Типична храна за Кордоба

Салморехо

La типична храна за Кордоба Тоа е производ на две влијанија. Од една страна, Андалузијанецот потекнува од неговото муслиманско минато, а од друга, доаѓањето на христијаните од северот на Пиринејскиот Полуостров. На првиот му ја должи обилната употреба на зачини како оригано, нане или тарагон, додека од второто се земени бројни традиционални рецепти.

На Производи од земјата се нејзините главни состојки. Меѓу нив, подеднакво суштинска улога има и маслиново масло на нивните полиња. Но и добитокот на нејзините планини. Токму во кордованската гастрономија можеме да разликуваме две варијанти. Повикот учтивост Поради развивањето во овие земјоделски центри, во основа се состои од супи и чорби. Наместо тоа, на од селата Повеќе се заснова на обилни јадења. Ако сакате подобро да ја запознаете типичната храна на Кордоба, ќе направиме обиколка на нејзините најпопуларни рецепти.

Ладни супи, класика во типичната храна на Кордоба

Ајобланко

Чинија со ajoblanco

Времето секогаш влијае на гастрономијата на едно место. И Кордоба немаше да биде исклучок. Неговото топло време предизвикува подготовка на супи или ладни креми кои го освежуваат телото. Поради оваа причина, овие видови рецепти се традиционални во кујната на Кордова.

Можеби неговата одлична класика во оваа смисла е салморехо. Основни состојки му се кршен леб, маслиново масло, лук, сол и домат. Резултатот е вкусен крем кој го сервирате со струготини од шунка или тврдо варено јајце. Исто така, поради неговиот состав и начинот на пиење, експертите го вклучуваат овој рецепт меѓу оние на андалузиските гаспачо.

Но, тоа не е единствената ладна супа типична за Кордоба. Така е и со Бел лук, кој се прави со вода, лук, сол, маслиново масло, леб, мелени бадеми и малку оцет. Исто така, ќе го послужат во придружба на парчиња диња или грозје. Од друга страна, се верува дека неговото потекло е уште постаро од она на салморехото, бидејќи може да потекнува од римско време, па дури и од грчката кујна.

Чорби и предјадења

Поглед на некои фламенкини

Фламенкини

Но, не се сè ладни јадења во типичната храна на Кордоба. Исто така, има повеќе срдечни рецепти кои ќе ги најдете вкусни. Меѓу нив, чорбата од сув грав или боронија и селска паела. Последново има, покрај ориз, шунка, сланина, пилешко и чоризо, како и црвен пипер и каранфилче. Слично на тоа, други чорби се горчливиот аспарагус, мига и каша.

Но, повеќе автохтоно е кордовански тенџере, чорба од леблебија направена со пиперка, свинска сланина, кромид, лук, сол и зелка. Како силен рецепт што е, порано се подготвуваше да ги нахрани дневните работници, но, со текот на времето, стана класика на гастрономијата на провинцијата Андалузија.

локално месо

волова опашка

Рабо де торо, класика на типичната храна на Кордоба

Говедата се одгледува особено во планините Кордоба. Всушност, има една од најголемите кабини во Андалузија составена од раси на говеда, овци и кози. Затоа, нема да ве изненади што месото е уште една од главните состојки во чорбата во областа.

Во однос на нив, постојат две јадења кои ја сочинуваат типичната храна на Кордоба. Се работи за фламенкините и рабо де торо. Првите имаат и многу едноставна подготовка. Ова се парчиња шунка Серано, свиткани во лента од слабината и, подоцна, препарирани и пржени. Како куриозитет, ќе ви кажеме дека името, како што се верува, доаѓа од растегнатиот аспект на неговиот изглед. Исто така, експертите за гастрономија го ставаат потеклото на ова јадење во градот Кордобан Бујаланс, иако се рашири низ Шпанија.

Од своја страна, волското опавче е вообичаено јадење и во другите краеви на нашата земја. Во неговиот случај, рецептот е познат уште од римско време, иако сегашната подготовка датира од XNUMX век. Како што кажува неговото име, се подготвува со говедска опашка (бик или крава), а има и домат, кромид, морков, бибер, лук, сол и ловоров лист. Исто така, додадете маслиново масло и чаша црвено вино.

Овие две јадења кои ви ги објаснивме се најкарактеристични за типичната храна на Кордоба во однос на месото. Но, има и други како говедско месо со артишок, На зајачка чорба, на Јагнешко чорба или јаре цицалче. Се цени и шанфаина, која исто така се прави со јагнешко и неговата крв, кромид, лук, ловоров лист и чили пиперка. Но, овој рецепт исто така припаѓа, со варијации, на други шпански кујни па дури и Латинска Америка.

Други јадења кои се појавуваат во типичната храна на Кордоба

Баена трка

Тепачка од Баена

Заедно со горенаведените вкусни препарати, постојат и други подеднакво вкусни рецепти во кордованската кујна. На пример, го имате Омлет Сан Хозе, кој меша изматени јајца со презла и специјален сос од шафран кој му дава единствена жолта боја. И, исто така, Baena scramble, со нежни никулци од лук.

