Типична храна за Севиља

La Шпанска гастрономија Многу е вкусен и разновиден, па каде и да одите ќе јадете феноменално. Ако, на пример, одите на прошетка во провинцијата на Севилја ќе уживате во јадења со месо, риба и зеленчук, но и добри вина и десерти.

Денес во Actualidad Viajes, најдоброто типична храна за Севиља.

Гастрономија на Севиља

Пред се, мора да се каже дека гастрономијата на овој дел од Шпанија Тоа е под големо влијание на Арапите., кој се движеше овде во средниот век и остана доволно долго за да влијае на јазикот и кујната.

Негови најчести состојки се свинско месо, колбаси воопшто, јагнешко месо, јадења со јајца, омлети, патки, разни видови салати кои станаа класици и секако маслинки и нивното масло. Ништо подобро да се измие севилската кујна од ракија.

Андалузиски гаспачо

Можеби е ладна супа или безалкохолен пијалок и тој е многу Севиљанец. Се прави со пет зеленчуци: краставица, црвен и зрел домат, кромид, лук, црвена и зелена пиперка. Иако се разбира, секогаш има варијанти. Потоа додадете сол, оцет и екстра девствено маслиново масло и спремни, уживајте!

Доматот е апсолутен крал на ова јадење и се смета за многу витамински. Има луѓе кои додаваат моркови, леб, разни зачини, друг зеленчук или ким.

Треска со домат

Подготовката на ова јадење не е комплицирана. Бакаларот мора да се кисне цел ден, а потоа на парчиња се пржи со маслиново масло и се служи со сос со домати, кромид и зелени пиперки.

Пржена риба

Продолжувајќи со рибата, ова друго јадење се прави со многу помали риби и со малку кичма. На пример, барбун, скуша или аншоа, само да наведам неколку. Понекогаш се додаваат лигњи или други сечкани мекотели.

Рибите се поминуваат низ брашно и се пржат на обилно и супер врело маслиново масло за да не се впие многу. И тоа е тоа, излезете и јадете. Се служи дури и во хартиени шишарки и Тоа е супер вообичаено кај популарните пржена храна на Севиља.

Андалузија готви

Едноставно е чорба од месо, разни видови, кои се готват со мешунки и зеленчук. Има наут и грав и чинијата се полни со супа. Тоа е вкусна чорба за најстудените денови во провинцијата, кои не се многу. Понекогаш се користи само супа, како консоме, и се додаваат само неколку капки шери.

волова опашка

Едноставно: волска опашка зготвена со вино, лук, кромид и време. Резултатот е многу вкусен и ако го придружувате со добар леб, незаборавен.

Кучешка рипка во Адобо

Тоа е класично јадење во рестораните во Севилја. Е врз основа на бела риба дека после часови маринирање во разни зачини, се поминува низ брашно и се пржи во врело масло. Малку вино или чаша ладно пиво се вашите најдобри пријатели.

Бебе лигњи на скара

Едноставноста направи чинија. Станува збор за готвење чирипони на скара, но добро око за да не се остават сурови или преварени.

Војници од Павија

Повторно на треска извира во акција. Рибата се сече на ленти, се остава да кисне, се поминува низ брашно и се пржи на маслиново масло. Понекогаш брашното се меша со шафран, квасец и солена вода. Класичната маринада е со лимон, ракија и маслиново масло. Тоа е повеќе како прво јадење или предјадење и обично се служи со пиперки.

Јајца во стил на фламенко

Секој готвач има своја верзија, но ако сакате јајца, одете на сите. Класичниот рецепт е јајца со зеленчук. Се прави во глинено тенџере, таму се пукаат јајцата и се додава грашокот и аспарагусот и се се пече додека конечно не се стегнат јајцата.

Пред сервирање се додаваат парчиња шунка или чоризо или артишок и оди директно на масата, многу жешко.

Торија и манастирски слатки

Манашките слатки се многу традиционални, особено за време на Великиот пост и Страсната недела. во рамките на групата се стрестињос, вински крофни, котлети од јаболковина, колачи со масло, На колачи во прав или познатите пупки на Сан Леандро.

Од своја страна Ториите се прават со мед, цимет и вино.

мавритански ражен

 

Едноставно за јадење бидејќи е ражен со парчиња пилешко или свинско месо во кое се додаваат ракчиња, сипа, колбаси и други состојки. Раженчињата се метални, се не повеќе од 25 сантиметри, а се готват или на решетка или на скара.

Полжави

Дали ви се допаѓаат полжави? Па, во Севиља можете и да ги јадете. Севилските рецепти ги прават со лук, анасон, многу видови, денар а најпосакувана разновидност на полжави се чили полжави.

Полжавите се креваат неколку пати, најмалку три, потоа се варат и кога ќе омекнат се додаваат другите состојки за се да зоврие уште 30 минути.

серанито

Типично бар сендвич Тоа е направено со Серано или ибериска шунка или свинско филе, пржена пиперка и парчиња домати. Тие се најдобри придружници на помфрит и мајонез.

Зачинета срна

икрата на ослиќ се најчести при подготовка на ова јадење од Севиља. Се варат цели во вода со сонце и додека се таму во тенџерето брзо се прави мелено месо од кромид, домат и пипер.

Оставете ја икрата да се излади, исечете ја на парчиња и измешајте ја со меленото месо, малку масло, малку сол и малку оцет и толку.

Принга

Неговото потекло е андалузиска чорба и е една од нив јадења кои се прават со тоа што останало од друг. Во овој случај, она што ќе остане од таа манџа или манџа, месо и колбас, се рони, се меша и потоа се премачкува на леб.

принга тоа е класичен капак од тука и се служи во топла монтадитос. Зборувајќи за монтадитос, во Севиља има многу варијанти, но најпопуларни се филе со шунка, Пирипи, Серанито што ги наведовме погоре и секако, принга. И се јадат со пиво.

Наут со спанаќ

Е Сефардско јадење и тоа е многу класична и популарна тапа. Ќе го видите многу ако ја посетите Севиља за време на Светата недела. Спанаќот и наутот се готват посебно. Потоа се се меша во тавата и се пржи на тивок оган. Пржениот леб е неговиот најдобар придружник.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*