Типични носии на Еквадор

Типична еквадорска облека кај жени

Еквадор е земја лоцирана во регионот на Андите, тој е дом на богата култура и традиција, што исто така ќе се рефлектира во типичната облека што сè уште е на сила во неколку градови. Дали знаете што типични носии на Еквадор?

Ако се разгледа големата разновидност на типични еквадорски носии, можеби случајот со облеката типична за регионот Отавалос Се забележува употреба на широко сино ќебе што го покрива телото и се држи со везено појас на половината, освен додатоци како што се златни ѓердани и нараквици. Косата е секогаш добро врзана, формирајќи опашка.

Фустан за забави во Еквадор

Во регионот на Андите во Сарагуро ќе можеме да најдеме употреба на пончо, кои генерално имаат темни тонови со надмоќ на црно, симбол на моќ, што е во контраст со употребата на бели капи и големи кожни ремени.

Во регионот на џунгла во Еквадор, голема сличност може да се најде со она што е од другата страна на границата со Перу, каде што можете да забележите присуство на шарени ѓердани благодарение на употребата на пердувиПокрај тоа, обично гледате крпи или фустани чиишто поголеми детали се наоѓаат во графиките што се направени на нив.

Но, дали сакате да дознаете повеќе за типичните носии на Еквадор? Не губете детали!

Типични еквадорски носии потрадиционални

Различни стилови од различни култури

Амазонска облека, една од типичните носии на Еквадор

Најтрадиционалните типични еквадорски носии сè уште се многу популарни меѓу еквадорското општество, всушност има некои етнички групи кои сè уште купуваат и продаваат традиционална облека за редовно да ја носат. Од друга страна, постојат култури како што се „колорадите“ на Санто Доминго кои речиси целосно ја изгубиле својата традиционална облека., а регионалната носија се гледа само како туристичка атракција. Еквадор е составен од многу етнички групи со различни култури и традиции, така што во Еквадор нема национален и ексклузивен костум.

На пример, традиционалниот фустан на регионот Отавалос е веројатно најпознат и најчест во Еквадор. Во неколку заедници на планините, тие одржуваат многу традиции со нивната типична облека, како што се карактеристични капи, пончови или везени блузи кои обично ги користат многу еквадорци.

Womenените од селата во Сиера

Womenените од различни градови во Сиера носат плисирани здолништа во светли бои со везови на полите. Но, заедниците, што се толку различни, можат да имаат свои варијации во облеката или капите. Womenените често носат волнен шал како средство за вршење набавки или бебиња на грбот на жената.

Племиња на тропската дождовна шума на еквадорскиот Амазон

Различни племиња од тропската дождовна шума на еквадорскиот Амазон сè уште носат традиционални пердувести главата и други додатоци со етничко или племенско значење. Иако многу млади припадници на овие племиња можат да ги комбинираат или заменат овие додатоци за облека со други од позападен стил.

Градот на крајбрежјето

Градот Брег е помеѓу планините и морето, изгуби многу културни и традиционални обичаи. Нивната традиционална облека во повеќето случаи не се разликува многу од облеката на луѓето во планините. Иако има заедници на крајбрежјето кои немаат традиционална облека.

Луѓето Монтубио

Група мажи во Еквадор

Во градот Монтубио (опфаќајќи ги провинциите Манаби, Лос Риос, Гвајас и Санта Елена) тие се истакнуваат по своите капи (каубојски стил) тие обично носат мачетиТие носат гумени чизми, но немаат традиционален костум поврзан со нив.

Но, бидејќи има толку многу различни заедници, не постои типична традиционална облека што го опфаќа целиот Еквадор.

Како да се облечете ако одите во Еквадор

Луѓе на Еквадор

Карактеристичната облека на Еквадорците честопати е показател за регионот од каде потекнуваат. На пример, мажите кои носат сини пончо, панталони долги теле, и капи, најверојатно ќе бидат од областа на Кито.. Друг пример се жените од Андите кои често носат бели блузи, шалови во боја и златни наметки и црвени корални нараквици. Посетителите кои патуваат во Еквадор како туристи не се очекува да ги носат овие традиционални тимови, но вие можете. Ако одлучите да се облечете како тоа го прават, ќе бидете третирани како важна личност давајќи му вредност на овој вид облека.

Како да се облечете свечено во Еквадор

Да се ​​облечете формално во Еквадор и да можете да одите според облеката на земјата, можете да ги следите следниве совети:

Ако сте маж

Еквадорски костуми за мажи

  • Носете темен костум и вратоврска за деловни состаноци.
  • Носете панталони и вратоврски ако работите да работите во еквадорска компанија.
  • Носете кошули со јака боја и избегнувајте капи во ресторани или семејни домови.

Ако сте жена

  • Носете блузи, чорапи и високи потпетици заедно со здолниште или панталони и мора да присуствувате на деловен или работен состанок.
  • Облеката мора да биде конзервативна, така што не може да биде премногу тесна или ниско. Здолништата можеби не се кратки или сугестивни.
  • Можете да носите лесен фустан, здолниште или панталони за да јадете надвор или да посетите некој дома. Коктел фустаните, исто така, работат за свечени настани, иако фустаните со низок крој се презираат.

Како да се облечете лежерно во Еквадор

Обичен фустан во Еквадор

За да се облечете лежерно, и мажите и жените треба да носат патики, спортска облека, планинарски чизми ... ова за неделава е добро. За време на викендите можат да носат и дуксери или дуксери.

Друга идеја е да носите удобни фармерки, кошули или блузи за да ги посетите јавните места. Конзервативни костими за капење, шорцеви и флип-апостолки треба да се носат на плажа и базен.

Ова се само неколку примери на типични носии на Еквадор и најмодерна типична облека што е добро што ја знаете во случај да сакате да патувате во Еквадор и да се облечете според местото. Иако ве советувам да се информирате во зависност од областа каде сакате да одите за да можете да откриете кој тип на типична облека е она што тие вообичаено го носат и на овој начин да не се судирате во случај да сакате да барате облека според до нивните обичаи.

Поврзана статија:
Обичаи на Еквадор
Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1.   Изабел Сисимит Есквит dijo

    Многу според Патриша Лурсен, сликата на млади луѓе во црвени панталони во риги е онаа што ја користат мажите во одделот за Хуехуетенанго во Гватемала. Бидете внимателни со сликите бидејќи тие создаваат конфузија.