Тоа е исто така извонредно кордованска салата, слично на рускиот, но со црни маслинки од земјата. А, што се однесува до јадењата од зеленчук, го имате пржени модри патлиџани со мед и Артишок во стилот на Монтиљана, кои се приготвуваат со вино од ознаката Montilla-Moriles, па оттука и неговото име.

Повеќе curубопитен е зелена салата од лук, наречено уште и кордованско срце, кое се прави со преливување на зеленчукот со сос од пржен лук, пиперка, сол, оцет и парчиња шунка Серано.

Полжави, класика на кордованската гастрономија

Полжави

Полжави, основно јадење во типичната храна на Кордоба

Интересно е што се случува со полжавите во Шпанија. Додека во некои области речиси и не се консумираат, во други се сметаат за деликатес. Меѓу вторите е и Кордоба, која ги претвори во се банер на неговата гастрономија, до тој степен што се продаваат дури и на улични тезги.

Всушност, има многу елаборати кои се развиени во градот Андалузија. Можете да ги пробате со широк спектар на сосови. Но, речиси секогаш во нивната подготовка вклучуваат производи како домат, кромид, црвен пипер, лук, вино, нане и други зачини. Исто така, најчести се обично зачинета, иако некои готвачи почнаа да создаваат нови и смели рецепти. На пример, полжави во римски стил, пржени со јагули, пијани со нишки од шунка, па дури и карбонара.

Риба од внатрешна провинција

риба во маринада

Чинија со маринирана риба

Како што знаете, Кордоба нема море, иако има реки. Но, тоа не ја спречува рибата да биде присутна и во некои од нејзините гастрономски рецепти. Како и во другите делови на Шпанија, доста од рин-трчаше, чорба со туна со компири и пиперки. Понекогаш се подготвува и со посолен бакалар. Вториот се користи и за готвење супен лук, кој го придружува со домат.

Сепак, почести се маринирана риба, особено паломета, која во Кордоба го добива единственото име „јапута“. Се зачинува со слатка пиперка, лук, оцет, оригано и брашно и потоа се пржи во обилно маслиново масло. Но, за облекување на овие јадења се користат и маринадата и винегретот. Со второто, многу се троши аншоа.

Слаткарница од Кордоба

бонбона од дуња

Дуња слатка

Што се однесува до десертите, тие се исто така многу разновидни во гастрономијата на оваа андалузиска провинција. Има добри сирења, меѓу кои и она од Педрочи, кој е направен во истоимената долина, која веќе се граничи со Екстремадура. Но, пред сè, слаткарството е многу важно во типичната храна на Кордоба.

Слаткоста на кордованската кујна ги комбинира типичните андалузиски елементи со другите од корените на Ла Манча. На второто припаѓаат, на пример, пржените плодови во тава како на пр пржени цвеќиња, по потекло од Кампо де Калатрава и кои стигнале дури и до Мексико и Колумбија. Наместо тоа, тие се повеќе локални Агиларни сирења, На крофни од Приего и паста од дуња од Puente Genil.

Во секој случај, состојките на слаткарството Кордобан се мед, сусам и маталахува. Сепак, еден од најтипичните десерти на провинцијата Андалузија е торта кордован, деликатес направен од ангелска коса и лиснато тесто. Во својата индивидуална верзија, го добива името на белезници и идентични баласт носат на колачи со кратки пециво.

Конечно, доколку сакате да уживате во уште еден кордовански деликатес, можете да нарачате Слатка каша. Во овој случај се прават со брашно, шеќер, млеко, анасон, лимон, маслиново масло и цимет.

Пијалоци за придружба на типичната храна од Кордоба

Шише Монтила-Морилес

Вино од Montilla-Moriles

Не можеме да ја завршиме нашата турнеја низ гастрономијата Кордова без да зборуваме за пијалоци. Веќе споменавме во минатото деноминација на винско потекло на Montilla-Moriles. Во него ќе најдете одлични вина.

Ако комбинирате чаша фино со друга дулче (на пример, Педро Ксименез), ќе имате педесет и педесет, кој во градот многу се консумира како аперитив. И, за да завршите добар оброк, можете да нарачате чаша Рута ракија, кој е направен од анасон и е светски познат.

Како заклучок, ви ги покажавме состојките и традиционалните јадења од типична храна за Кордоба. Сепак, не можеме да не споменеме други чуда како што е Серано шунка од долината Педрочес, На Позобланко колбас, На Црн пудинг од Fuenteovejuna или, во вегетаријанското поле, на кордовански хаш, кој има само краставица, кромид, бибер, домат, маслиново масло, сол и оцет. Зарем не ви се допаѓа да го посетите убавото Кордова и уживате во овие гастрономски задоволства?

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

бул (точно)