7 типични јадења од Мексико кои мора да ги испробате

7 типични јадења на Мексико

Да се ​​зборува за мексиканска храна е, пред сè, да се зборува за гастрономија класифицирана како Нематеријално културно наследство на човештвото од УНЕСКО. Оваа околност ќе ви даде идеја за важноста и богатството на Мексико во однос на неговите јадења и зошто ви го донесуваме овој избор од 7 типични мексикански јадења што не можете да ги пропуштите.

Всушност, се соочуваме со една од најразновидните кујни во светот, како во однос на неговите состојки, така и според разновидноста на нејзините јадења. Можеме да кажеме дека секоја држава, па дури и секој град има своја кујна. Сепак, ние ќе разговараме со вас за типичната храна на Мексико во општа смисла, односно на оние рецепти заеднички за целата земја.

Типична храна на Мексико: Малку историја

Тековната мексиканска гастрономија е резултат на синтеза на претколумбиската подлога и шпанското наследство. На ова се додадени африкански, азиски, блискоисточни, па дури и француски влијанија. Од предхиспанското светот има земено многу од неговите состојки. На пример, пченка, чили, грав, домат, авокадо и бројни зачини како на пр папало, епазота или свет лист.

Но на сите им се придружија и оние од Европа како на пр пченица, ориз, кафе и исто така ароматични билки како ловоров лист, ким, оригано, коприва или коријандер. Тие дури дојдоа со Шпанците месо како свинско или пилешко y овошје како што се портокал, лимон или банана.

Како што ви рековме, резултатот од сето ова е кујна обележана со разновидноста помеѓу различните држави што ја сочинуваат ацтечката земја. Не е исто да се зборува за гастрономијата на Баја Калифорнија отколку да се прави тоа за самата Чиапас. Но, целата типична храна на Мексико има заедничка основа. Можеме да кажеме дека сето тоа се базира на состојки како пченка, чили и грав, како и во одредени кулинарски техники тој натпревар.

Седум јадења што ја сочинуваат типичната храна на Мексико

Огромната разновидност на рецепти што ја сочинуваат мексиканската кујна ни оневозможува да ги сумираме во една статија. Затоа, ние ќе се фокусираме на седум типични јадења што можете да ги најдете во која било област на земјата, од Sonora до Веракруз (ние ви дозволивме тука водич за овој град) и од Халиско до Quintana Roo. Затоа, ќе ви го претставиме нашиот гастрономски предлог од Мексико.

Такосот

Некој такос дел пастор

Такос дел пастор

Можеби тие се плочата најпопуларен на Мексико, до тој степен што тие ги надминале нејзините граници и денес може да се најдат насекаде во светот. Тие се толку важни во кујната на земјата што создала нејзиното население постави фрази со нив. На пример, „фрлање тако“ е синоним за одење на јадење или „во отсуство на loveубов, некаков такос ал пастор“.

Интересно, вашиот рецепт не може да биде полесен за подготовка. Е за пченкарно или пченично брашно тортиillaи во рамките на која се става состојка. И токму тука лежи вредноста на тако-тата, затоа што, во зависност од тоа што го имаат внатре, тие доведуваат до огромна разновидност на јадења и им се даваат различни имиња. Но, две од најпопуларните се:

  • Такос дел пастор. Ние веќе ги споменавме, но сега ќе ви кажеме од што се состојат. Нормално, неговото полнење е маринирано свинско, иако може да биде и телешко. Оваа маринада се подготвува со зачини, ахиот и мелено црвено чили. Додаден е и кромид, ананас и коријандер, како и широк спектар на сосови.
  • Златни такоси. Во нивниот случај, полнењето се прави со рендано пилешко месо, грав и компири. Тие се пржат на овој начин и потоа се додаваат рендано сирење, зелена салата и сос. Во некои области, тие се јадат придружени со друг зелен сос или пилешка супа во која се натопени.

Буритос и фаџитас

Две бурито

Буритос, класици меѓу типичните јадења во Мексико

Иако може да се разгледаат други рецепти, тие сепак се полнети такоси на различни производи. Обично тие се направени од различни видови месо, пиперки, кромид и чили. Покрај тоа, тие обично се придружени со рефриран грав и други гарнитури.

Истото можеме да ви го кажеме и за кесадиillaа. Тие се и колачи од пченка, иако нивната особеност е дека сирењето е дел од нивното полнење. Меѓутоа, ако се осмелите да пробате нешто пооригинално, побарајте нешто што, покрај традиционалните состојки, го носи и во себе цвет од тиква.

Крт, друга класика меѓу типичната храна на Мексико

Крт

Плоча крт

Во земјата на Ацтеките, секаков вид сос направен со чили, пиперки и други зачини го прима името на крт. Од ова произлегува она што се прави со авокадо и тој зеленчук. Како што можеби претпоставувате, разговаравме за гуакамоле, можеби најпознатиот сос во Мексико надвор од неговите граници. Како iosубопитност, ќе ви кажеме дека датира уште од времето пред Колумбија и дека, за Маите, имало еротска симболика.

