Филмови за гледање пред да заминете во Париз

Ако се прашувате за филмовите што треба да ги видите пред да заминете за Париз, тоа е затоа што планирате патување до француската престолнина. Нема да жалам за повикот Град на светлината Таа е една од најубавите во светот. Преполн е со споменици и легендарни приказни што ќе ве фасцинираат, но исто така е и модерен град кој има се што ви треба за незаборавен престој.

Во секој случај, филмови да ги видите пред да заминете во Париз што ќе цитираме ќе ви даде поинаква перспектива на градот Сена. Со нив, можете да го истражите пред да заминете од дома и да откриете катчиња за кои, можеби, не сте ни знаеле дека постојат. Но, не е време да се прошириме, без понатамошно разочарување, ќе предложиме филмови да ги гледаме пред да заминеме во Париз.

Филмови за гледање пред одење во Париз, виртуелна обиколка на градот

Нашата турнеја низ најдобрите филмови сместена во Париз ќе ве однесе во минати времиња каде ќе научите за нивната историја, но и до денес, за да откриете кои се тие оние места полни со шарм кои не се појавуваат во туристичките водичи. Ајде да одиме со лентите што ги предлагаме.

Хунбек од Нотр Дам

Нотр Дам

Катедрала Нотр Дам

Врз основа на извонредниот роман Богородица од Париз на големиот Виктор Хјуго, повеќе од еден филм има неколку. Можеби најпопуларна е анимираната верзија произведена од Дизни во 1996 година. Нè враќа во средновековните времиња за да ја раскажеме приказната за грбавецот Квазимодо и убавата циганка Есмералда, кои се вклучени во заговор на loveубов, незадоволство и одмазда.

Сето ова како централна сцена со Нотр Дам, најамблематската црква во Париз. На кратко, убава приказна не без злобни ликови која е донесена на големото платно многу пати.

Ако претпочитате да гледате верзија со вистински актери, ја имате на пример немата Богородица од Париз, од 1923 година и во режија на Валас Ворсли. Неговите толкувачи беа Лон Чани како Квазимодо и Патси Рут Милер како Есмералда. Меѓутоа, ако сакате звучна верзија, ви го препорачуваме истоимениот филм снимен во 1956 година Ентони Квин во улога на грбав и inaина Лолобриџида како Есмералда. Во овој случај, насоката беше Французинот Jeanан Деланој.

Мари Антоанета, друг филм што треба да го видите пред да заминете во Париз за да ја научите неговата историја

Портрет на Мари Антоанета

Мари Антоанета

Приказната за несреќната сопруга на Луј XVI од Франција исто така, многу пати беше донесуван на големото платно. Ние ви ја предлагаме верзијата режирана во 2006 година од Софија Копола, токму со наслов Мари Антоанета. Иако се фокусира на животот на кралицата, тоа е исто така прекрасен начин на Запознајте го револуционерниот Париз од крајот на XNUMX век, многу од чии споменици се уште стојат и ќе можете да ги видите на вашето патување во градот.

Улогата на несреќниот аристократ ја игра Кристен Данст, додека на нејзиниот сопруг, кралот, е задолжен Jејсон Шварцман. Други фигури како Judуди Дејвис, Рип Торн или Азија Арџенто ја комплетираат екипата на филм што добил А. Оскар за најдобар дизајн на костуми.

Меѓутоа, ако преферирате покласичен филм, ви го препорачуваме оној од 1939 година, исто така насловен Мари Антоанета. Режисер беше Вудбриџ С. Ван Дајк, добитник на два Оскари за Вечера на обвинетиот y Сан Франциско. Што се однесува до толкувачите, Норма Ширер Тој ја играше кралицата, додека Роберт Морли го играше Луј XVI, а Тајрон Пауер го толкуваше Аксел фон Ферсен, претпоставениот supposedубовник на монархот.

Бедните

Реклама за „Les Miserables“

Постер за „Les Misérables“

Исто така, базиран на хомонимниот роман на Виктор Хјуго, еден од писателите кој најдобро го освоил Париз од своето време, многупати бил носен на филм и телевизија. Хит мјузикл беше создаден дури и врз основа на претставата.

Верзијата што ви ја донесовме овде е онаа што ја режираше Глен Jordanордан во 1978 година и глуми Ричард Јордан во улога на Jeanан Валжан, Каролин Лангрише како Козет и Ентони Перкинс како aveаверт. Во текот на филмот сме сведоци на епизоди од париската историја како што е Револуција од 1830 година и, воопшто, во секојдневниот живот во градот Сена од тоа време.

Како и да е, ако сакате да изберете како филм што да видите пред да одите во Париз врз основа на Бедните друга верзија, можете да ја изберете онаа објавена во 1958 година. Во овој случај, режисер беше Jeanан-Пол Ле Шаноа и толкувачи Жан Gabin, Мартин Хавет и Бернард Блиер.

