Совети за патување во Костарика

Рамнините на Кортес (Костарика)

На совети за патување во Костарика тие се попотребни од кога било поради туристичкиот бум што го доживува оваа централноамериканска земја. Секоја година прима повеќе посетители за нејзините природни чуда, неговата пријатна клима, нејзината плажи од соништата и неговото гостопримливо население.

Што се однесува до првото, има триесет национални паркови од сите видови и големини. Како примери ќе ги споменеме вулканот Аренал, морето Балена или островот Коко. Од друга страна, климатологијата е тропски, со слични температури во текот на целата година, иако и со продолжена сезона на дождови. А, во однос на нејзините жители, нејзиниот слоган стана познат „чист живот“ како знак на неговиот витален оптимизам. Поради сите овие причини, сметаме дека е неопходно да ви дадеме неколку совети за патување во Костарика.

Санитарни мерки

Сан Хозе

Пасео де Колон во Сан Хозе, Костарика

Нема задолжителна вакцинација за влез во Костарика. Сепак, Министерството за здравство препорачува некои. Поточно, вакцините хепатитис А и Б, на тетанус и дифтерија и на тифусна треска. Што се однесува до КОВИД-19, тој не е задолжителен, но ве советуваме да се вакцинирате доколку не сте го направиле тоа, во спротивно ќе бараат здравствено осигурување да влезат во земјата и, дополнително, можат да ви го побараат сертификатот за вакцинација за да пристапат на многу места.

Во секој случај, без разлика на пандемијата, пожелно е и здравствено осигурување, бидејќи Костарика и Шпанија немаат здравствени договори. Затоа, во случај на болест, ќе треба да ги платите трошоците за помош.

Од друга страна, освен во помалку развиените рурални средини, Дали водата е за пиење во централноамериканската земја. На пример, во делот Тортугуеро, не треба да го земате. Во секој случај, за да избегнете проблеми, ве советуваме секогаш да пиете флаширана вода.

Исто така, треба да имате добро отвратителен од комарци. Во Костарика има многу, а некои се пренесувачи на болести. Исто така, обидете се да носите долги ракави навечер.

Багаж и документација за влез во државата

пасоши

Шпански пасоши

Што се однесува до првото, општо правило е документите и парите да ги чувате добро за да не бидат украдени. Во секој случај, секогаш носете a фотокопија од вашиот пасош да го покаже во случај на загуба или кражба.

Исто така е погодно за вас да го носите некоја топла облека. Иако времето е добро, се менува од една област во друга во Костарика. На плажите може да биде и триесет степени Целзиусови, но во внатрешните области можете да се најдете на половина од температурата. Што се однесува до обувките, земете два вида: флип-апостолки за на плажа и удобни за пешачки и планински патеки.

Исто така, вклучете во вашиот багаж a адаптер за напојување. Во централноамериканската земја приклучоците се од типот A/B, додека во Европа се од типот C. Затоа, ќе ви треба за полнење на вашите електронски уреди.

Од друга страна, за да влезете во Костарика, ќе ви требаат пасош а исто така и т.н здравствена помине, што можете да го преземете од еден од владините здравствени портали во земјата (https://salud.go.cr/). Исто така, како што рековме, доколку не сте вакцинирани, ќе мора да земете здравствено осигурување. Ова е исто така задолжително за оние под 18 години, иако се.

Најдобро време за патување во Костарика и безбедност

Националниот парк Кахуита

Плаја Бланка, во Националниот парк Кахуита

Од сето она што претходно ви објаснивме за климата, ќе заклучите дека најдобро време за посета на некоја централноамериканска земја е сушната сезона. Тој од ноември до април. Но, треба да знаете дека, ако патувате во сезона на дождови, водата нема да паѓа цел ден, како што тоа се случува во другите тропски области. Поголема е веројатноста за дожд, но ќе има и сушни денови. И, исто така, поради ниската сезона, цените се попристапни.

Во однос на безбедноста, Костарика е прилично тивко. Сепак, постојат области на големи градови кои можат да бидат опасни ноќе. На пример, некои од Сан Хозе или Пуерто Лимон. Во секој случај, бидете внимателни.

Од друга страна, официјалната валута е дебелото црево и ве советуваме да го земете пред да патувате. Така, ќе избегнете да барате куќи за размена во Костарика. Исто така, имајте на ум дека повеќето кредитни картички наплаќаат големи надоместоци кога ги користите во странство.

Сепак, некои банки нудат картички за патување дека ги немаат. Исто така, исто така се прифаќаат доларот, па дури и еврото. Но, во случај да платите со некоја од овие, сметката ќе биде нешто поскапа.

Конечно, во однос на вашата безбедност, сакаме да ви кажеме дека имате внимавајте на патиштата. Сообраќајот во оваа централноамериканска земја е хаотичен и не е невообичаено да се види неправилно вртење или претекнување. Затоа, ако сакате да изнајмите автомобил, бидете внимателни. Во оваа смисла, ви препорачуваме да го направите тоа за да имате поголема слобода на движење. И, исто така, да се одлучите за тип 4 x 4 со сеопфатно осигурување за да можете да стигнете каде било.

