Јапонски традиционален фустан

Јапонија е мојот втор дом. Многупати сум бил таму и едвај чекам да се врати пандемијата да се врати. Ја сакам оваа земја, нејзините луѓе, нејзината гастрономија и нејзината култура. Јапонија е Феникс, несомнено е, и меѓу толку многу чуда денес ќе го истакнеме традиционален јапонски фустан.

Овде луѓето се облекуваат како сакаат, ќе забележите кога шетате низ нејзините улици и никој не гледа што носите. Но, исто така, тоа е општество каде што модерниот коегзистира со стариот, така што вообичаена разгледница е да се види жена во кимоно покрај извршен директор во потпетици, и двајцата чекаат воз од куршум.

Мода во Јапонија

Како што реков погоре јапонскиот фустан како сакаат, со голема предност што никој не им суди. Може да наидете на возрасна жена облечена како аниме-лик или постар човек облечен како што знае што, паметен бизнисмен, градежен работник или неколку вештачки исончани млади момци.

Има мода, секако дека има, има групи што ги следат, но ми се чини дека разликата е во тоа никој не гледа што прави другиот. Потекнувам од култура каде што ако се користи жолто во лето, сите носиме жолто и еве неколку разлики. Дека изгледот не е критичен е одлично. Немате големи гради, дали фармерките не ви одговараат како ennенифер Лопез? Кој се грижи?

Значи, ако планирате да одите во Јапонија, треба да знаете дека одењето низ нејзините улици и набудувањето на неговите луѓе е одлично културно искуство. И да, модерното, ретко и неверојатно ќе се меша со традиционалното, со јукати, кимони, гета сандали и многу повеќе.

Јапонски традиционален фустан

Традиционалниот јапонски фустан е кимоно. Во принцип, кимоните се прават со свилени ткаенини, тие имаат долги ракави кои одат од рамената до нозете, или скоро, тие се држат со широк појас, obi, и во секојдневниот живот тие биле за специјални настани или традиционални фестивали.

Кимоно ги ограничува женските движења и тоа е облека што чини и треба време да се облече. Тоа оди рака под рака со улогата на жените во традиционалното јапонско општество, улогата на асистент, придружник, деликатесно одење. Постојат зимски кимоно, а има и летни кимоно, полесен, помалку слоевит, познат како јукати Децата или младите треба да носат јукати на летни фестивали, како што сигурно гледате во многу манга и аниме.

Кимоното е женствено и машко. Тоа е слоевит и бројот на слоеви има врска со економското ниво на личноста или нејзината социјална важност. Kimенските кимони се всушност посложени од мажите и имаат повеќе детали. Слоевите не се покриваат едни со други и тоа овозможува навистина убава игра на обоени линии.

Ткаенината со која се прави кимоно има должина наречена тен, приближно 11.7 метри должина и околу 34 сантиметри ширина е вообичаено. Од ова се сечат две парчиња тен, едниот треба да го направи предниот и шалтерот напред, а другиот за нивните соодветни колеги. Во центарот на грбот се прави вертикален спој и тука се среќаваат двата дела, а идните должини се преклопуваат и се шијат на телото за да се формираат ракавите.

Длабочината на ракавите варира од облека до облека. На почетокот на XNUMX век, се правеле кимоно со мејсен, ткаенина вртена од свила добиена од неисправни кожурци. Подоцна, со воведување на текстилна машинерија, употребата на овој вид ниско-предиво се усоврши и со тоа се создаде посјајна, густа, издржлива и релативно поевтина ткаенина. Оваа ткаенина била обоена со вештачки бои, со иновативни техники, а со тоа сите јапонски жени почнале да го избираат меизенот за да ги направат своите обични кимоно.

Друг вид на кимоно е Цукесаж, малку повик од кимоното Хомонги. Има поедноставни и поскромни дизајни кои зафаќаат мала површина под струкот.

Постои стил на традиционално облекување многу типичен за гејша Кјото, SУсохики. Овие млади жени се облекуваат со тоа кога танцуваат или прават некоја типична уметност. Бојата и дизајнот на оваа облека зависи од сезоната на годината и настанот на кој присуствува гејшата.

Тоа е долг фустан, доста ако го споредиме со обичен кимоно, бидејќи е дизајниран така што здолништето се влече по подот. Сусохики може да измери повеќе од 2 метри а понекогаш го нарекуваат и Хикизуру. Тие исто така го користат кога пеат песни од Маиково, танцуваат или свират на шамисен (традиционален јапонски инструмент со три жици). Една од нејзините најслатки додатоци е Канзаши, односно додаток за коса Направен е од лакирано дрво, злато, сребро, школка од желка, свила или пластика.

Можеби сте забележале дека постојат неколку стилови на кимоно, па еве ги имињата на некои од најпопуларните: фуризода, со долги ракави и носени од млади жени кога ќе наполнат 20 години, хомонги, полу-формално, женско, да се користи на свадби на пријатели, на Комон Повесело е и имаат многу дизајни, и на крај машкото кимоно, секогаш поедноставно, поформално, комбинирајќи јакна од хакама и хаори.

И јукати? Како што рековме, тие се едноставни и лесни кимони, изработени од памучни или синтетички предива. Тие ги носат и девојчиња и млади момчиња и се многу популарни затоа што се лесни за одржување и поевтини. Јукатите традиционално беа обоени индиго, но денес има различни бои и дизајни за продажба. Ако посетите риокан или онсен, ќе имате еден во вашата соба да го користите додека сте гостин.

Друг традиционален јапонски фустан е хакама. Тоа е за мажи и тоа е облека што се носи над кимоното. Врзан е на половината и паѓа приближно до колената. Обично оваа облека беше достапна во црно-бело, со ленти, иако има и модели во сина боја. Haе ја видите хакамата кај сумо борачите, кога тие присуствуваат на јавен настан или свечени церемонии. Тоа е нешто како амблемот на јапонскиот човек.

Друга традиционална облека е среќници кои користат мажи на фестивалиособено оние што танцуваат. Хапи е кошула со ракави на лактот. Има отворен преден дел, прицврстен е со прерамки и додека на фестивалите се користат украси украсени со икони и впечатливи дизајни, на други настани тие се врзуваат за појас со појас и се поедноставни. Некои дизајни се во пределот на вратот и понекогаш одат нагоре по ракавите до рамената.

И, конечно, во смисла на едноставност имаме jinинбеи, лежерно, слично на нашите пижами, да шетаме дома или на летни фестивали. Тие ги носат мажи и деца, иако во последно време некои жени ги избираат.

На оваа традиционална јапонска облека се додаваат и дрвените сандали познати како гета, носени со или без таби чорапи, зори, сандали од кожа или ткаенина, јакната хаори што ја носат и жени и мажи и канзахи, чешлите толку убава што ја гледаме во главата на јапонките.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*