16-те најдобри летни тераси во Мадрид

Хотел МЕ Мадрид Слика | Travel4news

Оние кои имале можност да поминат неколку дена во Мадрид во текот на летото, виделе дека ноќите се многу долги кога жештините не ви дозволуваат да спиете, а деновите можат да станат премногу задушувачки. За среќа, терасите во Мадрид се најдобриот сојузник за локалното население и посетителите во борбата против високите температури.

Во главниот град има тераси за сите вкусови и џебови, но заедничко за сите нив е совршен план за незаборавна вечер во друштво на двојка или пријатели. Еве неколку најкул тераси во Мадрид за уживање во летото со пијалок во рака.

Тераси за јадење

Радио покрив бар (хотел ME Мадрид) Плаза ста.Ана, 14 години)

Хотелот Мед Мадрид Реина Викторија увезува успешен концепт на меѓународни барови на радио покривите како што се МЕ Лондон или МЕ Милано кои комбинираат музика, добра гастрономија и спектакуларен поглед, така што клиентите можат да уживаат во волшебната вечер.

Во Мадрид оваа тераса има прекрасен поглед кон Плаза де Санта Ана, Шпанскиот театар и традиционалните покриви на градот. Има 400 квадратни метри во кои се дистрибуираат различни средини: ресторан, бар и коктел бар или приватно, меѓу другите.

Медитеранското мени со егзотични допири што ги нуди готвачот Дејвид Фернандез во ресторанот на Радио покривот бар на хотелот МЕ Мадрид, се обидува да ја претвори оваа тераса во едно од најважните летни работи. Не заборавајте да нарачате коктел бидејќи тие се дизајнирани да се спојат со храна.

Гледиштето на Тисен (Пасео дел Прадо, 8)

Слика | Гледиштето на Тисен

Сместена на поткровјето на познатиот музеј, оваа тераса и ресторан ги отвора вратите од 1 јули до 3 септември за да им понуди на своите клиенти вкусни вечери од угостителството „Ел Антигуо Конвенто“.

Привилегираниот поглед на нејзината тераса, минливоста на нејзината понуда и одличното мени на луксузната медитеранска кујна го прават многу посебен и ексклузивен ресторан за летна вечер под theвездите. На овој план се придружува и можноста да уживате во музика во живо во сабота во јули и август.

Повлекување на Флорида (Прошетка во Република Панама, 1)

Слика | Ресторан Хотел Бар

Стариот парк Флорида повторно е реновиран од кога било. Не само што претставува нова декорација и нови предлози за одмор, туку и спектакуларна тераса која ветува дека ќе стане засолниште за локалното население и странците во текот на летото.

Сместен на покривот на ресторанот Флорида Ретиро и веднаш до иконската купола, тој е идеален за ручек, вечера или неколку пијалоци на едно од најпривилегираните места во градот. Готвачот Хоакин Фелипе дизајнираше вкусно мени кое се карактеризира со квалитетот на состојките и почитувањето на чистите вкусови.

Лесна и свежа понуда според летото и просторот каде што можете да вкусите вкусни салати, сашими, цевичи, пиринска шунка и суши.

Падобранец (Кале де ла Палма, 10)

Слика | Јадете & Сакајте го Мадрид

Ел Паракаидиста е една од највпечатливите тераси во Мадрид бидејќи е катна продавница во замок на Кале де ла Палма, каде што ќе најдете и мало кино, област посветена на шопинг или читална.

Но, она што нè интересира тука е ресторанот и терасата на Ел Паракаидиста, лоцирани на последните и претпоследните катови на оваа реновирана палата. И покрај тоа што е во срцето на населбата Маласаса, ова место сè уште не е многу популарно за да можете да уживате во него со целосен мир.

На покривот е ресторанот, огромен простор наречен Parq украсен со дрвени маси и клупи за да уживате во едноставна, разновидна и многу здрава гастрономска понуда. Салати, извлечени сендвичи со свинско месо, туна на скара и гурмански пици вредат.

Таквата вкусна вечера заслужува да заврши со тост во коктел барот Cubanismo, сместен на претпоследниот под. Тоа е мала тераса со колонијален воздух совршен за пиење пијалок со пријателите. Иако навистина е во Ел Паракаидиста, редоследот на факторите не го менува резултатот.

Тераси во центарот

Хотел Главниот (Улица Маркиз де Валдеиглезијас, 1)

Слика | Главниот Мадрид

Бидејќи хотелите одлучија да се отворат не само за своите гости, туку и за остатокот од градот и луѓето од Мадрид беа охрабрени да го преминат рецепцијата за да стигнат до покривите, хотелските тераси станаа омилено место на многу луѓе за да преживеат задушувачка топлина.

Со текот на годините, терасата на хотелот The Principal стана еден од најмодерните простори во главниот град, и да се напие пијалок после работа и да уживате во пијалок во зори, додека размислувате за прекрасниот поглед на Гран Виа.

