Мексикански град во „топ 1“ на рангирањето на списанието Травел + Лизор

Престижното списание Патување + лира направи истражување меѓу неговите читатели. Во него, тој јасно се прашуваше кој е најдобриот град за посета и резултатите се изненадувачки. Не затоа што победничкиот град не ја заслужува таа позиција, туку затоа што сите се обложуваа на други големи градови кои се попознати и многу повеќе ги посетуваат туристите од година во година.

Ние веќе не ги одложуваме вестите и подолу ви кажуваме кој град во Мексико е добитник на толку почесна позиција и кои се останатите 14 преостанати градови кои исто така добија многу добри резултати во истражувањето.

Сан Мигел де Аleенде, победничкиот мексикански град

За прв пат по 22 години Сан Мигел де Алјенде е победничкиот мексикански град во оваа анкета за најдобрите градови за патување во тековната 2017 година.

Но, сигурно најчестото прашање што го поставувате сега е на што се засноваат за да се направат списоците. Па, тие директно се консултирале со своите читатели и за нивните патнички искуства и преференции во нивните авантури што живееле низ целиот свет. Резултатот од сето ова го постави мексиканскиот град на прва позиција, а остатокот од позициите беа окупирани од многу разновидни и многу различни градови.

Ако се прашувате која е вкупната и општата класификација на ова истражување, резултатот е следниот:

 1. Сан Мигел де Аleенде, Мексико.
 2. CHARLESTON, Јужна Каролина, САД
 3. Чианг Маи, Тајланд.
 4. Кјото, Јапонија.
 5. Фиренца, Италија.
 6. Оахака, Мексико.
 7. Хои Ан, Виетнам.
 8. Кејп Таун, Јужна Африка.
 9. Убуд, Индонезија.
 10. Луанг Прабанг, Лаос.
 11. Санта Фе, Ново Мексико, САД
 12. Рим Италија.
 13. Сиам Рип, Камбоџа.
 14. Удаипур, Индија.
 15. Барселона, Естонија.

Да, единствениот шпански град што се појавува е Барселона, и на последно место ... Нашата земја не рангира многу добро во ова истражување, но имајќи го предвид големиот број на прекрасни места низ светот за гледање и посета ниту да се жалиме многу!

Што е посебно за посета на Сан Мигел де Аleенде?

Сан Мигел де Аleенде се смета за еден од најубавите градови во Мексико. Тоа е град каде бојата е многу присутна во неговите калдрми и стари улици. Е космополитски град, има големи патиоси каде вегетацијата е највпечатлива и прилично симболични и убави градби.

Сан Мигел де Аleенде секоја година прима голем број туристи од целиот свет кои одат главно да ја видат нејзината посебна архитектура. Исто така, неговите бањи и термални центри се одлична атракција за привлекување голем број посетители и заради што е позната како град на изворите.

Друга силна точка за да се потенцира овој град е дека тој е Културно наследство на човештвото, Не само заради сето претходно споменато, туку и за широкиот спектар на уметнички и културни активности што можат да се уживаат во текот на целата година.

Бидејќи е град кој има што многу да покаже, доколку патувате таму, ви препорачуваме патување до најмалку 5 целосни денаАко сакате да излезете од таму добро натопена во мексиканската култура и особено во овој прекрасен град. Исто така препорачуваме да носите многу удобни чевли, бидејќи тоа е град во кој уживате да шетате. Препорачливо е да го истражувате пеш за да можете да застанете во секој ударен агол (има многу).

Ако вашата главна грижа кога патувате таму е дека местото каде што престојувате не падне доволно блиску до историскиот центар на градот, не му давајте поголемо значење! Сан Мигел де Аleенде е град каде сè е релативно близу, Значи, со јавен превоз или пеш може да се движите совршено од едно на друго место.

Ако вашата прошетка да го видите овој град е близу, треба да знаете дека СМА музички фестивал започнува на 4 август во Театар Ангела Пералта. Оваа претстава ќе трае од 4 до 26 август.

Што мислевте за описот на овој прекрасен град? Дали знаевте за неговото постоење? Откако видовте слики од неа и знаете малку повеќе за тоа што има градот, дали сметате дека овој број е заслужен или можеби тие „претераа“ со оваа награда?

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*