Уживајте во незаборавниот одмор во Грандвалира

Грандвила

Откако поминавме многу жешко лето, време е да подготвите што несомнено ќе биде незаборавен одмор. Каде? На Грандвила, каде што можете да вежбате зимски спорт: скијање. Но, не само што ќе можете да се забавувате додека вежбате нозе и раце со вашиот сноуборд, туку ќе имате можност да го погледнете и прекрасниот снежен пејзаж на овој агол од Андора.

Така, за да не заборавите ништо, дозволете ми да ви помогнам да подготвите список на работи што ќе ви требаат за да ја завршите годината на најдобар можен начин: со посебното сеќавање на вашите денови во Грандвалира, чувани во умот.

Што е и каде е Грандвалира?

Скијачки центар Грандвалира

Тоа е скијачки центар создаден во 2003 година, кој се наоѓа на Пиринеите, во рамките на Кнежевството Андора. Тоа е најголемата ски област на Пиринеите, бидејќи има околу 210 км падини, кои одат од центарот на земјата на исток, достигнувајќи ја границата со Франција. До него може да се пристапи со шест различни патеки, следејќи го текот на реката Валира де Ориенте, а тоа се: Па де ла Каса, На Грау Роиг, На Солдеу, Ел Тартер, На Canillo и Погон.

Минималната висина е 1710 метри, а максималната е 2560 метри. Исто така, има 1027 топови за вештачки снег, кои зафаќаат површина од 136 километри. Така, можете да уживате во снегот без да се грижите за ништо, бидејќи се нудат многу услуги за посетителот да помине неколку прекрасни денови, со семејството или пријателите. Услуги како кафетерија, ресторан, прва помош, ресторани за брза храна, градинка, училиште за скијање / снег, паркирање, и се разбира тоалети.

Кои активности се практикуваат во зима?

Скијачко одморалиште во Грандвалира

Во текот на зимските месеци, има многу и разновидни активности што се случуваат во средината на овој прекрасен снежен пејзаж. Има толку многу, што дури и оние кои не сакаат скијање или кои претпочитаат да прават други работи, можат да си поминат убаво.

На пример, можете да вежбате кашање, што е санка влечена од кучиња, прошетај се со моторна санка, крос-кантри скијање или ноќно скијање, крстосница, патувајте по авантуршкото коло, научете да скијате во областа за почетници со помош на наставник,… На кратко, со толку многу да направите, нема да имате време ниту да размислите за досада.

Што треба да одам во Грандвалира?

Па де ла Каза, Грандвалира

Она што не може да недостасува во патниот куфер е следново:

 • Идентитет документ: за да стигнете до Грандвалира мора да патувате во Андора, и ова е земја што не бара виза за која било националност. Она што е многу важно е да носите важечка лична карта или пасош и семејната книга.
 • Термичка надворешна облека: во зима, и повеќе на голема надморска височина, температурата, и минимална и максимална, е многу ниска, толку многу што може лесно да достигне -10ºС. Така, за да избегнете настинки, треба да носите термичка облека што е исто така пријатна, како што е онаа што ќе ја најдете во продавниците за спортска облека.
 • Фото-камера: Кога одите на патување, камерата е неопходен објект за снимање на најдобрите моменти. Бидете сигурни дека го носите полначот со вас за да го имате секогаш подготвен.
 • Мобилни: Иако знаеме дека не го оставате дома, важно е секогаш да го имате со полна батерија и да го носите со себе, бидејќи не само што ќе ви помогне да бидете во контакт со вашите најблиски, туку исто така, ќе биде многу корисно во случај на потреба.
 • Крема за сончање: сонцето, дури и ако не е многу интензивно, може да ја оштети кожата. Поради оваа причина, се препорачува да носите шише крем за да го ставите на лицето и рацете.
 • Очила за сонце: очите на кралот starвезда исто така мора да бидат заштитени.
 • Јас навистина сакам да се забавувам: добро, добро, логично е. Но, тоа е една од најважните работи, ако не и најмногу, бидејќи во голема мера ќе зависи од тоа дали вашите денови во ски-центарот се неверојатни.

Каде да изнајмите материјал?

Скијачки центар во Грандвалира

Ако немате или не сакате да губите време за пријавување, може да изнајмите материјал од скијање во Грандвалира. Можете да имате чизми и скии или аикидо само со одење во една од многуте продавници во ски-центарот; дури и во хотелите, тие исто така ја обработуваат оваа услуга за своите клиенти, и последно, но не и најмалку важно, тие нудат попусти во продавниците најблиску до сместувањето.

Цените се:

 • Скии: од 16 евра (оние од бронзена категорија), 21 евро (сребро) и 27 евра (злато).
 • аикидо за деца до 12 години: 18 евра.
 • Чизми за скијање: од 9,50 евра (сребро) до 11 евра (злато).
 • Чизми за деца до 12 години: 6 евра.
 • Кацига за возрасни: 5 евра.
 • Детски шлем: 3 евра.
 • Рекети: 10 евра.

Патем, треба да знаете дека ако направите група составена од повеќе од 30 лица, ќе имате специјални попусти.

Па ништо, ако сакате да поминете неколку дена во едно од најпознатите скијачки центри во светот, одете во Грандвалира. Нема да зажалите 😉.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*