9 филмови за гледање пред да заминете во Рим

Ако планирате патување во Италија, помеѓу сите градови што можете да ги посетите во земјата, Рим веројатно е задолжителна станица на вашата рута. Ако сакате да ги откриете филмовите што треба да ги видите пред да одите во Рим, првото нешто што треба да ви го посочиме е дека Вечен град има огромно учество во светот на кинематографијата. И ова во ленти поставени и во неговото потекло и во сегашната конфигурација.

Во однос на претходното, дури имало и цел филмски жанр што го пресоздава класичниот Рим: пеплумот. И, што се однесува до второто, од Италијански неореализам до индустријата на Холивуд го избраа главниот град на Италија како сценографија за многу од неговите филмови. Но, без понатамошно разочарување, ќе ви покажеме некои филмови што треба да ги гледате пред да заминете во Рим.

Филмови за гледање пред одење во Рим: од пеплумот до денешното кино

Како што ви рековме, филмовите што треба да ги видите пред да одите во Рим го земаат градот како амбиент. Но, покрај тоа, многу од нив успеваат уште еден лик што влијае, па дури и ги одредува животите на протагонистите. Toе видиме некои од овие филмови.

„Бен Хур“

Постерот „Бен-Хур“

Постер за „Бен-Хур“

Ако зборувавме за кинематографскиот жанр на пеплумот, овој холивудски блокбастер е еден од неговите најдобри примероци. Режирано од Вилијам Вајлер и глуми Чарлтон Хестон, Стивен Бојд, Jackек Хокинс y Хаја Харајрет, се базира на хомонимниот роман од Луис Валас.

Филмот започнува во Јудеја од XNUMX-та година на нашата ера. Аристократ Áуди Бен-Хур тој е неправедно обвинет за спротивставување на Римјаните и осуден на галии. Откако се сретна со Исус Христос и мина низ многу перипетии, главниот јунак пристигнува во Рим како богат човек и конкурент во трки со коли. Но, тој има само една цел: да му се одмазди на неговиот стар пријател Месала, одговорен за затворањето на неговата мајка и сестра.

„Бен-Хур“ имаше буџет од петнаесет милиони долари, најголем за дотогаш филм. Повеќе од двесте работници работеа на изградбата на нејзините украси, кои вклучуваа стотици статуи и фризови. Исто така, сто шивачки беа задолжени за создавање на костумите. Y сцената на трките со кочии Таа е една од најпознатите во историјата на кино.

Филмот беше отворен во Newујорк на 18 ноември 1959 година и стана втор филм со најголема заработка досега по „Однесено со ветрот“. Како тоа да не е доволно, тој доби единаесет Оскари, вклучително и за најдобар филм, најдобар режисер и најдобра машка улога. Во секој случај, сè уште се смета за еден од најдобрите филмови во историјата на кино.

„Празници во Рим“

Плаза де Еспања

Плаза де Еспања, каде што е снимена една од најпознатите сцени на „Римските празници“

Уште еден филм во режија Вилијам ВајлерИако со многу поинаква тема, тој е исто така еден од филмовите што треба да се види пред да замине во Рим. Во овој случај, станува збор за романтична комедија со главна улога Одри Хепберн y Григори Пек. Првиот е Ана, принцеза која откако избега од својата придружба, поминува ден и ноќ во градот како и секој Римјанец.

Снимено е во познатите студија на Синецета, многу близу до самата италијанска престолнина. Номинирана за седум Оскари, таа освои три, вклучително и за најдобра актерка за незаборавната Одри. Исто така, сцени како онаа со двајцата протагонисти на скалите на Плоштад Шпанија или онаа на мото-турнејата се спуштија во аналите на кино.

„La dolce vita“, уште една класика меѓу филмовите што треба да ја видите пред да заминете во Рим

Сцена од „La dolce vita“

Најпозната сцена од „La dolce vita“

Напишано и режирано од Федерико Фелини Во 1960 година, исто така, едногласно беше поздравена како една од класиците во филмската историја. Таа година беше премиерно прикажан на Канскиот филмски фестивал и беше награден со наградата Златна дланка, иако имаше помалку среќа на Оскарите бидејќи го доби само оној со најдобар дизајн на костуми.

Нејзини протагонисти се Марсело мастројани, Анита Екберг y Анук Аиме. Заплетот раскажува неколку независни приказни чија заедничка алка е самиот град Рим и неговата околина. Исто така, во овој случај ќе препознаете незаборавна сцена: онаа на двајцата протагонисти кои се капат во Фонтана Треви.

'Драг дневнику'

Фотографија од Нани Морети

Нани Морети, директор на „Драг весник“

Автобиографски филм во кој неговиот режисер и протагонист, Нани Морети, раскажува за своите искуства во Вечниот град. Се состои од три независни епизоди и комбинира комедија со документарен филм. Објавен е во 1993 година и следната година го доби Златна дланка во Кан и исто така наградата за најдобар режисер.

Многу добро познати се сцените во кои главниот јунак го обиколува градот на задната страна на својата Веспа, објаснувајќи ги причините зошто обожава населби како што е Мост Фламинио o Гарбатела. Доколку сакате да добиете информации за помалку познатите и централни области на Рим, ве советуваме да го гледате овој филм.

