Статуата на слободата, светско културно наследство

Статуа на слободата

Статуа на слободата

УНЕСКО ја признава титулата светско наследство на специфични места на планетата кои заслужуваат посебно зачувување поради нивната огромна културна или природна важност за следните генерации. Вкупно, 911 амблематски места се каталогизирани низ целиот свет, од кои 20 се наоѓаат во САД и само едно во Newујорк.

Единственото место што УНЕСКО го прогласи за светско наследство е Статуа на слободата, прогласена како таква во 1984 година.

„Слобода што го осветлува светот“, Оригинално име на оваа иконска скулптура, тоа беше подарок од Французите на Американците во 1886 година и до 1902 година служеше како светилник во водите на јужен Менхетен. Тоа беше создавање на политичарот Едуард Лабуле и преку овој подарок тој имаше за цел да го симболизира пријателството меѓу Франција и Соединетите држави. Беше смислен за да се одбележи 1876-годишнината од Декларацијата за независност, во XNUMX година, но, поради назадувања во нејзината изградба, беше доставена десет години подоцна.

Значењето на статуата е дефинирано во свое име, а нејзиниот печат не само што ги претставува Соединетите држави, туку со текот на времето стана симбол на слободата за угнетените луѓе и народи на целата планета.

Статуата претставува Либертас (што на латински значи слобода), римската божица на слободата која скрши синџири на угнетување на нејзините нозе, симболизирајќи го крајот на ропството. Во десната рака носи факел, а во левата рака таблета на која е датумот на денот на Декларацијата за независност на Соединетите Американски Држави, 4 јули 1776 година. На неговата круна се издвојуваат седум точки, кои го претставуваат секој од континентите.

Денес е совршено место да научите и да ја искусите имиграционата историја на Newујорк.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*