Освежете се со класиците на традиционални коктели како што се џин и тоник или митските суви мартини заедно со најиновативните предлози во неверојатно опкружување, опкружено со урбана градина од дрвја маслинки и чемпреси и со хоризонтот на градот во позадина.

Фрос Барсело на покривот (Улица Барсело, 6)

Слика | Форсус покрив

Минатата 2016 година, Azotea Forus Barceló беше инаугуриран во централниот пазар Барсело во Мадрид, мала оаза за локалното население, каде што покрај шопингот, уживаат во гурманските производи, како и во пијалокот до зори. Иако немаат кујна, можно е да грицкате некои ладни и здрави јадења.

Најкарактеристично за оваа тераса е тоа што изгледа како урбана оаза бидејќи е украсена со магнолии, калинки, бамбуси и јапонски јавори.

Гастрономскиот предлог на Azotea Forus Barceló е дефиниран со филозофијата на здрава храна. Салати, ладни супи, сирова храна, сокови и смути и коктели како што е Барселито (неговата посебна верзија на мохито) изобилува со менито.

Оскар за хотелски собир (Плоштад Педро Зероло, 12)

Слика | Патник

Кога зборуваме за најдобрите тераси во Мадрид, неизбежно е да се зборува за добро познатата тераса на Оскарот од хотелската соба Мате. Совршен за борба против топлите летни денови во неговиот мал базен на покривот и со повеќе од 30 коктели на менито за пијалоци. Терасата на Оскар во хотелската соба Мате е отворена секој ден до 2 часот по полноќ.

Точно е дека во Мадрид нема плажа, но ако треба да останете во главниот град ова лето, нема ништо како релаксирачка сесија во неговата дневна соба со балиски кревети, шезлонги за лежалки и панорамски посети за да уживате.

Хотел Индиго Мадрид (Улица Силва, 6)

Слика | Патник

Онаа во хотелот Индиго е една од најпосакуваните тераси во Мадрид. Кога ќе пристигне убавото време, овој простор е украсен да стане автентична урбана оаза благодарение на неговата вештачка шума и својот бесконечен базен за да уживате во освежителното нуркање со градот во вашите нозе.

Токму хотелот Индиго Мадрид за ова лето закажа неколку Аква Бранчи во кои од 13 до 16 часот. можете да комбинирате пливање во неговиот прекрасен базен со вкусно и комплетно мени. Следното закажување е на 6 август, затоа внимавајте да не го пропуштите.

Како да не е доволно, за време на викендите од 4 јуни, електронската музика ја зазема терасата помеѓу 18 часот. и 23 часот. со добро познатите сесии на зоолошката градина во Скај. Вистински план!

Летни тераси

Атенас Тераса (Улица Сеговија, С / Н)

Слика | Тајм аут

Покрај Куеста де ла Вега и со прекрасен поглед кон катедралата Алмудена ја наоѓаме популарната тераса Атенас. Одлично место за уживање во летните попладневни часови и ноќи во опуштена и мирна атмосфера.

Сместено во лиснат парк, на оваа тераса во Мадрид, чекањето маса секогаш ќе биде поподносливо бидејќи, ако има каква било случајност, има многу луѓе, може да се седи на тревата да ужива во вашиот пијалок и нежното ветре на природата.

La Terraza Atenas е позната по своите настапи во живо, диџејските сесии, тематските забави и малите базени за разладување на стапалата лоцирани на трибините. Секогаш без да престанете да ги пробувате нивните вкусни коктели на кои нема да можете да им одолеете: пискоси, гинитици, мохитоси ...

Фитнес (Кале де ла Луна, 2)

Слика | Мадрид бесплатно

Во областа на триаголникот Балеста (Трибал) во близина на Каlaао има тераса со поглед на црквата Сан Мартин де Турс: Фитнес. Урбано одморалиште со повеќе од 700м2 распространето на две нивоа и составено од снек бар, салон, ресторан и мал бесконечен базен за јавна употреба.

Оваа нова оаза во Мадрид за топлите денови има внимателно мени засновано врз свежи и лесни предлози по пристапни цени. Покрај тоа, тој е совршен за после работа, бидејќи можете да изберете од широк спектар на коктели со или без алкохол, додека ние размислуваме за зајдисонцето од неговата тераса.

Ноќта, осветлувањето и декорацијата на просторот создаваат разладена атмосфера во склад со погледот на покривите на Маласања и црквата Сан Мартин де Турс.

Арзабал (Кале де Санта Изабел, 52)

Веднаш до музејот Реина Софија и во подножјето на улицата ја наоѓаме терасата на таверната Арзабал, простор од 900 квадратни метри со дрвја и цвеќиња за да уживате во најдобрите гастрономски предлози во текот на летото. После интензивен работен ден или интересна посета на уметничката галерија, Арзабал може да биде добра опција за пауза.

