Празник на патиовите во Кордоба

Фестивалот Патиос де Кордоба е еден од најоригиналните од сите што се одржуваат годишно на територијата на Шпанија. Интимно поврзана со пролет, кога вегетацијата ќе ја достигне својата максимална полнота, за тоа е прогласено Национален туристички интерес.

Како да не е доволно, во 2012 година исто така доби и разлика од Нематеријално наследство на човештвото од областа на културата од страна на УНЕСКО. И, тоа е што претставува цело воздигнување на природната убавина. Ако сакате да дознаете повеќе за Patios de Кордова, ве покануваме да продолжите со читање.

Мала историја на фестивалот Патиос де Кордоба

Овој фестивал го има своето потекло во идиосинкразијата на типичните куќи од Кордован. Прекрасната клима во областа ги натера Римјаните прво, а муслиманите подоцна да ги градат своите домови околу А. централен двор каде што го искористија најголемиот дел од својот домашен живот.

Сепак, првото издание на овој фестивал се одржа во 1921. Не беше повторено дури шест години подоцна, но почна да станува популарно во 1933 година, кога шеснаесет дворови влегоа во конкуренција.

Прекината од Граѓанската војна, таа беше преземена во 1944 година. Оттогаш, вредноста на наградите се зголеми, додека беа додадени нови критериуми за оценување, како што се разновидноста на цвеќето и природното осветлување.

Како што посочивме, во 1980 година беше прогласен за Фестивал на национален туристички интерес и во 2012 година за нематеријално наследство на човештвото. Во моментов, Fiesta de los Patios de Cordoba е еден од најпопуларните во цела Андалузија и доаѓа да се собере повеќе од еден милион посетители желни да уживаат во цветната убавина на патиосите.

Уреден двор

Крдоба патио со цветна декорација

Што е?

Како што сугерира неговото име, Fiesta de los Patios de Córdoba е натпревар за цвеќе. Централните простори на историските куќи се украсени со спектакуларни украси за зеленчук Од голема убавина. Винова лоза, саксии и многу други украси сочинуваат прекрасни украсни ансамбли засновани врз природата.

Главните населби каде што можете да ги посетите овие патио се оние од Стариот Алказар, која се наоѓа точно помеѓу Алказар и црквата Сан Василио; од Дедо Марина, околу Магдалена и Сан Лоренцо; од Џамија; од Еврејството, која е една од најстарите, и онаа на Палата Виана. Вториот заслужува посебно споменување, бидејќи само во самата палата се изложени дванаесет различни дворови, секој украсен со свој цветен стил.

Од друга страна, постојат два вида патио. Некои се повеќе луксузни, припаѓаат единечни семејни куќи и тие обично имаат мантија и асфалтирани или плочки со мозаичен под. Што се однесува до другите, тие се во куќи на неколку соседи и обично на два ката кои имаат балкони кон самите дворови. Оваа последна одлика ви овозможува да ги декорирате повеќе искористувајќи ги тие простори.

Во врска со горенаведеното, треба да знаете дека самите жители на живеалиштата учествуваат во натпреварот. Тие се оние кои се задолжени за украсување на нивните патио. Постојат две категории: традиционални дворови и тоа од модерен градежен двор. Но, тие исто така можат да се пријават надвор од натпреварот, едноставно за да ја покажат својата убавина на јавноста што присуствува на настанот.

Успехот на фестивалот Патиос де Кордоба меѓу жителите на градот ќе ви даде идеја за фактот дека околу педесетина домови обично влегуваат во конкуренција. На овие обично се додаваат уште десет или дванаесет кои не учествуваат на натпреварот.

Крдован двор

Пати се украси за забавата

Кога се слави Фиеста де лос Патиос де Кордоба?

Како што ви рековме, овој празник е извонредно пролетно време. Сепак, последното издание се одржа на есен. Пандемијата „Ковид-19“ принуди да биде одложена до октомври, поточно помеѓу 8-ми и 18-ти тој месец. Меѓутоа, ако нема вести, следното ќе можете да уживате во изданието 2021 година мајонез. И датумите предвидени во него се од 3-ти до 16-ти.

Дали треба да платите влез?

За да уживате во растителната убавина на внатрешните дворови на Кордоба, не мора да плаќате влезница. Посетите се бесплатно, бидејќи интересот на учесниците е да победат на натпреварот, но и да ја покажат својата украсна работа.

Во секој случај, ве советуваме да ги посетите придружени со локален водич. Ова целосно ќе ве информира за сите аспекти поврзани со забавата и ќе ве однесе до најубавите катчиња.

Комплементарни активности

Во исто време кога се слави фестивалот Патиос де Кордоба, циклус од народни претстави што ги собира најдобрите пејачи или танчери во околината. И, исто така, се организираат дегустации на локални производи, особено предјадења и вино од ознаката за потекло. Монтила Морилс.

Што се однесува до првите, можете да вкусите вкусен вкус гаспачо, но и извонредна салморехо, шајка трошки или чинија со овен. Вториот е чорба компири со пржен лук и парчиња леб што обично е придружено со подеднакво пржени јајца.

И да го завршите дегустацијата на типична гастрономија во Кордоба, можете да уживате во некои пржени цвеќиња, кои по име се многу соодветни за предметната партија. Сепак, станува збор за колачиња од пченично брашно, јајца и анасон. Или исто така можете да изберете торта кордован, што се прави со ангелска коса и лиснато тесто.

Патио на Кордоба

Патио учество на натпреварот

Како да стигнете до Кордоба?

Ако сакате да уживате во фестивалот Патиос де Кордоба, треба да знаете како да стигнете до таканаречениот град Калифал. Еден од најдобрите начини да го направите ова е преку ферокаррил. Кордоба има линија со голема брзина што го поврзува со воз со Мадрид, Барселона и други градови во Андалузија, како што се Севилја, Гранада или Малага.

Во врска со патувањето од автопат, заинтересирани сте да знаете дека, ако пристигнете од Мадрид или Севилја, главниот пат е тој Јужен автопат А-4. Меѓутоа, ако го направите тоа од областа Левантин, на пример од Валенсија, правилната патека се состои од А-3, А-43 и самиот А-4. Конечно, ако патувате од запад, најдобриот пат е тој Национал 432.

Како заклучок, Празник на патиовите во Кордоба тоа е експлозија на природна убавина. Прекрасно е да се видат различните простори украсени со цвеќиња и други растителни украси. Ако патувате во градот Андалузија за да уживате во тоа, нема да зажалите.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*