Уживајте во средновековниот пазар на Виторија

Минатата недела разговаравме за Тревињо, неговите пештери и неговата желба да припаѓа на Баскија. Денес се враќаме во тие делови за да разговараме средновековен пазар на Виторија, главниот град на Áалава и седиште на баскиската влада и парламентот.

Отсекогаш бил град на сјај и важност и затоа слави многу свечености и настани, меѓу кои денес ќе го истакнеме средновековниот пазар. Discoverе откриеме за што станува збор, кога ќе се одржи и чудата на кои можеме да бидеме сведоци таму.

Виторија

Официјално името е Виторија - Гастеиз и тоа беше важна енклава како крстопат од времето на римското присуство на полуостровот. Тоа беше место на некои важни историски настани во средниот век, но го изгуби своето значење низ вековите и кога стигна до XNUMX-та, тој сè уште беше мал град, многу малку индустријализиран и ужасно конзервативна.

Тоа беше после, во 50-тите години на XNUMX век, ќе започне индустријализацијата и од неговата рака, бидејќи Виторија ќе расте во експанзија, модернизација и број на жители. За оние во сеќавање, тука во 1976 година се случи страшен напад врз работничката класа од страна на полицијата: голема група штрајкувачки работници беа собрани во црква кога полицијата ги присили да излезат со солзавец, за да ги пукаат додека трчаа. на зградата. Масакр кој, не е изненадувачки, никогаш не бил истражен или изведен пред лицето на правдата.

Виторија наскоро, во 1980 година, стана главен град на Баскија.

Средновековен пазар на Виторија

Овој шарен и пријателски пазар е една од многуте културни понуди што ги нуди градот и се одржува четвртиот викенд во септември во средновековниот град, очигледно. Овој стар град е познат и како „Средновековен бадем“ бидејќи е обликуван како тоа суво овошје.

Лоцирано е на врвот на еден рид, највисоката точка во областа, каде првично било изградено село, од кое Санчо Шести Мудриот ја основал Нова Викторија во 1181 година. Има wallид кој бил изграден во текот на XNUMX век, па дури и порано. Тврдината на врвот, природно, беше стратешка за контрола и одбрана на кралствата Кастилја и Навара во тие векови, од XNUMX-ти до XNUMX-ти.

Тоа е најстариот дел од градот и во голема мерка е пешациран. Тука е местото каде што можете тивко да талкате низ тесните улици, да јадете во ресторани и барови со pinchos и предјадења. Пред да заминете на пазарот низ овие улици има и некои посети што мора да ги видите:

Така, можеме да го именуваме Кордон Хаус, каде што спиеле папите и кралевите, во граѓански готски стил, Плоштад Мачете, прекрасен средновековен агол јужно од историскиот центар, Порталон, од XNUMX век, во Плоштад Бурулерија, веднаш до Оружје куќа на Гобео-Гевара де Сан Хуан, la Кула на Анда и истата оваа кула, најстарата одбранбена зграда во Виторија, во подножјето на катедралата Санта Марија.

Стариот град Виторија е навистина одличен и тука се случува средновековниот пазар. Во најдобро сценарио. Пазарот не прави ништо друго освен да го слави оригиналниот пазар, оној што беше организиран во средниот век и каде што се спојуваа патници од север и југ. Како стигнавте на ова место? Постојат неколку линии на автобуси, На количка и секако има и такви такси.

Средновековниот пазар на Виторија - Гастеис се одржува секоја година на четвртиот викенд од септември, од петок до недела. Општо, часовите се обично како што следува: петок се од 6 до 10 часот и сабота и недела од 11 до 2:30 и од 5 до 10 часот. Собира народ и улиците ја пресоздаваат таа средновековна атмосфера што ја постигнаа филмовите «романтизира".

На пазарот има многу тезги, околу 200, водени од различни занаетчии кои доаѓаат да го покажат својот занает: има пекари, златари, столари, ковачи, стаклопроизводители и куфери. Сè има форма на шарена чаршија што ги комбинираше Јудео-христијански и муслимански традиции.

Се разбира, тие се собираат театарски претстави, жонглери, куклени претставида, луѓе кои си играат со оган и Музика во живо и живеат, покрај минстрели и акробати, фарси и комедии, циркуски активности, средновековен фолклор, детски атракции и други работи како изложба на опсадни мотори, стари таверни, фаќиризам, Арапска музика и танци, демонстрации на борби и борби гроздобер, џентлменско училиште иизложеност на елементи на тортура и многу повеќе.

Можно е, како и во претходните изданија, таму натпревар по костуми и фотографија и занаетчиски работилници, сето тоа дистрибуирано во различни агли на историскиот центар како што се Плаза Бериа, Плаза дел Мачете, помеѓу Куеста де Сан Висенте и Лос Аркилос, Санта Марија, Ла Бурулерија или Плаза Едитифио Фреј Закариас, на пример.

Што можете да купите? Па, малку од сè, има тезги занаети, играчки, скапоцени камења и минерални сапуни, таму музички кутии од кои доаѓаат античките мелодии, мечеви сите видови, карневалски маски, накит за накит, зачини, билки и храна од секаков вид бидејќи тезгите за храна изобилуваат.

Конечно, не заборавајте да запознаете неколку палати прекрасен ренесансен стил. Сигурно ќе ги најдете како шетаат низ Стариот град. Тие се Палата Монтехермозо и Палатата Ескоријаза-Ескивел. Првиот денес е културен центар. Не можете да заборавите на Катедрала Санта Марија, од XIII век, или La Casa del Cordón што го именувавме погоре, и има прекрасна фасада.

И, ако ви останува време и сакате да ги посетите музеите, не пропуштајте го Музеј за играње карти и Аркеолошки музеј, На Музеј Бибат во палатата Бендача и бидејќи сме, не заборавајте на Палатата Виласусо. Управувај се!

Оваа година лИзданието за 2019 година ќе се одржи од 27 до 29 септември и секој што живее во областа и сака да учествува може да го стори тоа контактирајќи ја организацијата, Сарагоса и Евентос СЛ. Тоа ќе биде XNUMX-то издание.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*