & А, Ален Афлелу, Натура, Тенезис или Запшоп, меѓу многу други. На првиот кат има други како Бершка, Х & М, Манго Мерипаз, Пандора, Сфера, Мисако или Зара. На вториот кат бројот е намален на 4 продавници каде што се издвојуваат кугланата и кината, за што ќе зборуваме подолу.

Јелмо Синес во Ислазул

Театрите „Јелмо Синес“ се наоѓаат на вториот кат во трговскиот центар „Ислазул“, каде што можете да уживате во најновите изданија на кино и во најдобрите филмови. Тие имаат 13 простории за гледање на најдоброто кино со највисок квалитет на триамплификуван дигитален звук 5.1 долби и со најдобар екран на пазарот.

Одењето во кино не е секогаш ефтино, но Јелмо Синес де Ислазул смисли неколку промоции кои редовно се повторуваат за да ја направат културата подостапна за целата публика. На пример, од време на време се одржува Филмскиот фестивал каде цената на билетот значително се намалува на 3 евра. Овие простории имаат и популарен „ден на гледачот“ секоја среда за да одат во кино со сочен попуст за влез.

Во Јелмо Синес Ислазул е можно дури и да се слават родендени на децата. Поинаква идеја што децата ќе ја сакаат. Вклучува билети за филм, мени за хотдог или мени за пуканки за секое дете. Покрај тоа, тие ќе добијат подарок за изненадување од Јелмо Синес Ислазул.

Ова кино има бесплатен паркинг и е овозможено со пристап за лица со попреченост.

Ресторани во Ислазул

Во трговскиот центар Ислазул во Мадрид има широк спектар на ресторани за избор: брза храна (Бургер Кинг, Тако Бел, Кентаки пржено пилешко ..), италијанска (Гинос, Ла Та Laатела ..), Азија (Вок Гарден, Езуши ...), Американци (Тони Рома, Хостер Холивуд, Рибс ...) и неколку кафулиња и продавници за сладолед каде што можете да уживате во добар десерт, како што се Старбакс, Данкин Крофни или Лалаолао, меѓу другите.

Како да стигнете до Ислазул?

Со кола

М-40 (излез 27 преку Луситана)
М-40 (излез 28)
М-45 (излез 2А)
А-42 (излез 6А)
Р-5 (излез 27 преку Луситана)

Со метро

Линеа 11
Ест Ла Пезета 1 км.
Ест Сан Франциско 1,2 км.
Ест Карабанчел Алто на 1,7 км.

Со автобус

Застанува на вратата на Ислазул
Урбана линија 35 - Веднаш до јужната пристапна врата (вертикална градина)
Урбана линија 118 - Долж северната и јужната влезна врата (вертикална градина)

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*