Окхате

Слика | Пиксабеј

Окате се наоѓа во срцето на округот Тревичо (Бургос) и четиринаесет километри од провинцијата Áалава, опкружен со планини. Ненаселено и напуштено население од средината на XNUMX век во кое, според легендите, никогаш не биле решени сите видови паранормални феномени и мистерии што продолжуваат да предизвикуваат стотици луѓе да доаѓаат секоја година во она што е именувано како „проклет град“ »

Тоа е од деветнаесеттиот век кога почнува да трпи разни несреќи. Во 1860 година тој претрпел зло од сипаници и кратко после тоа од Тифус. Во 1870 година уште една епидемија го погоди Окате, овој пат колера, која ги уби речиси сите нејзини жители. Покрај тоа, страдаше од разорни пожари што сите заедно го натераа овој град да ја добие оваа необична слава.

Легенда или реалност, многу посетители сакаат да се доближат до Очате за да откријат што е точно зад мистеријата што се согледува на ова место.

Пристапот до градот потврдува дека бил напуштен со децении. Кулата на нејзината црква, две куќи во непосредна близина до неа и на врвот на еден рид скитот Бургондо едвај се зачувани. Од таму добивате совршен поглед на Окате и неговата околина.

Гледајќи ги урнатините на Очате, фасцинантно е да се замисли каков бил овој град во својот најславен период, пред сите епидемии да го опустошат. Она што е навистина интригирачко за случајот е дека никој од околните градови не страдал од болести што ги убиле жителите на Очате.

Теории за неговото исчезнување

Потеклото и исчезнувањето на Охате започнуваат од истата точка. Никој не знае со сигурност зошто Очате исчезна, но има знаење за неговото потекло: овој град беше на средина на трасата што води од важните општини Кондадо, Тревињо и Ла Пуебла де Арганзон, и тоа беше задолжителен чекор за да се стигне до Виторија .

Се вели дека неговото исчезнување било предизвикано со текот на времето, бидејќи се користел помалку комплициран пристап од висорамнината преку пристаништето Виторија, а трасата за Виторија се движела неколку километри и патниците престанале да минуваат низ таму. Другата теорија е помрачна: болест, смрт и мистерија.

Слика | Пиксабеј

Што се случува во Очате?

Она што го направи Очате привлечен како туристичка дестинација е збир на мистерии, несреќи и паранормални појави.

Многу луѓе дојдоа во Очате со магнетофон за да фатат психофонии или парафонии внатре во кулата и во скитот Бургондо. Тие се записи за, како што се чини, гласовите на девојка и жена кои го предупредуваат посетителот да го напушти местото. Многу од нив се дел од евиденцијата што ја водат здруженијата посветени на проучување на овој вид феномен.

Секако, fansубителите на приказните за страв и мистерија ќе видат во Очате фантастично место да направат одмор за да ги снимат своите снимки со психофонии. и кој знае дали да го види дури и духот на некој антички жител.

Како да стигнете до Очате?

Не можете да стигнете до Очате со автомобил, па мора да го паркирате во Имирури, од каде што започнува прошетката додека не стигнете до голем магацин каде што имаме две можности: одете да ја видите некрополата следејќи ја патеката лево или одете директно до Очате на десно.

Ноќ на вештерките

Кое е најдоброто време да се види Очате?

Без сомнение, на крајот на октомври или почетокот на ноември кога пристигнува Ноќта на вештерките и свеченостите на сите светци и сите мртви. Совршено време да ве фатат приказни со духови и други легенди.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*