Типична носија на Веракруз

Типичната носија на Веракруз одговара, од една страна, на автохтоната подлога на оваа мексиканска држава и, од друга, на влијанието на шпанските колонизатори. Вистина е дека секој град во областа Веракруз, па дури и целата земја имаат свои типична облека, но има тужба што ги дефинира и целата држава и нејзиниот капитал.

Бидејќи Веракруз е на источниот брег на Мексико и има топла тропска клима, нејзината типична облека мора да биде, со сила, лесна и не многу топла. Просечните температури кои надминуваат дваесет степени не можат да се толерираат во текот на целата година со топла облека. Но, постојат многу други елементи кои го определиле типична носија на Веракруз. Ако сакате да ги запознаете, ве покануваме да продолжите со читање.

Историја на типичната носија на Веракруз

Првото нешто што треба да ви укажеме е дека државата Веракруз исто така ја користи и костум за јаро и Гардероба Tehuano. Последново го користеа жените Запотеки од државата Оахака и бил овековечен од сликарот Фрида кало во многу од неговите слики. Но, и овој и првиот станаа светски симболи на Мексико. Затоа, нема да ве изненади што тие се исто така типични за Веракруз.

И покрај сè што само ви објаснивме, се нарекува типичен веракрузен костум пар екселанс костум од јарочо, што доаѓа од т.н. Сотавенто Веракрузано, што е да се каже, за регионот на државата на тој начин деноминиран што се протега на југ од истата. Исто така, оваа облека има многу интересна историја.

Се вели дека првите жени пристигнале со Шпанците во Слив на папалоапан порано ја носеле облеката донесена од Пиринејскиот полуостров. Тие беа Носии во андалузиски или левантски стил направени со темни и тешки ткаенини. Но, во оваа област на Веракруз, како што ви рековме, е многу топло и, покрај тоа, владее влажност. Затоа, облеката донесена од Шпанија не беше соодветна, бидејќи беше направена за постудена клима.

Овие женски костуми се состоеја од шарени здолништа, везена престилка, чипкаст чипка, памучни чорапи и чевли од кадифе. Покрај тоа, тие беа украсени со медали прикачени на вратот со ленти од свила или кадифе.

Традиционална носија на Веракруз за жени

Веракрузна типична носија за жени

Сепак, домородните жени носеа цветни здолништа и блузи со врвка чипка и паднати рамена, како и обувки во форма на сабо. Шпанците разбраа како посоодветна оваа облека за климата во Веракруз и тие почнаа да ги напуштаат фустаните што ги донесоа од Шпанија.

Како мешавина од локален костум со некои шпански влијанија, костум од јарочо, кој исто така усвои слични форми за мажи. Затоа, процес на синтеза помеѓу полуостровската мода и родната од Сотавенто Веракрузано. Покрај тоа, беа додадени додатоци и украси.

Откако направивме малку историја, време е да објасниме конкретно и детално каков е типичниот костум на Веракруз.

Како е костумот на јарохо

Логично, за да ја опишеме типичната носија на Веракруз, ние мора да правиме разлика помеѓу облеката за жени и оние за мажи. Сепак, и двајцата имаат по два заеднички именители: бела боја и лесни ткаенини соодветно на топлина.

Типична облека за Веракруз за жени

Облеката од јароча за жени е уште поубава отколку што е наменето за мажи, бидејќи има повеќе чипка, везови и украси. Основните елементи на овој костум се следниве:

 • Блуза од типот ноќница бело изработено од памук и „мрежа“ на рамената и градите. Ова значи дека, во тие делови, тие имаат вез во форма на решетка. Покрај тоа, се завршува на вратот со барета направена со свилена лента.
 • Петелката е исто така бела, а исто така и решеткана на дното што се користи како позадина.
 • на здолниште многу долго и широко летање над петелката што ги покрива глуждовите и која исто така е обично бела. Исто така, тој е украсен со везови и обично имаат малку лепак.
 • Престилка пократко во црно кадифе и извезено со црвеникави цветови и исто така виткана тантела. Врзан е за половината со помош на а свилена лента а на неговата лента има а бандана направено од памук, односно големо марамче изработено од двобојна печатена ткаенина.
 • на мантила или шал што може да се направи од тантела или везен тул. Се става на рамената прицврстени на градите со помош на а шкафче или камео да ја истакне мрежата на ноќницата одоздола.
 • Un шал или втор шал елаборативно изработен со свилен конец и кој е комбиниран со лентата што ја краси косата.
Womanена со типична носија од Веракруз

Wearingена облечена во костим од јарохо

Заедно со сето погоре, вклучува и типичен костум на Веракруз за жени различни додатоци y специфична фризура. Во однос на второто, тој се состои од пунџа и две плетенки кои се украсени со глава како чешел, исто така наречени качируло. Конечно, косата е украсена со гарденија или рози кои се ставаат на едната или на другата страна од главата во зависност од брачниот статус на лицето. Ако е слободна, тие одат лево, додека ако е омажена, одат десно.

