Типична храна на Агуаскалиентес

La типична храна на Агуаскалиентес многу е богат и разновиден. Ова во голема мера се должи на историјата на мексиканската држава, но и на многуте производи од нејзиното земјоделство и рецепти за предци кои датираат од предколумбиските времиња.

Првата околност што ја споменавме е поврзана со фактот дека Агуаскалиентес е основан како станица на трасата што го поврзува централниот регион со главниот град на Вицекралството на Нова Шпанија, односно со самиот Мексико Сити (еве ве оставаме статија за овој град), изградена врз старата ТенохтитланНа Тоа беше гигантска територија што ги опфаќаше шпанските поседи на Северна Америка, централниот регион на континентот, па дури и островот Куба и оние блиски до него. Но, без дополнително разговарање, ќе разговараме со вас за с everything што е поврзано со типичната храна на Агуаскалиентес.

Типична храна на Агуаскалиентес: Синтеза на Мексико

Од она што штотуку објаснивме, типични јадења на Агуаскалиентес се синтеза на мексиканска гастрономијаНа Вистина е дека е направено на автохтон начин и додава повеќе состојки. Но, пред да се фокусираме на типичната храна на оваа држава, да разговараме малку за нејзината историја и идиосинкразии. Не залудно, гастрономијата, земјата и историската еволуција се тесно поврзани.

Идиосинкразијата на Агуаскалиентес и нејзиниот однос со кујната

Пејзаж Агускалиентес

Пејзаж на Агуаскалиентес

Како што велевме, Агуаскалиентес е основан како станица во сребрена рута, што ги поврза рудниците на Сакатекас со Сиудад де МексикоНа Се наоѓа малку северно од областа на Плитки, која ги комбинира големите висорамнини и рамнини со планини високи до две илјади метри.

Тоа е многу плоден регион, така што не им требаше долго време да се населат земјоделците и трговците, создавајќи просперитетен земјоделски сектор. Благодарение на него, покрај тоа, гастрономијата на областа беше збогатена.

Самата клима на Агуаскалиентес интензивно придонесе за ова. Претставува благи температури во текот на целата година, со просечни околу 17 степени Целзиусови. Тие обично не одат под пет или надминуваат триесет. Од своја страна, дождовите се ретки, но има реки, брани и древни техники за наводнување кои ја поправаат оваа околност.

Резултатот од сето ова е земјоделство што произведува пченка, пченица, чили, компир, домат, авокадо, грозје и грав, главно. Сите овие зеленчуци се наоѓаат во гастрономијата на Агуаскалиентес, како и во месо произведена од нејзиниот силен сектор за добиток. Регионот има важни говеда и свињи, но исто така и кози и овци.

Откако ви кажавме за суровините за типичната храна на Агуаскалиентес и нејзините необични историски услови, ќе се фокусираме на неговите типични јадења, од кои некои ќе ги сакате.

Типични јадења на Агуаскалиентес

Во државата и главно во нејзиниот главен град, традиционалното вечери, што, како што сугерира името, служи за различни видови закуски за вечера. За возврат, ова се мали порции на tacos, enchiladas, flautas, tamales, tostadas или pozole, односно традиционални подготовки низ Мексико. Но, повеќе карактеристични за Агуаскалиентес се јадењата за кои ќе зборуваме подолу.

Пилешко Сан Маркос

Пилешко на скара

Пилешко веќе зготвено

Исто така се нарекува Пилешко Агуаскалиентес, е едно од традиционалните јадења на државата. Обично се подготвува, како што сугерира неговото име, во FОбласт Сан Маркос, што се смета за најважно во Мексико. Оваа прослава датира од 1828 година и се одржува на површина од деведесет хектари.

Меѓу нејзините главни атракции се Национално првенство во Шарерија и музички настани. Но, нејзината икона е Градина Сан Маркос, прекрасна патека со балустради каде се одржуваат многу дела на саемот.

Но, враќајќи се на пилешкото Агуаскалиентес, се подготвува со пржење на месото, а потоа додавање сос направен со овошје. Ова е слатко чудо што содржи шеќер, цимет, праски, круши, домати и кајсии. Потоа с everything се готви заедно и садот е подготвен за вкус.

Полнети чили пиперки во стилот на авокадо

Полнети пиперки

Чили пиперки Агуакала

El Чиле Тоа е основна состојка во мексиканската гастрономија. Овој вид пиперка се јаде низ целата земја. Но, Агуаскалиентес има свој типичен начин да го направи што го разликува од другите региони.

За почеток, тоа е големо чили што се испразнува внатре и се полни. Производите што се користат за ова се мелено говедско и свинско месо, кромид, биснага, лук и гуава што му дава сладок допир. Бидејќи една од карактеристичните карактеристики на агуакалентензивниот чили е тоа не чеша.