Сепак, во денешно време, поспецифичен вид сос се нарекува крт, кој припаѓа на типичната храна на Мексико. Тоа е онаа што се прави и со чили пиперки и други зачини, но има чоколаден изглед. Со проширување, исто така се нарекува чорби од месо или зеленчук направени со овој сос.

Иако секоја држава има свој рецепт, најценетата во Мексико е крт поблано. Толку стана популарно што секоја година се слави во Пуебла un фестивал посветен на овој сос. Се прави со разни видови чили пиперки, домат, кромид, лук, црно чоколадо и зачини. Ако го пробате, нема да бидете разочарани.

Прасињата Пибил

Плоча кокинита пибил едно од 7-те типични јадења во Мексико

Кочинита пибил

Пибил е термин на Маите кој се користел за да се однесува на секоја храна подготвена во А. печка за земја. Ова беше познато како pib и од таму потекнува името на ова јадење. Првично, тоа беше популарно во Полуостров Јукатан, скапоцено земјиште каде можете да го посетите она што го препорачуваме во овој напис. Но, тоа се прошири на целото Мексико, па дури и на целиот свет.

Се состои од свинско месо мариниран во ахиот, зачин кој се користел и во претколумбиско време. Потоа се става во земјана печка или слично придружено со црвен кромид, пиперка хабанеро и кисело портокал. Сето ова е завиткано во лисја од банана за да се спречи да се исуши и се остава да се готви преку ноќ.

Логично, ова јадење веќе не се прави на таков традиционален начин, но сепак е исто толку вкусно. За сосот, не само што интервенира ахиот, се додаваат и оригано, ким, маслиново масло, оцет и самиот кисел сок од портокал.

Ескамоли и скакулци

Плоча со ескамоли

Ескамоли

Ова јадење го вбројуваме во типичната храна на Мексико затоа што е дел од него, но ве предупредуваме дека, можеби, не сакате да го пробате. Причината е многу едноставна. Ескамолите се ларви од камчиња мравка кои се јадат во ацтечките земји уште од времето пред Колумбија. Ако ви кажеме дека се повикуваат и тие „Кавијарот на Мексико“, можете да добиете идеја за тоа колку се ценети. Тие обично се јадат пржени и придружени со јајца и зачини како епазота.

Од своја страна, можеме да ви го кажеме истото за скакулци. Е за мал скакулец Тие исто така се јадат пржени, дури и како аперитив или во такос и кесадила. Во секој случај, и двата се препорачуваат за смели непца.

pozole

pozole

Тепсија за позоле

Овој присилен стап Вклучува, покрај супа, пченкарни јадра од сортата какахуазин, пилешко или свинско месо и многу други состојки. Меѓу нив, на пример, кромид, зелена салата, зелка, ротквица, авокадо, сирење или свинско кора.

И тоа е дека можете да се пронајдете многу видови на позола. Сепак, сите тие спаѓаат во две категории: бланко, полесно затоа што има само пченка и месо и зачинета, повеќе елаборат и тоа може да има многу зачинет вкус.

Неговото потекло мора да го бараме и во предхиспанското време. Всушност, неговото име потекнува од нахуати плапозонали, што значи „варено“ или „пенливо“, иако други теории сугерираат дека тоа му го должи своето име позоли, термин од јазикот Кахита што може да се преведе како „готвење пченка“.

Десертите: бонбони од грав

Пченкарен леб, десерти меѓу 7-те типични јадења во Мексико

Леб од пченка

Не можеме да ја завршиме нашата турнеја со типична мексиканска храна без да зборуваме за десерти. Некои се совпаѓаат со оние што ги познаваме во нашата земја. Не залудно, веќе рековме дека мексиканската кујна има силна шпанска компонента. Тоа е случај на Churros, На Сутлијаш, На фритри или jericallas, слично на нашиот крем.

Сепак, другите десерти се вистински автохтони. Една од нив е бонбони од грав, производ толку присутен во гастрономијата на Ацтеките. Направен е со млеко, жолчки од јајце, цимет, шеќер, мелени бадеми, ореви и пченкарен скроб, како додаток, логично од грав зготвен без сол.

Но, тие се исто така многу популарни лостови, еден вид торта што се подготвува со вода, мед, несолени кикирики и путер. Ние можеме да ви го кажеме истото за црн сапота, чија основа е плод на таканареченото дрво и кое е придружено со јајца, цимет и шеќер меѓу другите состојки. Неговиот вкус е многу curубопитен, изненадувачки сличен на оној на чоколадото. Конечно, го препорачуваме леб од пченка или свежа пченка на кочан. За да го заслади, има кондензирано млеко и цимет заедно со други состојки како што се јајца, путер и брашно. Едноставно вкусно.

Како заклучок, ви кажавме за седум јадења што го сочинуваат врвниот момент на храна типична за Мексико. Сепак, можевме да вклучиме и други како на пр супа од вар, популарите тамалес, На тортиља чипс или маркесити. Оди напред и пробај ги!

 

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*