Во неговата жива тераса, благодарение на сесиите на диџејот, ќе можеме да пробаме вкусно месо и риба на скара, како и берење по богатите конзерви, крокети или пушени јадења од неговото мени. Сето ова вкусено со вкусна чаша вино или шампањ. Вашиот тим ќе биде среќен да го препорача најдоброто спарување за секое јадење.

Кантина де Матадеро (Пасео де ла Чопера, 14)

Слика | Еден за двајца

Еден од последните културни мотори на Мадрид е Матадеро, во областа Легазпи. Таму можеме да ги развлечеме најновите трендови во слободното време и културата додека уживаме во пијалок и ужинка во Кантина де Матадеро по посетата.

Во врска со овој простор, направен е обид да се зачува што е можно повеќе индустриската естетика од почетокот на дваесеттиот век што ја имал комплексот, но прилагодувајќи го на новото време и потребите на новата цел што се сака. Кантина е поделена на неколку области, една со дрвени маси и оригинални картонски столици внатре и друга во внатрешен двор, што е тераса на која се пристапува преку рампа.

Во Ла Кантина можеме да вкусиме одлични кики, емпанади, сендвичи и домашни десерти зготвени од тимот на Оливија те Куида. Домашна и еколошка кујна за оние кои сакаат да јадат нешто здраво и брзо. Менито не е обемно, но има малку од сè за да уживате во прекрасната летна вечер на отворено, додека слушате музика во позадина на стар плеер.

Шармантни тераси

Патникот (Плаза де ла Кебада, 11)

Слика | Кул блог во Мадрид

Неговото мото „сакајќи ги Ла Латина и Мадрид од 1994 година“ е декларација за намери. Оваа прекрасна тераса сместена на третиот кат во замок од деветнаесетти век ви овозможува да уживате од височините на хоризонтот на главниот град и да размислите за зајдисонцето кон Плаза де ла Себада и црквата Сан Франциско Ел Гранде, христијанскиот храм со третиот најголемата купола на светот.

Терасата на Ел Виајеро е пријатна, еклектична и полна со живот. Декорацијата е еден вид гроздобер автентичен и живописен според разновидната јавност што ја чести.

Во неговото мени можеме да најдеме едноставни и вкусни јадења направени со свежи производи од пазарот на Себада. Се истакнуваат нивните бравити, нивните компири со црвен мојо сос, нивните ентрепани или нивниот вкусен омлет, што го нарекуваат најдобар во Мадрид. Исто така, ве поканува да живеете латинска ноќ во добра хармонија со неговиот starвезден коктел: мохито.

Тераса Пониенте (Протоереј Хита, 10 години)

Слика | Патник

На врвот на хотелот Exe Moncloa се наоѓа прекрасната Тераза дел Пониенте, шармантна и многу романтична тераса за одење како двојка бидејќи има неверојатен поглед кон западот на главниот град: Универзитетскиот град, Ел Пардо, Парк дел Вест и , во позадина, Сиера де Гвадарама.

Ла Тераза дел Пониенте сака да биде место за одмор и да се забавуваме во најдоброто друштво додека вкусиме неколку пива, неколку чаши кава или некои ладни јадења што ги подготвуваат на пазарот во Монклоа.

Икебана (Плоштад на независност, 4)

Слика | Гламур

Една од најпопуларните шармантни тераси во Мадрид е, без сомнение, онаа на Ramsés Life & Food. Дизајнирана од Филип Старк, Икебана е идеална тераса за уживање во пијалок и во лето и во зима, бидејќи е совршено опремена така што вашите клиенти ќе се чувствуваат пријатно за време на нивната посета.

Во Икебана и Рамзес се одржуваат настани и забави секој ден и има пријатна атмосфера што никој што оди пред него не може да избега. Погледот на плоштадот Мадрид, Плаза де ла Индепенденција, Ретиро и импозантната Пуерта де Алкала придонесуваат за нејзино подобрување.

Што се однесува до неговото мени, можеме да најдеме авангардни јадења и јапонско-медитеранска фузија. Во сабота и недела тие служат вкусен бранч оживеан со музика во живо и имаат услуга Детски клубови за деца за да се забавуваат додека родителите уживаат во релаксирачки момент.

Тераса на кругот на ликовни уметности (Кале де Алкали, 42)

Слика | Каде да се оди во Мадрид

На покривот на Сиркуло де Белас Артес се наоѓа една од најубавите шармантни тераси во Мадрид, особено поради погледот од центарот на градот.

Пристигнувањето на убавото време ни нуди одлична можност да отстапиме покрај овој уникатен културен простор во главниот град. Терасата е на покривот и сега има гастрономски простор наречен Тартан покрив од готвачот Хавиер Муњоз Калеро, кој подготви мени инспирирано од меѓународна улична храна.

Ако неговиот спектакуларен поглед и вкусното мени не беа доволни причини да ја посетите терасата на Círculo de Bellas Artes, треба да знаете дека за време на летната сезона Tartan Roof ќе понуди разни настани и културни активности, како што се концерти и изложби. Уште еден поттик да се приближиме до ова централно гледиште.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*