Типична храна на Веракруз

Типичната храна на Веракруз има важна основа морски производи. Не залудно, овој регион се наоѓа во Мексиканскиот Залив и, не само што има многу километри крајбрежје, туку и градот што му го даде своето име го има најважното пристаниште во земјата.

Веракруз исто така бил првиот град во кој шпанците основале Мексико. Затоа, Шпанска компонента тој е многу присутен во својата гастрономија. Ова е комбинирано со претколумбиска мезоамериканска традиција и елементи на африканска и карипска кујна да се создаде гастрономија исто толку силна, колку што е вкусна во однос на вкусовите. Ако сакате да дознаете повеќе за типичната храна на Веракруз, ве охрабруваме да продолжите да читате. 

Типична храна на Веракруз: Малку историја

Сè што ви кажавме во врска со гастрономијата Веракруз е збогатено, за возврат, со производи одгледувани во земјите на државата, многу плодна и со голем биодиверзитет благодарение на тропските и суптропските клими што ги има.

Но, првото нешто што сакаме да ви го кажеме е мала историја на типичната храна на Веракруз. Шпанците донесоа многу производи од нивната исхрана. Меѓу нив, грав, ориз, пченица и лимон. Но, исто така, месо од оној свиња или онаа на кокошка и накит како него маслиново масло и тоа.

Еднаш основани во земјите од Веракруз, новите доселеници започнаа да растат други производи, некои веќе традиционални во исхраната пред колумбија, додека други беа помалку популарни. Меѓу нив беа и пченка, На кафе и овошје како ананас, кокос, сапота, манго, гуава или портокал.

Tacos

Пченкарни такоси

Веќе во XNUMX век пристигнаа нови имигранти од различни делови на светот кои ја збогатија гастрономијата на Веракруз со традиции арапски, карибите и доаѓаат од Европски земји. Сето ова резултираше во три варијанти кујна во рамките на типичните за оваа мексиканска држава. Ајде да ги видиме.

  • Креолска кујна со афроамериканско влијание. Како што сугерира неговото име, тој спојува шпански, мајчин и африкански кулинарски елементи. Тоа е мнозинство и, меѓу типичните производи што ги користи, се касавата, која Шпанците ја нарекоа јам токму поради својот изглед сличен на овој африкански клубенот; пченката; шеќер или зачини како што се цвет од Јамајка и тамаринд.
  • Кујна Huasteca. Таа се заснова на традицијата на град тинејџ, кој се наоѓа во северниот дел на Веракруз. Негов вистински протагонист е пченката во различни варијанти како што се бела, виолетова или црвена. Меѓу неговите типични рецепти се закахил, тамале или тесто, прецизно изработено од пченка, кое е исполнето со месо од различни животни; на крт де нопалес и супа huasteco.
  • Кујна од тонатак. Еднакво типично за северот, се заснова на самата пченка, чили пиперки и грав. Меѓу неговите типични јадења има различни видови на атоли (пијалоци на база на пченка од предхиспанското време) и тамалес.

Типична храна на Веракруз: Најпопуларните јадења

Како што ви рековме, типичната храна на Веракруз има важна основа риба и морски плодови, но исто така вклучува и вкусно салса направени со локални производи. Toе ви покажеме некои од овие јадења.

Риба во стил на Веракруз

Јадење со риба во стил Веракруз

Риба во стил на Веракруз

Ова јадење прецизно ги комбинира обете работи: плодовите на морето и оние на земјата Веракруз. Може да се направи со која било риба во областа, од кучиња до кабрила преку снук, тилапија и базал. Сепак, најкористениот е црвена крцкалка, познат во регионот како хуакинанго, многу вкусна риба од гребен.

Сепак, тајната на овој типичен рецепт е во сосот, кој, lyубопитно, е еден од ретките направен во Мексико што не чеша. Неговите состојки се маслиново масло, ловоров лист, сол и бибер, кромид, домат, магдонос, лук, оригано, маслинки и каперси.

Неговата подготовка е прилично едноставна, бидејќи, откако ќе се добие сосот, се прави заедно со рибата во рерна. Токму за да му дадете зачинет допир, може да се додаде cuaresmeño чили и се служи со бел ориз или компири. Без сомнение, гастрономско чудо.

Arroz a la tumbada, уште еден деликатес на типичната храна на Веракруз

Плоча ориз а ла тумбада

Arroz a la tumbada, една од главните производи во типичната храна на Веракруз

Може да кажеме дека е еквивалентно на нашата морска храна паела, иако има свои особености. Неговите состојки, покрај оризот, се ракчиња, ракови, школки и други морски производи на кои а софрито направени со лук, кромид, домат и црвена пиперка. Конечно, неговиот вкус е подобрен со лисја од магдонос, оригано, коријандер и епазот.

Се чини дека потеклото на ова јадење мора да се најде во исхраната на рибарите кои, во XNUMX век, ја завршија својата работа на бреговите на Веракруз. И, како aубопитност, ќе ви кажеме дека е повикано „на лежење“ за да покаже дека е подготвено супав.