Совети за патување во Костарика за храна

Гало пинто

Чинија со гало пинто

Првата препорака што мораме да ви ја дадеме за храната во централноамериканската земја е дека, ако сакате добро да се храните за малку пари, побарајте установи познати како газирани пијалоци. Тие се мали локални ресторани со типични и вкусни јадења и евтини цени.

Што се однесува до гастрономијата, таа на Костарика е вкусна. Тоа е резултат на синтезата на домашната, медитеранската кујна и некои африкански елементи. Но, најдоброто нешто е што ви прикажуваме некои од нив типични јадења највкусно и тоа, секако, ви препорачуваме да го пробате. Нашите совети за патување во Костарика би биле нецелосни доколку не ви кажеме за нејзината гастрономија.

Тоа е случај на гало пинто, толку популарен што се јаде во секое време од денот, иако најчесто се прави за појадок. И покрај неговото име, не носи пилешко или кокошка. Тоа е мешавина од ориз, грав, кромид, слатко чили и цилинтро што се јаде самостојно или како гарнир за други јадења. Без сомнение, тоа е најтипичниот рецепт на оваа латиноамериканска земја.

Но, тој е и познат Casado, многу посилно од претходниот. Всушност, би можеле да ви кажеме дека е комплетен оброк. Се базира на некој вид месо како свинско или говедско месо, но може да се замени и со риба, па дури и со модар патлиџан или соја. Покрај тоа, вклучува зачинет ориз или тестенини, јајца и производи од зеленчук.

Како што ќе видите, ориз Тоа е главен дел од кујната на Тико. Се користи и за многу други јадења како на пр ориз со срце од палма, кој го комбинира со пупката или срцето на пеџибаје, вид палма. Но, многу типични се и салатите, меленото месо и полнетиот филе.

Од своја страна, на чифријо Се состои од свински кори, ориз, грав, авокадо и пржени тортиљи од пченка, сите зачинети со сос од типот на чимичури. И на креолска чорба Има месо, колбаси, зеленчук, наут, тврдо варени јајца, маслинки, сливи или суво грозје, кромид и слатко чили.

Како супи, ги препорачуваме шкембето или ќофтињата и во однос на тамалесПолнетите со тесто од зелени хлебни или оние со тесто од маниока се вкусни. Во однос на второто, тие се исто така многу популарни јарем, со него се прават некои крокети кои имаат и сирење, месо или пилешко.

Некои неизбежни посети во Костарика

За да ги завршиме нашите совети за патување во Костарика, накратко ќе зборуваме за некои места кои се задолжителни. За да го направиме ова, ќе започнеме со главниот град, а потоа ќе ги посочиме во останатиот дел од земјата.

Сан Хозе

Националниот театар на Костарика

Националниот театар на Костарика, во Сан Хозе

Основана во 1738 година, главниот град на земјата бил артикулиран околу плоштад за култура, каде што можете да ги видите Национален театар, реплика на операта Париз, И Музео дел Оро. Но, најистакнатите од монументална гледна точка на Сан Хозе се неговите згради во неокласичен стил, од кои многу го сочинуваат населба Амон, заедно со другите еклектичен на почетокот на дваесеттиот век. Меѓу последните, на Замок на Мавар, импозантната Зграда на пошта и телеграф (исто така неокласичар) или онаа во филмскиот центар.

Од своја страна, неокласиката го вклучува и Национален театар и Катедрала Метрополитана, изградена на почетокот на XNUMX век. До него, можете да посетите други прекрасни храмови како што се Црквите на Пресвета Богородица Ла Мерсед и Ла Соледад.

Совети за патување во Костарика: национални паркови

Вулкан Аренал

Национален парк вулкан Аренал

Што се однесува до остатокот од централноамериканската земја, можете да посетите прекрасни градови како Cartago, еден од најстарите; Порто Лимон, можеби нејзиното најважно пристаниште; Монтеверде, совршен за екотуризам; Alajuela, околу Централната Кордилера, или Puntarenas, на работ на Тихиот Океан.

Но, големата туристичка атракција на Костарика е неговата, нејзината природа. Како што веќе ви кажавме, има триесет национални паркови. Меѓу нив, неопходно е да се спомене Корковадо. Иако неговата локација е доста оддалечена, бидејќи се наоѓа на полуостровот Оса, ви препорачуваме да ја посетите бидејќи во неа се сместени единствената примарна тропска дождовна шума во светот.

Исто така спектакуларно е Национален морски парк Балена. Како што сугерира неговото име, можете да забележите големи цицачи како што се грбавиот кит или делфините со дамки и шишиња, како и нуркање.

Многу различен карактер има Националниот парк Ринкон де ла Виеја, кој своето име го должи на истоимениот вулкан чиј врв можете да го достигнете пеш и од кој имате импресивен поглед на полуостровот Никоја и езерото Никарагва.

Накратко, би можеле да препорачаме многу други паркови како желката, каде што може да се види гнездење на морски желки, на на вулканот Аренал, На Брадата или на пријателството, во планинскиот венец Таламанка.

Како заклучок, ви обезбедивме неколку совети за патување во Костарика. Но, сакавме да ви покажеме и некои од местата што треба да ги посетите во оваа централноамериканска земја, една од најубавите во светот и чии луѓе се познати по тоа што се живи и гостопримливи.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*