Типични носии на Мексико

Слика | Pinterest

Типичните носии на една земја, како гастрономијата или музиката, се израз на нејзиниот фолклор. Во случајот на Мексико, нивната облека е резултат на мешавината на домородната и шпанската култура што предизвика уникатни дизајни. со текстури и бои кои ги заслепуваат и странците и националната јавност.

Ако отсекогаш сте се прашувале какви се типичните носии во Мексико, тогаш ќе ја прегледаме највпечатливата и најубавата облека на американската земја.

Со оглед на неговото големо проширување, постои голема разновидност на носии чиј состав варира во зависност од обичаите или климата во регионот. Сепак, типичните носии на Мексико имаат и заеднички елементи. На пример, повеќето од ткаенините што се користат за производство на облека се рачно откачени памучни влакна или локална свила. Што се однесува до украсните мотиви, најкористени се цвеќињата и пеперутките.

Чиапас

Традиционалниот фустан на Чиапас се нарекува чиапанека и потекнува од Чиапа де Корзо. Се верува дека неговиот дизајн е направен да ја претставува џунглата и нејзината спектакуларна флораЗатоа шарени цвеќиња се истакнуваат на темна позадина.

Костумот за чиапанека е составен од сатенска блуза со деколте од бато, што ги остава рамената изложени. Здолништето е извезено рачно со свилена нишка за да претставува цветни мотиви во бои како што се бела, сина, розова или портокалова. Типичен е и quechquémel, еден вид пончо што се поставува на горниот дел од телото.

Гвадалахара

 

Слика | Туримексико

Во Гвадалахара, типичните машки и женски носии се познати како костуми Чаро. Мажот е црна со детали во боја. Како надополнување, се користи еден вид пончо од овца или волна од алпака и шаро капа. Theената се состои од заплеткано ќебе чија должина достигнува до глуждовите. Здолништето е покриено со вез изработен со техника на вкрстен бод и со разнобојни конци.

Nayarit

Индијанците Хуичол и Кора ги одржуваат своите обичаи со векови, а нивните жени се познати по уметничкиот талент кога станува збор за ткаење волнени облеки со уникатни дизајни. Типична машка носија е онаа на Huichol и се состои од употреба на бело ќебе и кошула чии ракави се отворени на дното и е извезена со шарени симетрични дизајни.

Што се однесува до женската носија, таа е составена од моноколорна блуза со внатрешни и надворешни нагуи на кои се додава наметка што ја покрива главата. Тие се украсени и со ѓердани од монистра.

Пуебла

Слика | Туримексико

Типичната женска носија на Пуебла е позната како кинеска поблана. Неговата боја е бела и е составена од блуза со крој и здолниште кое го добива името на бобра поради ткаенината со која е направена и стигнува до глуждовите. Ова здолниште може да се нарече и загалехо и се состои од два слоја: горниот од зелена свила и долниот од изработени цртежи. Костумот има вез во боја што пресоздава цветни форми.

Чичен Ица

На полуостровот Јукатан се наоѓа археолошкиот локалитет Чичен Ица и жителите на регионот сè уште ги зачувуваат автохтоните обичаи, што може да се забележат во нивните типични носии.

Облеката се карактеризира со претежно бела позадина на која се извезени цвеќиња со повеќе бои и со стегање на половината.

Оахака

Како и остатокот од типичните носии во различните мексикански региони, и оние од Оахака се карактеризираат со многу шарени, иако тие се разликуваат од останатите со печатење домородни симболи на облеката како што се starsвезди, геометриски форми, животни или сонце. За неговата подготовка, меѓу другите, се користат колонијални техники како што се чипка од бобина или фламенко холани. Како куриозитет, женските здолништа се нарекуваат посахуанко.

Yucatán

Типичната носија на Јукатан за жени се нарекува терно и е составена од три дела наречени хуипил, дублет и фустан. Вториот се состои од здолниште опремено на половината и долго до нозете. Од своја страна, двојникот е квадратен врат кој е поставен на хуипил, бел фустан. Како надополнување, се користи шал наречен ребозо де Санта Марија и филигранска бројаница направена рачно од златари на Јукатекан.

Веракруз

Слика | TravelJet

Без разлика дали е во машка или женска верзија, типичниот костум на Веракруз се нарекува јарохо и се карактеризира со тоа што е бел. Theените носат широко и долго здолниште до глуждовите на кои е зашиена чипка или вез во разни нијанси. Над здолништето се става кадифена престилка, која може да биде канелена или црна. Друг додаток е свилениот шал со реси.

Што се однесува до машката облека, типичниот костум на Веракруз се состои од панталони и бела кошула кои мора да имаат четири џебови и четири панди.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*