Трета опција е онаа снимена за телевизија како минисерија на Хозе Дајан. Jeanан Валжан беше претставен од Жерар Депардје, додека Козет ја играше Вирџини ледојен и „Јаверт“ од он Малкович.

Мулен Руж

Мулен Руж

Мулен Руж

Ако претходните филмови ви го прикажуваа историскиот Париз, Мулен Руж исто така ве запознава со боемската атмосфера на градот кон крајот на XNUMX век. Пред сè, тоа на уметничкото соседство на Монмартр, каде што сè уште стои познатото кабаре што му го дава насловот на филмот.

Овој филм беше во режија на Баз Лурман и беше објавен во 2001 година. Тој ја раскажува приказната за еден млад англиски писател кој се сели во градот Сена, привлечен токму од неговата уметничка боемија. На Мулен Руж ќе сретнете вистински луѓе како сликарот Тулус Лотрек, но и танчерот Сатин, во кого ќе се за inуби.

Тоа е музички филм кој ќе ви понуди суштински информации за да ги откриете населбата Монмартр и што мора да видите таму кога одите во Париз. Но, исто така ве советуваме да обрнете внимание на неговиот моќен саундтрак, кој вклучува одлични хитови од кралицата, Елтон Џон o Нирвана.

Amelie, класика меѓу филмовите што треба да ја видите пред да одите во Париз

Кафето на две мелници

Кафето на две мелници

Овој филм, исто така објавен во 2001 година, е класика меѓу кинематографските препораки што треба да се видат пред да патувате во Париз. Станува збор за романтична комедија во режија на Jeanан-Пјер unоне, а во изведба на Одри тетоважа.

Таа се става во местото на келнерка која работи во Кафето на две мелници и дека наоѓа цел во неговиот живот кога ќе реши да им помогне на другите за да ги направат среќни. Филмот освои четири награди Цезар и беше номиниран за неколку Оскари, иако не доби. Но, пред сè, тоа е прекрасен филм кој постигна огромен успех во јавноста.

Исто така е совршено да се знае Монмартр, каде што се наоѓа кафулето каде работи Амели. Но, за разлика од претходното, соседството што го гледаме во него е сегашното. Ако патувате во Париз, исто така може да се напиете пијалок во кафе-барот Лос Дос Молинос.

Lifeивот во розова боја

Едит Пјаф

Пејачката Едит Пјаф

Ако Франција воопшто и Париз особено имаат симбол во светот на песната, тоа е Едит Пјаф, кој е роден во градот Сена. Овој филм го раскажува, прецизно, животот на пејачката од нејзиното детство во сиромашно соседство на големиот град се до нејзиниот светски триумф.

Во режија на Оливие Дахан, премиерно беше прикажан во 2007 година. Но, ако нешто се издвојува за тоа, тоа е импресивната изведба на Marion Cotillard во улога на пејач. Всушност, тој го доби Оскар за најдобра актерка за неговата изведба, покрај многу други признанија.

The се придружува на екипата Gерар Депардје како Луис Лепли, музички претприемач кој го откри Пијаф; Клотилде Кура во улога на мајка на уметникот и Jeanан-Пјер Мартинс како боксер Марсел Сердан, кој беше романтично поврзан со дивата песна.

Ratatouille, придонес на анимацијата во филмовите што треба да ги видите пред да заминете во Париз

Плоча Рататуј

Ratatouille

Како што добро знаете, Париз со децении е сцена на најдобра кујна во светот. Овој филм се базира на ова, со што ја завршуваме нашата турнеја низ филмовите што треба да ги видиме пред да заминеме во Париз.

Реми е стаорец кој доаѓа во градот Сена за да го исполни својот сон да стане голем готвач. За да го направите ова, тој е воведен во Ресторан на Густо, неговиот голем идол. Таму тој ќе соработува со едноставна машина за миење садови за да создаде најуспешна супа во целиот Париз. Така започнуваат авантурите на единствениот глодар.

Е филм за анимација продуцирана од Пиксар и објавена во 2007 година. Иако нејзин директор требаше да биде Јан Пинкава, тоа конечно го стори Бред Бирд и, за синхронизација, имаше актери со раст на Питер О'Тул и комичарот Патон Oswalt. Исто така, меѓу многу други награди, тој ја доби и наградата Оскар за најдобар анимиран филм. Конечно е прекрасно погледот на skyline од Париз што може да се види во една од неговите сцени.

Како заклучок, предложивме некои од филмови да ги видите пред да заминете во Париз за подобро да ја запознаеме француската престолнина. Сепак, се препорачуваат и многу други. На пример, Харада, со Одри Хепберн и Кери Грант кои шетаа по бреговите на Сена; Париз, Париз, чии протагонисти окупираат театар во градот за да го постават својот мјузикл, или Недопирлива, што ни ја покажува вредноста на пријателството, но и мизеријата на работничките квартови на големиот град. И, кога одите, да се движите низ градот на светлината, можете да прочитате Оваа статија со наш совет.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*