Туризам во Тел Авив

На медитеранскиот брег на Израел се наоѓа градот Тел Авив, втор по население во земјата. Од 2003 г. е светско наследство И иако политичката состојба не е најатрактивна за туризмот во Израел, вистината е дека ова не спречува илјадници туристи да пристигнуваат секоја година за да ја видат.

И надвор од Ерусалим, Тел Авив е град што заслужува да биде посетен. Затоа тука оставаме некои практични информации за што да правам и што да посетам во Тел Авив.

Тел Авив

Основана е на почетокот на XNUMX век и преводот на неговото име од хебрејски е пролетен рид. Некое време беше престолнина, привремено, па дури и беше бомбардирана од Египет и Ирак во последната заливска војна. Не е далеку од Ерусалим, на само 60 километри само 90 од Хаифа. Има топли лета и ладни зими.

Како што реков погоре Тоа е светско наследство бидејќи содржи многу интересна група на градби од архитектурата Баухаус. Вакви згради има низ целиот свет, но ги нема никаде како во Тел Авив, каде стилот се шири во 30-тите со доаѓањето на Евреите кои емигрирале од Германија за да избегаат од раѓањето на нацистите.

Што да посетите во Тел Авив

Има пет населби во градот: таканаречениот Бел град, Јафа, Флоретин, Неве Цедек и плажата. Белиот град е сектор кој е светско наследство и ќе го најдете помеѓу улиците Аленби и Бегин и Ибн Гвирол, реката Јаркон и Средоземното море. Сите згради, се разбира, се бели и со текот на времето се обновени.

Мора да се прошетате по булеварот Ротшилд, со неговите живописни киосци во центарот и неговите кул кафулиња и продавници. Исто така по улицата Шеинкин, која е симбол на Тел Авив, со своите продавници за гроздобер, златари и кафулиња. Тоа е суштинско соседство.

Jaffa е јужно од Тел Авив и е старо пристаниште што со текот на времето растеше. Шармантен е за својот стар воздух, за пазарот за болви, за улиците и за таа неприкосновена мешавина на еврејски и арапски култури. Пристаништето е исто така добро место со своите мали чамци, неговите ресторани и кафулиња и неговиот пазар и погледите во далечината од Тел Авив.

Флоретин Исто така е на југ и би било нешто како Сохо во Тел Авив. Тоа е старо маало кое иако се менуваше со текот на времето, не се смени многу затоа е посебно. Тој е посиромашен дел и мора, ако сакате да видите контрасти. Може да прошетате низ пазарот Левински, со неговите грчки, турски и романски производи, а ако ја поминете ноќта има ефтини барови и обично доаѓаат луѓе од центарот.

Неве Цедек е исто така една од најстарите области во Тел Авив но во исто време стана многу модерен и беше доста реставриран. Датира од крајот на XNUMX век и беше првото еврејско маало надвор од Јафа. Има тесни улички, многу ориентална архитектура, галерии, бутици, дизајнерски продавници и ресторани со засенчени дворци каде вреди да застанете на пијалок.

Конечно, тука е плажа тел авив што се притиска со километри против западниот брег на градот. Е една од најдолгите медитерански плажи а во лето е особено преполн со туристи и локални жители кои доаѓаат да ги искористат неговите топли води. Да се ​​биде толку обемен, има простор за секого. Дури и плажата на хотелот „Хилтон“ е позната по тоа што е одлична хомосексуална плажа, а плажата Гордон-Фришман е модерна точка на средба. Тука се и плажата Банана, Делфинариумот и плажата Алма.

24 часа во Тел Авив

Дали сте во Ерусалим и сакате да избегате до Тел Авив? Значи, мора да се закажете малку, да излезете рано и да ја искористите предноста. Ако одите на лето, ќе поминете неколку часа на плажа за да можете да започнете од Јафа за да уживате во пристаништето, да појадувате покрај море и да се прошетате. Неве Цедек е соседната врата, па можете да ја додадете во турнејата и да ручате таму.

Попладне можете да изберете помеѓу уживање на плажа или одење во посета на една од многуте музеи што ги има Тел АвивМузејот на еврејскиот народ, Музејот на земјата на Израел, во основа археолошки музеј, Музеј Баухаус (Имајте на ум дека тој е отворен само два дена во неделата, среда и петок), историскиот музеј во Тел Авив, опсерваторијата Азриели од која можете да го видите градот и 50 километри крајбрежје, тој е бесплатен! И уште еден грст музеи посветени на важни личности или уметност.

И во текот на ноќта градот има одличен ноќен живот што трае цело утро. Може да одите на вечера, а потоа да излезете да танцувате или во бар бидејќи овие места се полнат само на полноќ.

Одговори на Тел Авив

Ако останете една ноќ во Тел Авив, тогаш можете да го искористите вториот ден ден патувања, одмори. Масада за мене е прва екскурзија што не треба да се пропушти. Ако имате над 40 години, можеби се сеќавате на холивудски класик наречен Масада.

Ова е името на урнатините на тврдина и палати во пустината, на една планина, која долго време се спротивставуваше на нападот на Римјаните, на крајот потклекна и нејзините преживеани извршија масовно самоубиство, за што се сметаат за маченици. Тоа е исто така Светско наследство.

 

Можете да ја посетите Масада и да направите А. Тура на мртвото море во исто време, на пример. Можете исто така да ја додадете посетата на Оаза на Ајн Геди, одете на планинарење и дружете се на приватна плажа на Мртвото Море. Или дури, посета на Петра, во соседен Јордан. Иако се разбира, ова вклучува патување со авион. Можеш и ти посетете ги Кееса и Галилеја, ако ве интересира последниот случај историјата на Библијата затоа што турнејата вклучува посета на Назарет.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*