Мелено или стиснато

Приклештен

Каснувања

Многу популарни во центарот на регионот, тие не се ништо друго освен пченкарни тортиillaи со салса одозгора и украсено со ранчеро сирење и кромид. Тие го добиваат името на приклештен, прецизно, затоа што рабовите на тортата се стегаат за да не падне сосот.

Тие изгледаат како сопи Направени се во остатокот од земјата и доколку сакате да имате нешто типично за јадење во Веракруз, ви ги препорачуваме затоа што се вкусни. Сепак, домородците од регионот обично ги земаат како појадок.

Закахил или Сакахуил

Закахил

Пополнување закахуил

El Тамале Тој е многу популарен, не само во Веракруз, туку и низ Мексико. Како што знаете, тоа е варена пченка завиткана во свој лист. Сепак, закахилот е резултат на кујната Хуастека, како што веќе ви кажавме.

Тоа е точно а џиновска тамале, можеби најголемиот што можете да го најдете во целата земја. Но, има повеќе историја. Тестото од пченка е подготвено во овој рецепт исто како што домородците правеа пред стотици години. Така, тоа доведува до маса наречена никстамал што има зрна помалку мелено и повеќе испукан изглед.

Ова тесто е исполнето со свинска маст, чили пиперки и свинско или мисиркино месо, меѓу другите состојки. Вториот е голема птица родена во Америка, која има изглед налик на мисирка.

Чилпахоле од рак

Чилпачоле

Чилпахоле од рак

Типичната храна на Веракруз исто така вклучува супи многу вкусно и полнење. Тоа е случај на чилпачол, чие потекло се припишува на француската кујна. Затоа што не станува збор за ништо друго освен за едно супа од морска храна Направено со риба и рак (типичен син рак од бреговите на Веракруз).

Сепак, чилпачолот е многу посилен од традиционалната супа од морска храна. За почетниците, им се дава конзистентност со тесто од пченка. И, покрај тоа, има кромид, сушено чили, домат, лук и епазот. Сите овие состојки му даваат текстура слична на атола, пијалок од предхиспанското потекло што веќе го споменавме, иако ова е традиционално слатко.

Полесни е Супа од цвеќе Изоте. Нејзината основа е ова родно растение од Централна Америка и обично носи ракчиња, пиперки, домати, епазоти и пиписки уши. За возврат, ова се тестенини направени со семки од тиква што се користат и за други јадења.

Мого мого

Мого мого

Банана мого, уште еден деликатес од типичната храна на Веракруз

Меѓу сите типични јадења на Веракруз, ова е веројатно едно од најочигледните Африкански корени. Бидејќи, исто така наречен мачуко, тоа не е ништо друго освен зелено пире од хлебните.

За да го направат тоа, овие со кожата се готват во врела вода. Кога ќе им пукне облогата, тие се отстрануваат и се додава путер и сол за да се смачкаат додека не ја добијат вистинската текстура. Но, ова јадење сè уште не е подготвено. Пирето е оставено да се олади во фрижидер за да се зацврсти, а потоа се пржи. Обично, ќе се служи како страна на гравот.

Тестото

Некои масафини

Масафини

Ако јадењата што ги споменавме досега се вкусни, пецивата Веракруз не заостануваат. Речиси сите негови рецепти се засноваат пченица и, меѓу најпознатите iousубопитни слатки, ќе го споменеме и чогостас, некои топчиња кои имаат глина за јадење и чие потекло датира од предхиспанското време.

Потрадиционални се војвотки, еден вид тако-та исполнети со кокосова меринка, и масафини, некои полевони покриени со шеќер и цимет. Од своја страна, тетамал Станува збор за тесто од пченка и шеќер кое е ароматизирано со анасон и се служи топло и завиткано во лист од беријао.

La тиква Тој е протагонист на неколку слатки од Веракруз. Тоа е случај на фритри, иако, во однос на овие, галети, кои се исполнети со меринги. Конечно, пемоли тоа се пченкарно брашно, путер и шеќер крофни и марципан од Веракруз Се карактеризира со тоа што има кикирики наместо бадеми.

Пијалоци

Торито

Торито спакуван

Ние веќе ви кажавме за атола, што се прави во различни вкусови во зависност од овошјето со кое се подготвува. Така, можеме да разговараме со вас за атол на банана, тиква, пченка или којол (овошје слично на кокос). Се консумира и во Веракруз horchata, иако не е направен како во Шпанија. Таму се прави со ориз и цимет или ванила.

Повеќе типични се сепак пијалоците како менијал, направени со нане, и popo. Вториот ќе биде вкусен, бидејќи има какао, ориз, цимет и овошје како што е аквиот. Конечно, бик Станува збор за алкохолен коктел чии состојки се трска ракија, кондензирано млеко и путер од кикирики, иако се прави и со други вкусови како манго.

Како заклучок, ви кажавме за типична храна на Веракруз. Како што ќе видите, тоа вклучува јадења од сите видови, кои се повеќе вкусни. Но, Веракруз не само што се издвојува по својата гастрономија, туку вреди да се посети, ве охрабруваме и вие да истражувате што да посетите во Веракруз. Ако не се осмелите да го сторите тоа поради ограничувањата на пандемијата, еве една статија за барања за патување по земји за да можете да го направите тоа без страв.

 

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*