Оксфорд ќе биде домаќин на изложба за Толкин во 2018 година

Слика | Хипертекстуален

Во 2018 година, во Оксфорд ќе се одржи голема изложба за фигурата на R.Р.Р. Толкин, која ветува дека ќе привлече илјадници обожаватели и научници од сите агли на планетата. Изложбата ќе се одржи во библиотеката Вестон, библиотеки во Оксфорд Бодлејан, од 1 јули до 28 октомври 2018 година.

Ако сте страствени за работата на Толкин, подолу ќе ги најдете сите детали за оваа многу очекувана изложба.

Оксфорд и ЈРР Толкин

Во светот познат по тоа што е автор на „Господарот на прстените“, тој во животот беше и филолог што се занимаваше со процесот на формирање јазик и престижен академик на староанглиски и среден англиски јазик.

На 19-годишна возраст дошол во Оксфорд да учи класични јазици на колеџот Ексетер, но подоцна се префрлил на англиски јазик. Откако служеше во Првата светска војна, тој се врати во градот за да работи на Новиот англиски речник, кој подоцна ќе стане познат како Оксфордски англиски речник.

Alsoивееше и пет години во Лидс за да работи како наставник по англиски јазик на неговиот универзитет, сè додека во 1925 година не се врати во Оксфорд да предава на различни колеџи, каде ќе остане до крајот на својот активен живот.

Слика | Библиотека Бодлејан

Каква ќе биде изложбата?

Под наслов „Толкин, творец на средноземјето“, невиден избор на ракописи, мапи, цртежи, гаџети и писма од Соединетите држави и Велика Британија ќе се соберат за прв пат од 1950-тите години на минатиот век. како што се обемниот архив на Толкин во библиотеките во Бодлејан, колекцијата Толкин на американскиот универзитет Маркет и разни приватни колекции.

Изложбата ќе обиколи литературен, креативен, академски и домашен свет што влијаеше на R.Р.Р. Толкин како уметник и писател, со што ќе открие нови аспекти на овој ценет автор и ќе и овозможи на јавноста да се поврзе како никогаш порано со неговото дело.

Слика | Esquire

Што ќе најдеме во него?

  • Оригинални ракописи на Господарот на прстените заедно со прекрасни акварели и дизајни за кориците.
  • Нацрти на Хобит кои ја прикажуваат еволуцијата на приказната со мапи за објавување, скици, акварели и дизајни за кориците.
  • Силмарилион исто така ќе биде присутен на изложбата со оригинални ракописи на ова незавршено дело за елфни легенди.
  • Избор на мапи на Средната земја откриени во 2015 година, кои вклучуваат прибелешки направени од самиот писател и стекнати во 2016 година од библиотеката Бодлејан.
  • Различни артефакти, уметнички материјали и лична библиотека на Толкин
  • Писма и фотографии од детството на Толкин и неговото време како студент каде се занимавал со теми како што се загуба, војна и loveубов.

Изложбата ќе биде придружена со издание на илустрирана книга наречена „Толкин: Творецот на средната земја“, на 25 година, што ќе биде најголемата колекција на материјал од material.Р.Р. Толкин објавена во еден том. Haveе има илустрирано издание со тврд повез и ограничено издание за колекционерите, со факсимили на сликите на Толкин, мапи и ракописи. Истиот ден ќе биде објавен и во џебен формат „Толкин: богатства“.

Каде ќе се одржи?

Библиотеката Вестон, библиотеките во Оксфорд Бодлејан, ќе биде домаќин на изложбата за романсиерот и филолог R.Р.Р. Толкин. Влезот на изложбата ќе биде бесплатен, но билетите за фиксен временски слот можат да се набават преку Интернет.

Омилено дрво на Толкин | Слика преку Pinterest

Патека низ Токсин во Оксфорд

R.Р.Р. Толкин беше творец на Средната Земја, фантастичниот универзум со исклучителна литература. Неговата огромна фантазија го навела да ги замисли „Хобитот“ (1937) и „Господарот на прстените“ (1954 - 1955). Искористувајќи ја посетата на изложбата што ќе се одржи од 1 јули во Оксфорд, би било добра идеја да се приближите до местата што ве инспирираа да го создадете тој свет уникатно и волшебно. Еве неколку од нив:

Ботанички градини

Едно од неговите омилени катчиња во Оксфорд. Тука беше неговото омилено дрво, австриски црн бор кој беше отсечен во 2014 година по 215 години постоење.

Во Господарот на прстените, дрвјата оживуваат како Мравки и им помагаат на хероите во потрагата против силите на злото.

Слика | Мама го прекина

Колеџ Мертон

Помеѓу 1945 и 1959 година Толкин служеше како професор по англиски јазик и литература на колеџот Мертон. Писателот седеше и пишуваше на отворено на стара маса во градините.

Поставката потсетува на местото каде што се одржа соборот на Елорон во Ривендел, од каде произлезе познатата Другарка на прстенот.

Слика | Викимедија

Музеј Ашмолија

Тоа е првиот универзитетски музеј во светот. Во рамките на неговата колекција можеме да најдеме предмети од Антички Египет, слики од Тицијан, Рембрант, Мане или Пикасо, цртежи на Леонардо да Винчи или Микеланџело, како и колекција на златни прстени со натпис на нивната површина. Дали ви звучи познато?

Слика | Викимедија

Орел и дете

Во овој паб помеѓу 1933 и 1962 година, Толкин и другите членови на литературната група „Инклингс“ се состануваа на разговори за литературата и се забавуваа да наздравуваат со вкусна пинта.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*