Типична облека на жени од Мексико

Мексиканки

Секоја земја има свои обичаи и нивните традиции, нешто што несомнено ги прави секоја земја и нејзините луѓе посебни и уникатни во светот. Покрај тоа, традициите и начинот на размислување на луѓето обично се рефлектираат и во начинот на облекување на тоа општество.

Денес Сакам да разговарам со вас за типичната облека на мексиканките па можете да видите како се облекуваат денес и обичаите што ја менуваат нивната облека.

Неколку потези со четки на типична облека на мексиканки

Традиционална облека на жените во Мексико

Во Мексико има безброј типична облека, која се пренесува со векови и сè уште се истакнува. Нивните фустани сè уште се изложени и заслепувани од нивната традиција и затоа ја воодушевуваат националната и странската јавност со дизајнот на нивните бои и текстури, правејќи ги овие, мешавина од колонијални техники и домородни симболи кои се директно поврзани со културата на Маите и Ацтеките. Исто така, вреди да се спомене дека типичната мексиканска облека обично се прави врз основа на свила.

Ние веќе зборувавме во претходна пригода за костумот на маријахисот или јагленовите. Што се однесува до жените, типичен костум во областа Халиско е широк фустан, со различни бои. На врвот, блузата со долги ракави е украсена со ленти во боја.

Во принцип, традиционалниот фустан на мексиканките, е сличен на оној на Халиско, иако со некои варијации, Во зависност од регионот, горниот дел е бел, со украси и везови од разни видови, во зависност од регионот, а долниот дел е широко здолниште што достигнува до стапалата.

Мексикански фустан за жени

Ова не се гледа во типичните носии на главниот град Мексико ДФ, кои имаат јасни корени на Ацтеките (запомнете дека порано овој град не беше ништо помалку од Тенохтитлан, главниот град на Ацтечката империја).

Во некои региони како Колима, главниот град на Халиско; и Агуас Калиентес, меѓу другите, комбинираат некои ацтечки мотиви со модата донесена од Шпанија. Исто така, вреди да се напомене дека на секој фустан, тие додаваат и нешто репрезентативно за регионот. На пример, во Колима, костимот е украсен со мотиви на мексиканскиот патрон, Богородица од Гвадалупе, што не се случува во прекрасната и хармонична Оахака, каде што костимот е комбинација на модата на Европа со традиционалното од Ацтеките.

Следно, ќе ви кажам малку повеќе за типичната облека на мексиканките, дали сакате да дознаете повеќе?

Фустанот е мешавина од домородни и увезени култури

Мексиканки со туристи

По пристигнувањето на Шпанците, христијанството брзо се шири и денес скоро 90% од Мексиканците се католици. Но, не смееме да заборавиме дека домородното и претхиспанското одразување на цивилизацијата на Маите продолжува да биде многу истакнато во мексиканската култура. Сето ова доведе до развој на чисто мултиетничко и мулти-континентално општество во Мексико.

Традиционалната облека во Мексико е мешавина од домородни и увезени култури. Мексико не е мала земја и има толку широка географија, облеката може да варира во зависност од климата на местото. Значи, во мексиканското население постои голема разновидност на облека што варира од регион до регион.

Многу луѓе сè уште сакаат да носат рачно плетена облека, не се разликуваат текстилните карактеристики на различните домородни групи, но повеќето влакна се од рачно откачено памук или локално одгледувана свила. Пеперутките и цветните мотиви се вообичаени и привлекуваат око во многу региони.

Традиционална облека на жени од Мексико

Традиционална облека кај жените во Мексико

Ако сакате да ја погледнете традиционалната мексиканска облека за жени, многу работи се откриваат во рачно изработените облеки. Исто така, постои слив на европски и природни елементи, со впечатливи бои.

Хуипил

Тоа е туника без ракави. Тоа е облека што се користи за идентификување на потеклото и благодарение на оваа облека жените можат да се разликуваат и да знаат за заедницата од каде доаѓаат. Дизајните исто така тие можат да го пренесат брачниот статус на лицето што го носи.

Кечкемитл

Се користи особено како фустан за забава или посебна пригода. Се состои од две правоаголни парчиња ткаена ткаенина со мал пончо. Направени се од памучна волна и Тие можат да бидат извезени со животни, цветни отпечатоци и графички дизајни. Во зависност од заедницата на жени, quechquémitl може да се направи со различни техники.

Шал

Шаловите се мултифункционална облека и обично се направени од памук, волна или свила. Се користат да ги покрие главата или телото како да е шал. Тие носат карактеристични дизајни со риги бои од различни нијанси за да знаат од каде потекнуваат.

Блусас

Womenените кои не носат хупиле можат да носат традиционални блузи кои се направени од основни комерцијални материјали. Овие облеки го рефлектираат традиционалниот мексикански дух и се извезени со шари во боја, тие исто така имаат бисери и чипка за нивната најголема убавина.. Другите вообичаени маици се конструирани со памук.

