Совети за патување со вашето куче низ целиот свет

Патувајте со кучето

Многумина од нас имаат домашно милениче и се грижиме за него како некој друг во семејството, па затоа е нормално дека сакаме да земеме нашето куче низ целиот свет кога патува. На одморите ќе уживаме во идеална придружба ако го земеме нашето домашно милениче, но со овој нов патник исто така ќе мора малку да ги смениме плановите.

Патување со куче Може да има свои предности, но и свои недостатоци, па затоа ќе ви дадеме неколку совети за патување со кучето низ целиот свет. Без сомнение, може да биде поинаков одмор и нашето домашно милениче ќе ужива во него исто како и ние.

Предности на патување со кучето

Патување со вашето куче

Патувањето со кучето е како патување со нашиот најдобар пријател, така компанијата секогаш ќе биде осигурена. Можеме многу повеќе да уживаме во прошетките со нив и нема да мора да се одделуваме или да најдеме сместување или пријател за да го оставиме додека одиме на пат. Со она што го заштедуваме во одгледувачница, веќе можеме да ги платиме трошоците вклучени во земањето на кучето, што во реалноста обично не се многу. Ова е уште една предност и обично е придружник со ниска цена. Патувањето со куче исто така ни овозможува безбедно да патуваме и да се чувствуваме придружено без да чекаме да запознаеме други луѓе.

Недостатоци на патување со кучето

Кога патуваме со кучето, секогаш ќе мораме планираат многу подобро. Сместувањето мора претходно да се погледне, бидејќи ни треба оној што дозволува миленичиња. И, исто така, проблем е во огромното мнозинство на градови да се движат со јавен превоз, бидејќи тие обично не дозволуваат животни, освен ако не се во нивниот превозник. Затоа мора да бараме алтернативи како такси што го примаат нашето домашно милениче. Ова секогаш ќе биде скапо за нас. Вистина е и дека со кучето ќе има многу места во кои нема да можеме да влеземе, од музеи до продавници или плажи. Сето ова мора да се земе предвид однапред за да не добиете изненадувања по пристигнувањето и да пропуштите интересни работи.

Наоѓање сместување со кучето

Патување со кучето

Едно од најголемите сомнежи на сите е она што се јавува кога станува збор за најдете сместување со кучето. Во многу хотели велат дека дозволуваат домашни миленици, и дека мора да ги видите однапред. Сепак, овие миленици често имаат ограничувања. Во многу случаи, тие не дозволуваат кучиња со одредена тежина и големина, така што многу раси и кучиња се изоставени. Ако нашето куче е големо, работите се доста комплицирани, бидејќи малку хотели дозволуваат кучиња од голема раса. Сепак, има се повеќе и повеќе алтернативи, бидејќи има хотели пријателски за миленичиња во кои сите видови кучиња се добредојдени и кои имаат ексклузивни простори за нив и за нивните старатели.

Грижете се за здравјето на кучето на патувањето

Исто како што носиме кабинет за лекови, тоа е важно исто така, се грижи за здравјето на кучето за време на патувањето. Ние секогаш мора да носиме вода со нас за да не дехидрира и да не ја изложуваме во најжешките часови. Во кабинет за лекови можеме да носиме лекови за да не се разболувате во автомобилот и да бидете помирни за време на патувањето со авион. Исто така, вашата диета треба да биде иста за да избегнете стомачни проблеми за време на патувањето. Исто така е добро да имате мал комплет за прва помош за да направите прва помош во случај да се исечат влошките или да се оштетат, и секако земете ги лековите доколку ги имате.

Патување со автомобил со кучето

Ако патуваме со автомобил со кучето, ќе имаме многу поголема слобода кога станува збор за движење, па затоа обично е одлична алтернатива. Сепак, нема да стигнеме до дестинациите толку далеку како со авионот. Одлична идеја е да се оди со автомобил бидејќи нема да имаме проблем со транспорт кога ќе пристигнеме на нашата дестинација и можеме да одиме со кучето насекаде. Кога патуваме со автомобил мора да земеме предвид одредени работи. Тоа според законот кучето мора да биде врзан во задниот дел за да не го вознемируваме возачот, во спротивно може да бидеме казнети. Покрај тоа, ние мора да застануваме толку често, така што кучето хидрира и оди малку, нешто што е исто така корисно за нас.

Патување со авион со кучето

Патување со вашето куче

Кога патуваме со авион, секогаш мора да ги провериме регулативите за миленичиња на предметната авиокомпанија. Во многу од нив нека кучето земе во кабината, ако има до одредена тежина и е во соодветен транспорт За поголемите кучиња, правилото е обично тие да патуваат и во засолниште во носач што е погоден за нивната тежина и големина, така што ќе им биде пријатно. Општо, оваа опција се користи само ако долго патуваме во друга земја, бидејќи патувањето со авион со големи кучиња е често тешко.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*