Менудо, уште една типична храна од Агуаскалиентес која мора да ја пробате

Менудо јадење

Малиот

Иако неговиот изглед може да ви донесе малку грижи, ве уверуваме дека менудо е вкусно јадење што мора да го пробате доколку го посетите Агуаскалиентес. Тоа е еквивалентно на нашата пченка, но со различна подготовка.

Навистина, има делови од стомакот на кравата, но и коски, нозе, оригано кромид, лук, сушени чили пиперки и домат. Со сето ова, сос познат како супа од стомакотНа Затоа, не грижете се кога станува збор за уживање во ова задоволство.

Биријата

Биријата

Биријата, класика на типичната храна на Агуаскалиентес

Ова е исто така и јадење со месо. Се прави со овчо или свинско месо варено на скара. Потоа се додаваат коријандер, кромид и чили пиперки. Со овие состојки и сокот што излегува од месото, се подготвува супа на која се додава домат.

Но, она што најмногу ќе ве изненади е неговото готвење. Направено е во метален сад што се вметнува во бунар претходно наполнет со дрвен жар. Листовите и почвата на Магјуи се ставаат на врвот и се оставаат околу четири часа. Конечно, месото се сервира заедно со гореспоменатата супа и се придружува со Тортили од пченкаНа На кратко, подеднакво вкусно јадење.

Печена свинска цица

Печено свинско

Карнити на печени свински цицалки

Во реалноста, свиња -цицалка или млада свиња е гастрономско чудо што се јаде низ целиот свет. Без да продолжите понатаму, ова јадење е познато низ Кастилја (тука е напис за кастилскиот град Толедо). Но, луѓето од Агуаскалиентес имаат свој уникатен начин да го преземат.

Откако месото ќе се испече, се ренда и се сервира во придружба гуакамоле измешан со првиот сок. Откако ќе се направи ова, тие го консумираат на чинија или внатре во тако. Како што знаете, ова е а тортилја од пченка полнети и завиткани. Како curубопитност, исто така, ќе ви кажеме дека овој последен начин на конзумирање е чест прекин на ноќните забави, кога е време да си одите дома.

Полнетите гордити

Чаби полнети

Чаби полнети

Ова јадење има потекло од улична храна, како на пр бурито или, поточно, на tacosНа Сепак, стана деликатес на гастрономијата на Мексико воопшто и на Агуаскалиентес особено.

Исто така се прави со пченкарен леб во форма на тортилја. Потоа се полни со свинско, пилешко или говедско и сончањеНа Вториот е исклучителна салата која се подготвува со кромид, оцет, зелка и морков. Конечно, се додава сладок или зачинет сос за да одговара на вечера.

Слатките

Флане со сирење и гуава

Флане на сирење Гуава

Слатките се многу важни во типичната храна на Агуаскалиентес. Меѓу нив, можеме да ви го наведеме ролна од крем и путер, тој кондош од суво грозје и рендан кокос О школка, што е разновиден сладок леб.

Сепак, сакаме да ви го цитираме сирење од гуава флан за навистина вкусно. Неговите состојки се јајца, кондензирано млеко, карамела и крем сирење. Но, првичниот придонес на областа е гуава, исклучително овошје што расте во изобилство во Агуаскалиентес.

Типични пијалоци на Агуаскалиентес

Медовина

Чаша медовина

Не можевме да ја завршиме нашата турнеја по типичната храна на Агуаскалиентес без да ви кажеме за нивните пијалоци. Меѓу оние што немаат алкохол, ве советуваме да го пробате агуамиел, која е извлечена од магјуи, уште едно вообичаено растение во таа област. И, исто така, тој Слатка уува, која е направена со грозје, цимет и шеќер.

Од своја страна, меѓу алкохолните пијалоци имате ракија, ликери добиени од овошни екстракти и ракија. Но, пред с,, на колон, исто така наречен ноќ.

Тоа е алкохол од предколумбиско потекло, кој е направен од ферментација на нопал и други бодликави круши. Обично, на црвена бодликава круша, така што пијалокот ја има оваа боја. За да го направите ова, сокот од овие растенија се готви два или три часа, а потоа се остава да ферментира неколку дена. Резултатот е сладок, газиран нектар кој има одличен вкус.

Како заклучок, ви покажавме некои од типичните јадења на Агуаскалиентес, мексиканска држава која има вкусна кујна и која ги синтетизира автохтоните со влијанија од други области на земјата. Сепак, можеме да споменеме многу други рецепти. На пример, похоли, кои се направени со мелено пилешко месо замесено како стек и послужено со грав и ориз. Или, исто така, на филе во сос од морита чиле, што е свинско месо придружено со сос од тој вид чили и кое има чест да се смета за најзачинето јадење во државата. Накратко, друго јадење од типичната храна на Агуаскалиентес е месо од татемада, која има чили пиперки и крт и, откако ќе зоврие, се сервира со ориз, грав и, се разбира, тортиillaи од пченка. Зарем не мислите дека се вкусни јадења?

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*