Традиционални мексикански фустани

Обични фустани

Модерна мексиканка

Друг главен производ во гардеробата на Мексиканката е секојдневниот фустан. Обичните фустани сонуваат да бидат пространи и везени со светли бои и живописни дизајни. Тие обично се користат за прослави. Најдоброто нешто е што овој вид фустани може да ги носи секоја жена без оглед на тоа како е телото, тие одлично се вклопуваат.

Аградија

На периферијата се здолништа кои се познати и со други имиња како што се: заплеткување, чинкует, елегантен грб, посахуанко, пелиња и многу повеќе. Постојат многу стилови на недостаток што Мексиканката може да ги избере, но дали ќе избере еден или друг, ќе зависи главно од нејзиното потекло и личните вкусови. Некои жени сакаат да носат здолништа на глуждот, а други на колена.

Ова се некои форми на типична облека што можете да ги најдете кај жени од Мексико. Но, исто така може да се каже дека се повеќе жени од Мексико, покрај тоа што продолжуваат со традиционална или типична облека од нивниот регион, сакаат да се облекуваат модерно да се чувствувате уште поубаво и попривлечно следејќи посовремена мода.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

11 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1.   алисија кастеланос dijo

  Ви благодарам што покажавте прекрасни фотографии од луѓето од нашата земја, јас сум сликар и сакам да направам колекција што ќе не достоинствено

 2.   Андреа dijo

  Здраво, јас сум Аргентинец и многу ми е жал за тој обичен коментар, не мислиме сите исто, не давај им значење на работите што ги кажуваат, за жал нашата младина е изгубена
  Ги сакам нивните обичаи што ќерка ми треба да ги извршува за денот на Америка и таа избра да се облече како Мексиканка, па барам да видам како и го правам костумот
  kissessssssssssssss

 3.   тесен dijo

  Јас сум Аргентинец и го сакам Мексико, иако никогаш не го посетувам во моментот, подготвувам голем број типични танци на вашата земја што треба да ги правам со децата во градинка, јас сум наставник, ја сакам супер среќната музика, нејзината разнобојна облека и како велиш тотално вкоренето во неговите корени, нешто што ние Аргентинците го забораваме цело време и го паметиме само по страшниот Мундијал во фудбал !!!!!!!!
  неодамна роднина отиде во Мексико тие се вратија воодушевени од сè. Ве молам, не ги класифицирајте сите Аргентинци исто затоа што јас сум Аргентинец и мислам дека сум сосема поинаков, ви честитам што секогаш давате важност и важност од срце до вашите корени

 4.   GABRIEL dijo

  Јас сум наставник по танц и можам да ви помогнам. да се добие музика и костуми во дизајнот. сè додека го водат што е можно пооригинално.
  од друга страна, за жал има Мексиканци кои не го познаваат Мексико. но што

 5.   Грција dijo

  Хахаха ми беше досадно, но читањето на овој разговор ме забавува хаха, Мексиканците се подобри, период xD

 6.   јасминцита dijo

  Здраво………….
  Го обожавам акцентот што го носат во својот глас кога зборуваат, ми се допаѓа и нивната облека затоа што тие се како целата артезана и ми се допаѓа исто l .. Иако сè уште нема малку повеќе информации, но изложбата е сепак добра и сега иако не ми веруваш морам да зборувам за Мексико, се надевам дека добро ќе се снајдам и ќе добијам седум хахахахахаха чао

 7.   Мариза dijo

  Целта на оваа страница е луѓето од други земји да го знаат начинот на облекување на некои држави во Мексико и да знаат како домородните луѓе се облекле порано и денес, колку е штета што има луѓе толку неуки што не знаат како да ја цениме мексиканската култура. Мора да бидете горди што сте Мексиканци и да имате убава култура како што е домородната.

 8.   ангелика dijo

  овој брат е мода од најстаро време како што помина модата, а фустаните се најдобри

 9.   Windows SAR dijo

  Сите оние кои зборуваат лошо за другите земји ќе бидат казнети со 36 часа притвор или парична казна од 3000 УСД

 10.   ANDREA dijo

  МНОГУ УБАВО ДЕКА Е МЕКСИКО, ЗАТОА ЈА САКАМ ЗА ТОЛКУ РЕГИОНИ И ТРАДИЦИИ

 11.   елда dijo

  Имав доволно среќа да живеам во различни земји и сите тие се убави по своите обичаи, традиции, луѓе итн. Но, Мексико, Перу и Боливија имаат култура која е единствена, ние не ја навредуваме затоа што сме и зборуваме поинаку или се облекуваме, убавината на нашиот континент е огромната култура и традиции на секоја земја, Фернанда се надевам дека еден ден ќе може да патува низ нашиот континент и ќе види какви убави луѓе сме, и ве повикува да дојдете во Мексико, Агуаскалиентес.