Спорт во Велс

Рагби, еден од омилените спортови на Велс

Рагби, еден од омилените спортови на Велс

Во рамките на културата на дестинација како Велс можеме да најдеме нешто длабоко вкоренето, како што е спортот, аспект што не може да изостане во секојдневниот живот на Велшаните и што придвижува илјадници луѓе на многубројни спортски настани што се одржуваат во текот на целата година на оваа дестинација.

Со толку длабоки корени, не е ни чудо што Велс е претставен во Светско првенство во рагби, на Светски куп на ФИФА и исто така Игри на Комонвелтот. Треба да се напомене дека кога се одржуваат Олимписките игри, Велс се натпреварува заедно со Англија, Северна Ирска и Шкотска како дел од тимот на Велика Британија.

Најпопуларниот спорт во Велс отсекогаш бил фудбалот, но внимателно следен од рагби, нешто со кое многу жители се чувствуваат целосно идентификувани и го сметаат, над фудбалот, како национален спорт.

Покрај фудбалот и рагби се практикуваат и многу други спортови како на пр крикет, како и во другите агли на Обединетото Кралство, една од најдлабоко вкоренетите спортски традиции во целата оваа географска ширина. Друг спорт кој има неколку меѓународни претставници е snooker, варијанта на билјард што има многу следбеници и практичари.

Нема сомнение дека одлични спортисти дошле од оваа земја, но ништо во споредба со страста што ја будат многу од нив и спортот. Многу е ретко да одите на фудбалско или рагби поле и да го видите тоа без да бидете преполн или да застанете покрај традиционален паб на денот на играта и да уживате во најдобрата атмосфера и најдобрите игри придружени со многу луѓе и одлично пивце.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*