Три уникатни пешачки патеки во Галиција

Фучино до Порко

на пешачки патеки Тие станаа модерни, а во денешно време многу луѓе, дури и без да бидат fansубители на спортот, одлучуваат да одат по разни патишта за да откријат катчиња близу до дома или за време на нивните одмори. Затоа денес ќе зборуваме за некои од најубавите и најпопуларните пешачки патеки во Галиција.

Оваа земја полна со места за откривање и прекрасни агли ни носи уште една работа, откако ќе ја пробаме својата гастрономија, го посетивме Сантијаго де Компостела или се искапевме на нејзините плажи. Пешачките патеки стануваат многу важни, а има и такви што можат да ни помогнат да ги откриеме природни места полни со убавина тоа ќе нè остави зачудени.

Светилници Камињо дос

Рутирајте два светилници

Патот на светилниците, како што би рекол преведен на шпански, е траса што се одвива меѓу населението на Малпика и Финистер, на север од Галиција и покрај крајбрежјето. Тие не се ништо повеќе и ништо помалку од 200 километри патека, па затоа е невозможно да се направи за еден ден, но оваа рута е поделена на осум етапи за луѓето да можат целосно да уживаат во неа во различни денови. Тоа е одлична траса, во областа на добро познатата Коста да Морте, каде што можете да уживате во прекрасни и диви предели, поминувајќи низ плажи, карпи, рурални области и секако сите светилници на оваа крајбрежна област.

La прва фаза Од Малпица оди до Нињос, со 21,9 километри. Оваа етапа го напушта градот Малпика и неговото пристаниште за да посети шест различни плажи и Светилникот Пунта Нарига. Во втората етапа, одите од Нињон до Понтечесо, минувајќи низ заливите и карпите на Кабо Ронкудо со својот светилник. Во оваа фаза се направени вкупно 26 километри. Во третата фаза, од Понтечесо одиме во Лаксе на должина од 25,2 километри, уживајќи на почетокот на Estuario do Anllóns. Во оваа фаза можете да видите два археолошки остатоци од големо значење, Долмен де Домбат и Кастро А Цибда. Четвртата етапа оди од Лаксе до Ару, на 17,7 километри, што е најкратката етапа. Во оваа фаза можете да ги посетите Камел и Плаја де лос Кристалес. Петтата етапа оди од Ару до Камарињас, на Коста да Морте и со патека од 22,7 километри. Во оваа фаза можете да ги посетите светилникот Вилан и англиските гробишта. Шестата етапа е најдолга на 32 километри и оди од Камарињас до Муксиа. Оваа етапа завршува на Сантуарио да Вирцен да Барса и одење по сеќавањето за катастрофата во Престиж. Седмата етапа оди од Муксиа до Немиша и е најтешката етапа поради грубиот терен, со 24,3 километри. Осмата и последна етапа оди од Немиша до Кејп Финистер, со патека од 26,2 километри. Со овие осум етапи ќе прошетаме голем дел од галицискиот северен брег.

Патра и пат Ауга

Патека и воден пат

Оваа рута е една од најпопуларните и најпознати, лоцирана во Област на Риас Баиксас во провинцијата Понтеведра. Оваа траса се протега по течението на реката Арментеира, покрај која имаше стари мелници за камен кои работеа благодарение на силата на водата и кои денес имаат функција на туристи и наследство. Ова е прекрасна рута што минува низ природните области покрај реката, а исто така е доста фреквентна и нема многу тешкотии, па затоа е идеална за целото семејство. На оваа траса има повеќе од 50 воденици, иако многу од нив се напуштени и не се обновени. На крајот од турнејата ќе стигнете до важен верски објект: манастирот Арментеира. Комплетната патека е седум километри, иако ако тоа ќе го направиме напред и назад, мора да имаме предвид дека има 14 и дека се потребни од четири до шест часа во зависност од напливот со кој патуваме. На почетокот тоа не е многу интересно и има луѓе кои се приклучуваат на искачувањето до Арментеира, по кружниот тек што води до автопатот.

О Фучино до Порко

Фучино до Порко

Патеката позната како О Фучино до Порко се наоѓа во близина на Вивеиро, во О областа Вицедо и во близина на познатата како плажа на катедралите во марицата Луго. Оваа област не е толку позната, а сепак има голема убавина, затоа што е патека што се протега меѓу карпи, со спектакуларен поглед на морето. Оваа рута е многу кратка, околу еден километар, но она што е кратко е неверојатно. Пејзажите се неверојатни и никого не оставаат рамнодушен. Ако сакаме да одиме уште подалеку за да ја запознаеме областа, можеме да паркираме на плажата Абрела и да го направиме остатокот од патот пеш, што е околу седум километри, бидејќи областа е многу убава и со асфалтирани патишта.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*