Филипинска култура

Филипински фестивали и култура

Филипинците се познати како доселеници во многу делови на светот затоа што се сметаат за камелеони ... тие лесно се прилагодуваат на различните средини во кои може да се најдат. Тие се развиваат за да преживеат, тие знаат што е преживување.

Република Филипини беше именувана во чест на шпанскиот крал Филип Втори во 1543 година. Филипинците потекнуваат од јужниот дел на Азија. Има потекло од Кина, Индија, САД и Шпанија, луѓе кои се омажиле за Филипинци, па затоа има многу мешавина од култури меѓу нивниот народ. 79 домородни етнички групи го сочинуваат филипинскиот народ и според Википедија, последните пет века имале големо влијание во однос на културната мешавина кај азиските и западните популации.

Колонијалното владеење на Шпанците во 1570-1898 година, како и на Американците во 1903-1946 година, доведе до проширување на христијанските вредности и дополнително нов идентитет на сите Филипинци, интеракцијата со културите на другите земји како Кина, Индија, Индонезија и Малезија даде азиски и специфичен допир на културното наследство на Филипините.

Ел идиом

Филипински јазик

На Филипините се проценува дека се зборуваат 175 јазици и скоро сите се класифицирани како малајско-полинезиски јазици и околу осумдесет дијалекти.. Меѓу овие јазици има 13 кои се домородни со скоро 1 милион говорници.

Повеќе од три века на Филипините, шпанскиот јазик беше официјален јазик под колонијалното владеење на Шпанија. Го зборувале 60% од населението. Но, употребата на шпански јазик започна да опаѓа откако Филипините беа окупирани од Соединетите држави во 1900-тите, а во 1935 година филипинскиот устав ги наведе и шпанскиот и англискиот јазик како официјални јазици. Но, во 1939 година тагалошкиот јазик стана официјален национален јазик. Јазикот именуван како „филипински“ беше именуван во 1959 година и Од 1973 година и до денес, филипинскиот и англискиот јазик се најчестите јазици меѓу неговите жители.

Култура на Филипините

Филипински традиции на култура

Филипините се земја која многу варира во зависност од културните влијанија, иако повеќето од овие влијанија се резултат на колонизациите што ги имаа, така што културата на Шпанија и на САД се најизразени. Но, и покрај сите овие влијанија, античката азиска култура на Филипинците останува и јасно се гледа во нивниот начин на живот, во нивните верувања и во нивните обичаи.. Културата на Филипинците е добро позната и ценета од многу луѓе ширум светот. Неколку интересни факти за филипинската култура се следните:

  • Филипинците многу ја сакаат музикатаТие користат разни материјали за да создадат звук и сакаат да претставуваат танци и групи за пеење.
  • Божиќ е една од најомилените прослави на Филипинците. Семејствата се собираат на 24 декември за да го прослават традиционалниот „Бадник“. Новата година се слави и со повторно собирање на сите членови на семејството. Се слави со плетена облека и овошје на масата.
  • Филипинците се експерти во спортот, традиционалниот во земјата се нарекува Арнис, што е форма на боречки вештини. Иако уживаат да гледаат и кошарка, фудбал или боксерски игри.
  • Семејството е многу важно за нив и исто така вклучува чичковци, баби и дедовци, братучеди и други надворешни односи како кумови или многу блиски пријатели. Децата имаат lovingубени кумови и кога родителите не се таму, бабите и дедовците се тие што се грижат за децата. Вообичаено е семејствата да работат заедно во исти компании. Постојат различни социјални класи.

Неколку интересни факти за културата на Филипините

Филипински пазар

Филипинската култура е формирана како резултат на мешавина од странски влијанија и природни елементи, како што споменав погоре линии.

Иако традиционалниот театар, литература и кундиманите (loveубовни песни) на локален јазик повторно се прославија со доаѓањето на движењето „Популарна моќ“ на Коразон Акино, денес посетителите ќе бидат сведоци на натпревари за убавина, сапунски опери, филмски акциони филмови и loveубовни и локални музички групи инспирирани од западниот поп .

Само 10% од Филипинците (т.н. малцински културни или филипински племенски групи) ја одржуваат својата традиционална култура. Постојат околу шеесет етнички кланови, вклучувајќи ги Баџао, номади од морето што живеат во архипелагот Сулу и ловци на глави на Калинга, на северот од Бонток.

Филипински жени

Филипините се единствената христијанска земја во Азија, верување кое го држат повеќе од 90% од населението. Најголемата малцинска религиозна група е муслиманот, чиј бастион е островот Минданао и архипелагот Сула. Исто така постои и независна филипинска црква, некои будисти и мал број анимисти.

Географијата и историјата на Филипините придонеле за повеќекратноста на постојните јазици, кои во вкупниот број бројат околу осумдесет дијалекти.. Концептот за национален јазик е развиен по Шпанско-американската војна од 1898 година, а во 1936 година тагалошкиот јазик е прогласен за национален јазик, и покрај фактот што имало и други кандидати за оваа титула, како што се Себуано, Хилигал и Илокано.

Како што споменав погоре, во 1973 година беше договорено филипинскиот јазик да биде официјален јазик. Тоа е јазик заснован на тагалог, но вклучува елементи од други јазици во земјата. И покрај сè, англискиот јазик останува најшироко користен во трговијата и политиката.

Типична филипинска храна

Филипинската кујна има кинеско, малезиско и шпанско влијание. Закуската означува и ужина и средно попладне, додека пулутанот (мезе) се служи со алкохолни пијалоци. За вечера, се ставаат ражничи од месо или скара од морска храна.

Меѓу најчестите јадења, кои секогаш се служат со ориз, се месо и зеленчук варен со оцет и лук, скара од скара, чорби од месо и широк спектар на супи: ориз, јуфки, телешко месо, пилешко, црн дроб, коска од колено, печење или кисел зеленчук.

Јадењата се придружени со парчиња зелена папаја, паста од ферментирана риба или ракчиња и парчиња крцкава кора од свинско месо. Хало-хало е десерт заснован на кршен мраз со карамел и овошје, целиот покриен со млеко во прав.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*