„Рим, отворен град“

Сцена од „Рим, отворен град“

Сцена од „Рим, отворен град“

Многу помалку lessубезен тон има овој филм Роберто Роселини премиерно прикажан во 1945 година. Сместен во Втората светска војна, тој раскажува неколку приказни чии протагонисти се поврзани со отпорот против нацистите.

Сепак, еден од клучните ликови е свештеникот татко Пјетро, кој завршува застрелан од Германците и е транскрипт на Луиџи морозини, свештеник кој му помагаше на отпорот и беше мачен и убиен заради тоа.

Исто така, улогата на Pina, жена играна од Ана Магнани. Заедно со ова, улоги се Алдо Фабризи, Марчело Паглиеро, Нандо Бруно, Хари Феист и ovanована Галети. Толку груба лента е што дури имаше проблеми со цензурата. За возврат, го доби Златна дланка на филмскиот фестивал во Кан.

„Одреден ден“

Марсело мастројани

Марсело Мастројани, starвезда во „Еден посебен ден“ со Софија Лорен

Марчело мастројани y Софија Лорен Тие работеа заедно на неколку филмови, но ова е еден од најдобрите. Сместено е во XNUMX-тите, кога фашизмот беше во полн ек, и претставува критички портрет на италијанското општество во тоа време.

Мастројани игра радио водител отпуштен затоа што е хомосексуалец, а Лорен глуми жена омажена за државен службеник. Двајцата влегуваат во врска кога ќе се сретнат случајно затоа што ниту еден од нив не присуствувал на парадата во чест на Хитлер на 1938 мај XNUMX година.

Режисерот на филмот беше Еторе Скола, кој соработуваше и на сценариото. Како куриозитет, тој игра споредна улога во филмот Алесандра мусолини, внука на фашистичкиот диктатор. Широко награден, собра две номинации за Оскар: најдобар актер и најдобар филм на странски јазик, иако на крајот не освои ниту една.

„Со loveубов до Рим“

Роберто Бенини

Роберто Бенини, еден од протагонистите на „Рома кон амор“

Поновиот е овој филм во режија на Вуди Ален, како што беше објавено во 2012 година. Станува збор за романтична комедија која раскажува четири приказни, а на сите нив се поставува Вечниот град и се фокусирани на темата лична исполнетост и слава. Еден од протагонистите, музички продуцент по име Jerери, го игра самиот Ален.

Останатите се Jackек, студент по архитектура игран од Џеси Eisenberg; Леополдо, анонимен човек кој одеднаш станува медиумски фокус и кој го отелотворува Роберто Бенини, и Антонио, улога што ја игра Алесандро тибери. Заедно со нив се појавуваат Пенелопе Круз, Фабио Армилато, Антонио Албанезе и Орнела Мути.

„Големата убавица“

Тони Сервило

Тони Сервило, starвезда на „Големата убавина“

Современ со претходниот, како што беше објавен во 2013 година, е овој филм во режија Paolo Sorrentino, кој исто така го напиша и сценариото Умберто Контарело. И, исто така, има точка на однесување.

Во Рим опустошен од ферагосто, фрустрираниот новинар и писател Epеп Гамбардела Таа е поврзана со различни репрезентативни карактери од високите општествени сфери. Прелатите, политичарите, криминалците со бели јаки, актерите и другите лица ја сочинуваат оваа заговор што се одвива во раскошни палати и величествени вили.

Theвездите на филмот Тони Сервило, Карло Вердоне, Сабрина Ферили, Галатеа ранзи y Карло Бучиросо, меѓу другите толкувачи. Во 2013 година беше наградена со наградата Златна дланка Кан и, кратко потоа, со Оскар за најдобар странски филм. Но, најважно е дека станува збор за ажурирање на заплетот за „La dolce vita“, за што веќе ви кажавме.

„Акатоне“, портрет на предградијата

Фотографија од Пјер Паоло Пазолини

Пјер Паоло Пасолини, директор на „Акатоне“

Во оваа листа на филмови што треба да се видат пред да заминат во Рим не може да недостасува еден режиран Пјер Паоло Пазолини, еден од интелектуалците кој најдобро знаеше да ја долови суштината на Вечниот град, точно е дека тој беше просејуван од неговата необична гледна точка.

Можеме да ви кажам за неколку ленти, но ја одбравме оваа затоа што е портрет на маргиналниот Рим. Акатоне е макро од предградијата кој не престанува да гладува, исто како и неговата група пријатели. Способен да направи што било пред работа, тој продолжува да раскажува и да наоѓа нови жени за експлоатација.

Како што можете да видите од заплетот, станува збор за брутален портрет на римското подземје од педесеттите години на минатиот век. Пијте од Италијански неореализам и се толкува од Франко Сити, Силвана Корсини, Франка Пасут y Паола Гуиди меѓу другите толкувачи. Како iosубопитност, ќе ви го кажеме тоа Бернардо Бертолучи работел како помошник режисер на филмот.

Како заклучок, ви покажавме дел од филмови да ги видите пред да заминете во Рим. Тие се репрезентативен дел од сите оние што го имаат Вечниот град како сцена, па дури и како уште еден протагонист. Всушност, би можеле да споменеме други слични „Ангели и демони“од Григориј Виден; „Ноќите на Кабирија“од Федерико Фелини; „Убава“од Лучино Висконти или „Јади моли се за Loveубов“од Рајан Марфи.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*