Фестивал на светлината во Боиморто

Фестивал на светлината

Денес е можно да присуствуваме на безброј музички фестивали низ нашата географија. Некои се важни на национално ниво многу години, но други успеаја да се позиционираат за релативно кратко време, како што е Фестивал на светлината Боиморто, што се издвојува од повеќе причини.

Овој пат ќе видиме каде и што Фестивал на светлината, покрај причините зошто е задолжително закажување што не треба да се пропушти. Постојат многу работи што го прават овој фестивал издвоен од многу други, од неговата локација до неговата намена.

Историја на фестивалот на светлината

Фестивалот на светлината започна во годината 2012 година од страна на пејачот Луз Касал. Овој уметник е роден во Боиморто, местото избрано да го спроведе фестивалот. Оттогаш фестивалот расте и се подобрува, со повеќе реномирани уметници од сегашната сфера. Но, овој настан не е роден како само уште еден простор за изведба, туку е роден со солидарна цел да собере средства. Тоа е исто така начин за истакнување на важноста на руралните области и неговиот развој, заедно со посветеноста на уметниците кон оваа рурална галициска. Од 2012 година, фестивал се одржува секоја година, во текот на месец септември, на датуми што исто така го олеснуваат присуството на настанот, бидејќи тој обично не се совпаѓа со другите, нешто што се случува во текот на летото.

Локација на фестивалот

Фестивал на светлината

Овој фестивал не се одржува во големите градови или во централните места, туку се одржува во Население од Боиморто. Овој град се наоѓа во провинцијата Ла Коруња, во внатрешната област. Се наоѓа на 44 километри од градот Сантијаго де Компостела. Тоа е рурално и тивко место, кое прима стотици посетители во текот на месец септември, станувајќи центар на внимание за печатот и оние кои ќе одлучат да уживаат во настанот.

Групи кои играле на фестивалот

Некои од групи кои играле во последното издание Тие се Loveубов кон лезбејките, Касе.О, Ескорзо, Ос Ресентидос, Хозеле Сантијаго, Музеј за секс, Кристина Розенвинг, сениор Кинаро, Андрес Суарез, Елиот Марфи со Оливие Дуранд, Ми Капитан, Сегуридад Социјал, Варгас блуз бенд, Јави Манеиро, Бесна куќа на мајмуните, Агорафобија, Риф Раф, Марилија Андрес, Нунатак, Крис Барон, Фреди Леис, Монолиус ДОП, Рафа Морчего, Лос Вињагрес, Мордем, Кончита, Родриго Меркадо, Лос Моторес Рок де Виго, Аржа Музички бенд, Мускул !, Пелепау , МJ Перез, Темпо Норте, Сантијагињос де Боиморто, Хоан Куриел, Пандереирас де Вердуидо, Цирконита, Дани Бареиро и пријатели и Педро ел Гранаино. Претходно имало групи како Маго де Оз или araарабе де Пало. Во секое издание однапред можете да ги видите групите што ќе играат, така што е можно да ги знаете сите уметници да купат билети.

Фестивалски објекти

Фестивал на светлината

На фестивалот има интересна област на пазарот што станува едно од најинтересните места. На пазарот е можно да се најдат тезги кои дегустираат храна или органски и занаетчиски производи. Има сè, од потпишување книги до демонстрации и шоу за готвење. Можно е да се види маршрутата на фестивалот за да се знае кога може да се видат различни претстави и дегустации за да не се пропушти ниту едно.

На овој фестивал има место за секого. Благодарение на неговите објекти и големата разновидност на уметници, тоа е исто така место избрано од семејствата за да уживаат во денот. Затоа тие имаат а детско подрачје во која можат да уживаат најмалите. Во оваа област има игри, активности и работилници.

Друга област за забава е кино и театарска марка. На овој простор можете да видите интересни документарни филмови, кратки патеки, монолози и театарски претстави. Просторот Манс е место за разговор за претприемништво и за присуство на интересни разговори за тековните работи.

El Гастро простор Махо Тоа е место каде што можете да уживате во различни моменти на изложување од страна на водечките галициски готвачи. Место за испробување нови работи во квалитетна кујна.

Други галициски фестивали

Галиција е место кое е сè помодерно, и затоа во текот на летото можете да уживате во сите видови настани, фестивали и забави. Постојат многу други фестивали што можат да бидат од интерес, а тие обично се одржуваат во текот на месеците јули и август. На Портамерика е одличен пример, кој се пресели во градот Калдас де Реис и нуди концерти од најдобрите групи на националната сцена. ИВФ во Вилалба, Луго, обично се одржува во март или април. Воскресениот фест во Вивеиро е одличен национален репер во хеви метал музиката. Фестивалот Ортигеира кој ни нуди фолклорни групи и е еден од најстарите. О Син до Камињо што се слави во О Монте до Гозо во Сантијаго де Компостела или Атлантик фест во Ила де Аруса се други најважни работи.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*