Туризам на дожд во Мексико Сити

Како јужната хемисфера влегува во зима, северната хемисфера почнува да се загрева и стравува за тие страшни денови на екстремна топлина. Се надеваме дека оваа година нема да имаме топли бранови толку интензивни како оние од претходните лета, нели? Но, добро, додека оние од север можат да патуваат на југ на одмор и да избегаат од горештините, оние од југ, со зимски одмор, доаѓаат на север за да уживаат во некои топли денови. Во Северна Америка една од најинтересните земји од историска, културна и природна убавина гледна точка во Мексико.

Мексико има сè, прекрасни плажи, антички урнатини, мистерии, музеи, големо колонијално минато ... што повеќе може да побарате? Портата за оваа земја е обично ДФ, Р. Федерален округ или Мексико Сити. Тоа е огромен, космополитски град со продавници, театри, кина, трговски центри, ресторани, барови и музеи. Мора да му посветите неколку дена пред да продолжите да патувате на брегот на Карибите. Знам дека тоа е една од омилените дестинации на многу туристи. Но, дали е многу жешко во Мексико Сити? Па, градот има умерена клима и обично не страда од екстремни температури. Така, додека во зима максимумот е 18ºС во лето е околу 28ºС. Иако е толерантна температура помеѓу мај и септември врне многу, речиси секој ден.

Значи,што можете да направите кога врне дожд во Мексико Сити? Па, можете да го посетите Националниот музеј за археологија, Националниот музеј за историја-замокот Чапултепек, Светилиштето на Пресвета Богородица од Гвадалупе, Палатата за ликовни уметности, Музејот Фрида Кало, Рударската палата, Куќата на плочки и волјата Изложба на инструменти за тортура и смртна казна на Кале де Такуба. Како што можете да видите, на вашата рута мора да вклучите и покриви со места, така што ако врне најдобро што можете да направите во Мексико Сити е да не излезете од музеј без да видите.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*