Совети за да го подготвите куферот за патување

Куфер

Една од работите што скоро секогаш ја оставаме за последен момент кога одите на патување е да го подготвите куферот. Ни се чини нешто што се прави брзо и се избираат четири работи, но во моментот на вистината сфаќаме дека треба да размислиме за многу детали ако не сакаме да стигнеме до нашата дестинација, откако заборавивме нешто важно дома.

Ние ќе ви дадеме неколку совети за подгответе го куферот за патување, особено имајќи предвид дека е подобро да се носат основите отколку да не се претерува. Многу луѓе се виновни што забораваат на работите, но има и такви кои го полнат куферот со премногу работи и конечно треба да го носат целото патување без да биде навистина корисно.

Големина на куфер

Големината на куферот е нешто важно. Ние веќе знаеме дека во компании со ниски трошоци ако носиме соодветна големина, заштедуваме при пријавување, но овие куфери се наменети само за мали патувања. Во случај да заминеме петнаесет дена или повеќе, веројатно е дека ќе треба да набавиме голем куфер за кој ќе треба да се пријавиме. Ние мора да размислиме за ова однапред, и ако сме еден од оние кои патуваат многу, тогаш ќе имаме неколку куфери дома. Во секој случај, пред да изберете еден или да одите да го купите, подобро е да ги прочитате условите за багаж на предметната авиокомпанија за да купите оној што има соодветни мерки.

Колку дена ќе патуваме

Багаж

Ова е важно затоа што го знаете количина на работи што ќе ги носиме. Ако се ограничиме на она што е фер, тогаш нема да зафаќаме толку многу во куферот, но вистина е дека многу луѓе пополнуваат друга половина со „за секој случај“. Добро е да се спречат ситуациите, но во принцип постои список со деновите во кои поминуваме и ако ни треба нешто посебно, како што се костими за капење затоа што одиме на плажа, топла облека ако одиме на ладно место, па дури и дожд. Познавањето на климата на местото каде што ќе одиме претходно, исто така може да нè услови при пакување. Beе биде потребно да се консултираме неколку дена пред да се знае времето што ќе го имаме.

Список на дневни изгледи

Едно нешто што може да ни помогне да направиме совршен куфер е да размислиме за нашиот секојдневен изглед однапред. Ова е лесен начин да се испланира сето тоа и да се избегне се плашеше „за секој случај“ кои понекогаш го исполнуваат нашиот куфер. Секој ден погледнете и ако е можно изберете облека што е разноврсна за да можете да повторувате јакни и обувки. Ова исто така ќе ни помогне да заштедиме време откако ќе пристигнеме на тоа место, бидејќи ќе имаме дизајниран изглед и ќе можеме да ја нарачаме облеката за секој ден.

Список на најважни работи

Подгответе куфер

Кога ќе ја имаме облеката целосно организирана и осмислена, ќе ни недостасува список со најважни работи за да имаме сè подготвено. Оваа листа вклучува работи како што се мобилниот телефон, документација, полначи или приклучоци и сите оние предмети и детали што ќе ни требаат. На што се однесува до документацијата Треба однапред да бидете сигурни дека имате сè во тек, лична карта, пасош доколку е потребно и здравствено покритие. Кога правиме список на најважни работи, треба да размислиме за сè што ќе направиме и дали ќе ни требаат дополнителни работи како што се креми за сончање, капа за сонце или шал и ракавици за студ. Исто така, ако треба да носите чевли за пешачење или свечен изглед за посебен ден. Ако веќе имаме закажано екскурзии и активности, веќе ќе знаеме што точно ни треба, во спротивно ќе треба да искористиме малку имагинација за да визуелизираме што ќе треба да направиме.

Производи за убавина

Кога креирате торба за тоалети, најдобро е да купите оној што е транспарентен, затоа што е задолжително да се носат вакви течни производи во денешно време. Покрај тоа, секогаш е препорачливо при пакување да го оставите ова во област до која можеме лесно да стигнеме. На некои аеродроми, иако не на сите, тие бараат од нас да ги отстраниме овие производи за да ги поминеме одделно преку контролата, па ако се наоѓаат на дното на куферот, ќе мора да сториме сè и да расипеме сè што носиме.

Електронски гаџети

Друга работа што мора да ја знаеме е дека ако носиме електронски гаџет, како е-книга или лаптоп, ќе мора да го извадиме од куферот за да го поминеме одделно во контролата, како што се козметика и течности. Тоа не е направено на сите аеродроми, но се прави на многу од нив, така што ние ви го даваме истиот совет што го земате во место при рака или исто така во посебна торба за да се грижи за овие гаџети и дека ништо не им се случува за време на патувањето.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*