Типична носија од Бразил

Дете во типична носија на Бразил

Дали знаете што типична носија од Бразил? Пред да го знаете, погодно е да се знае дека нациите се модерна творба и во нивната конструкција се важни различните аспекти од животот и културата на луѓето што живеат на нивните територии: јазикот или јазиците, архитектурата, обичаите и типична облека или облека, На пример.

Можеме да зборуваме за земја и неколку типични облеки според регионот, социјалната класа или етничка група во случај да се работи за мултиетничка земја. Светот е разновидно место и многу земји се мали светови за себе. Во Јужна Америка, на пример, постои Бразил, вистински гигант. Која е најтипичната бразилска облека?

Бразил

Знаме на Бразил

Бразил е огромна земја што зафаќа добар дел од територијата на Јужна Америка и чија површина е покриена во голем дел од една од најфасцинантните и најбогатите шуми на светот, Амазон.

Бразил es земја на автохтони луѓе и пристигнале Европејците дури во XNUMX век, Португалецот. Благодарение на Договорот за Тордесиillaа, земјите преминаа на Кралството Португалија и два милиони жители на домородното население, проценето дека во тоа време живееле во Бразил, започнале да се колонизираат. Имаше неколку етнички групи кои на крајот ќе се мешаа со Португалците, така што ќе се појават нови расни мешавини со доаѓањето на црните робови од Африка.

Сликање на робови во Бразил

Секој роден народ имал свои обичаи, историја, јазик, и од оние вообичаени синкретизми што се случија во Америка, ќе се родат бразилските обичаи на денешницата, и секако, онаа различна типична бразилска облека што може да се види низ целата земја.

Типичен бразилски фустан

Рио Гранде направи душа

Типичните носии имаат корени од Европа бидејќи Индијанците не оделе во здолништа или панталони. Колонијалната ера траела тука повеќе од 300 години, така португалскиот и европскиот отпечаток на облеката воопшто беше многу силен. Домородните луѓе кои поради некоја причина беа интегрирани во колонијалното општество и црнците, ќе ги прилагодуваа употребите и обичаите на нивните европски господари при облекувањето.

Типичната носија на Бразил се менува според областа на земјата и можеме да направиме брза и произволна поделба што служи за давање примерок од оваа сорта, без да биде исцрпна: Салвадор де Бахија, Рио де Janeанеиро, Амазони, Пернамбуко и Параиба и Рио Гранде до Сул. Во вториот случај имаме типична бразилска носија која се повторува во некои соседни земји како Уругвај и Аргентина: облека селски човек, гаќички и бели кошули.

Гаќичките не се ништо повеќе од широки, лабави панталони, кои ги користеа и сè уште ги прават мажите од село, бидејќи им е пријатно да се возат. На гаќичките се додаваат кошулите, пончос, кожни чизми со мамуци и сламени капи. Панталоните ги држи лента од кожа или волна, можеби со украс.

Типични носии на Пернамбуко и Параиба

Во случајот на бразилската облека типична за Пернамбуко и Параиба, две држави на Бразил, тоа се шарени одела што обично се гледаат на фестивали и свечености на патроните: долги фустани за нив, со обележана половина и широки ракави, јакна од urtелка и чизми, тоа може да биде фустан со цветен отпечаток и бои, кои додаваат чипка и возбудувања и украсени капи.

Во случајот на мажите, тие носат тесни панталони, кошула со вратоврска (кошулата може да има кариран), шал, јакна до колена со три копчиња, сламена капа и чизми. Зарем не е жешко за толку тешка облека? Да, но да се потсетиме дека потеклото на овие фестивали не е во Америка, туку во Европа и сезоните секогаш одат едни против други.

бахајани

Една од типичните облеки на Бразил што може побрзо да се идентификува е онаа на жените од Сан Салвадор де Баија, Бахијаните. Тие исповедаат синкретистичка религија наречена камдомбле и тие се облекуваат со долги широки здолништа, рачно везени блузи и украси како што се ѓердани и огромни обетки. Всушност, оваа религија се исповеда во различни делови на Бразил и облеката може да варира малку од една на друга, но во основа тоа е заеднички именител.

Тоа е вид облека за секојдневна употреба што за верските фестивали зазема поголемо значење и потоа го менува едноставниот и практичен памук за хинц, чипка или муслин. со многу бело, да, има малку боја. На висината на градите се додава појас кој делува како елече или градник и турбан, погледот на крајбрежјето, што не е ништо повеќе од крпа цврсто држена. Началничката или жената со највисока хиерархија во храмот, се разликува од останатите затоа што носи палто или наметка над фустанот и поголем и повпечатлив турбан.

Типична бразилска носија за карневали во Рио

А што е со типична облека од Рио? Постои? Да, повеќе или помалку. Дали облеката на танчери самба е типична бразилска носија? Во смисла дека е идентификувана како бразилска облека, може да биде. Во друга, повеќе антрополошка, имам сомнежи. Но, добро, дека танчерка на самба има мало, шарено бикини.

Како во пливачките плочи на карневалот, се проценуваат костумите, овие бикини оживуваат со камења, пердуви и блесоци. Ништо, се разбира, никој не гледа на улица. Но, карневалите во Рио се слави исто толку популарни колку и свеченоста на кандомблите во Баија.

Конечно, ако одиме во Амазон Можеме да зборуваме за типична облека на домородното население, но ќе мора да направиме некои разлики меѓу племињата и тоа би било незгодно. Оригиналните жители на областа Амазон беа практично голи до доаѓањето на Европејците и кога почнаа да се облекуваат тоа го сторија според моделот на удобност, а не по модата на Европејците.

Бразилска облека во Амазон

Постои цел свет на украси, нараквици, алки, работи за коса, кои разликуваат едно племе од друго, а исто така и на религиозни фестивали се набудуваат одредени носии направени од гранки, кора од дрвја или природни влакна кои добиваат боја со мастила од зеленчук. Водени од практичност, многу од типичните носии ги покриваат гениталиите и најранливите делови на човечкото тело.

Секако ова не се единствените типични носии од Бразил. Ако не видите натпревар за убавина за да видите која е најубавата жена во Бразил, ќе сфатите дека земјата е огромна и дека кога станува збор за парадирање во типични носии има многу повеќе. Но, како примерок, вреди едно копче и оваа листа е наша.

Која бразилска облека носиш?

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*