Што се однесува до додатоците на типичниот костум на Веракруз за жени, а вентилатор висеше од вратот со помош на А. ѓердан. Ова е нормално семеен скапоцен камен. Може да биде од злато или бисери, но и корали или филигран. Конечно, во некои случаи распетие се носи и околу вратот со кадифена лента.

Типичен костум на Веракруз за мажи

Многу полесно дека горенаведеното е типична облека од Веракруз за мажи. Сепак, таа е исто така многу убава и, како што ви рековме, се издвојува по белата боја на сите алишта. Во овој случај, најважни се следниве:

 • Un панталони направена од свежа ткаенина што достигнува до стапалата, односно за разлика од другите типични носии, не е широка или до колена.
 • на гвајабера или кошула со долги ракави, лабава и исто така изработена од лесна ткаенина со вреќи напред. Исто така, вообичаено има набори за да му даде елеганција.
 • Тип на чевли п lачка и црна или бела боја.
 • Палма капа со четири процепи во нејзината горна област (што се нарекува „камења“).
 • Палијат или големо марамче во светли бои, по можност црвена и црна, околу вратот.

Како што ви објаснивме и можете да заклучите од нашиот опис, типичниот костум на Веракруз за мажи е многу помалку елаборат од оној за жените. Сепак, совршено се комбинира со ова.

Група граѓани на Веракруз со типична носија

Група граѓани на Веракруз со типична носија

Кога се користи типичен костим од јарохо

Општо земено, костимот од јарохо се користи во секој фолклорен настан или празник што се слави во државата Веракруз. Многу традиционални танцови групи го користат, точно, за да го протолкуваат Тие се јарохо или запатеадо. Постојат два вида танци: звуци на двојки и т.н. „Од грамада“ за танцување во група.

Се свири придружната музика подеднакво традиционални инструменти како јарана, мала гитара; реквинто, од исто семејство како и претходното; харфата, дајрето и вилицата на магарето, последново за удирања. Преку сите се толкуваат мелодии од селско потекло, од кои некои станаа познати низ целиот свет. На пример, Ла Бамба, Метежот o Лудиот сируп.

Тие исто така се толкуваат хуапангос, мелодии во тројно време со потпис со потекло од регионот, па дури и ритми со афро-карипско потекло како што е познатиот кубански данцон.

Од друга страна, исто така, ќе ве интересира да знаете кога се случуваат овие прослави. Така, во случај да планирате да ја посетите Веракруз, можете да направите патувањето да се совпадне со нив. Еден од посочените датуми е карневалот од самиот град Веракруз, опишан како „најсреќниот на светот“.

Но, светот Јарочо најде сместување во градот Alалтипан, од самата држава Веракруз. На крајот на годината овој град организира Фестивал Фанданго, која ги обединува популарните музички уметници од целата земја, па дури и од странство. Затоа, звуците и танците на јарохо не можат да изостанат на овој настан.

Исто така, традицијата Јароча има длабоки корени во градот Кордоба, исто така наречена Ломас де Хуиланго, до тој степен што организира а Син Јарочо Средба што вклучува претстави со типична носија на Веракруз. Но, и други активности како што се работилници, состаноци, конференции, па дури и гала-функции за зачувување на оваа традиционална култура на државата Веракруз.

Јарохо танц

Јарочо танц

Конечно, ние ќе ви кажам за градот Тлакоталпан, кој се наоѓа токму на границите на сливот Папалоапан, каде што, како што ви рековме, се роди костумот јарохо. Во овој прекрасен град, чиј историски центар е прогласен Културно наследство на човештвото, се слави на Средба на Јаранерос и Децимистас. Тоа е фестивал посветен на зачувување на сите музички изрази што се групирани во синот јарочо и е меѓу најважните фолклорни настани во целото Мексико.

Како заклучок, ви објаснивме од каде потекнува типичен костум на Веракруз, како и облеката што ја сочинуваат и за жени и за мажи. И, исто така, кои се најпопуларните свечености за носење. Во секој случај, таа е една од традиционалните облеки со повеќе вкоренети и повеќе ценети низ целата мексиканска земја.

 

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*