Хиндуистичка култура

Хинду-култура

Индиската култура е позната низ целиот свет како една од најживописните и мистични култури кои постојат денес, овој чудесен азиски израз е резултат на фасцинантна фузија и асимилација на различни елементи. Тоа е одлична културна мешавина која ги апсорбира трендовите од соседните земји, создавајќи величествена хетерогена културна динамика, што се рефлектира во аспекти кои се движат од религија до архитектура, уметност, гастрономија или обичаи. Неговата плуралност го натера да стане една од најинтересните земји на планетата и одлична туристичка дестинација за патниците од целиот свет.

Оваа хинду-култура нуди традиции со милениуми, кои се враќаат назад до Риг-Веда, најстариот текст во Индија, од XNUMX век п.н.е. По исламските инвазии и доминацијата на западните земји над Индија, било под влијание на разни култури, но одржувајќи ја својата суштина и традиции. Невозможно е да се раскажат илјадници години традиции и култура во еден пост, но ќе се обидеме да создадеме широка визија за индиската култура и она што нè привлекува кон неа.

Малку историја на Индија

Таџ Мајал

Античката историја на Индија е поделена на Ведскиот период и браманскиот период. Првата е најстара во 3000 година п.н.е., кога дравидијанската цивилизација имала развиена култура, со бронзена индустрија, земјоделство и мали заедници, покрај политеистичка религија. Брахманскиот период дошол кога Браманите, каста од областа Касписко Море, доминирале на териториите создавајќи мали кралства. Сепак, по нивното главно владеење и деспотизам, луѓето се побунија и го создадоа будизмот.

La најактуелна приказна зборува за инвазии на различни култури, од Персијците до Арапите, Португалците или Англичаните. Тоа е многу широко резиме, но ни дава идеја за сите влијанија што ги добила оваа вкоренета индиска култура низ историјата.

Кастинскиот систем на индиската култура

Општество во Индија

Овој систем на социјална стратификација произлегува директно од хиндуизмот, главната религија на Индија. Тоа нè учи дека луѓето се создадени од различни делови на телото на богот Брама, создавајќи ги така четирите касти со кои тие владееле со векови.

Од устата на богот Брама излегоа Браманите, најмоќната група на свештеници. Четриите се благородни воини, кои се појавија од рацете на богот. Ваисиите се трговци и земјоделци, кои излегле од бедрата на богот, а судрите или слугите се најниската каста, кои излегле од божјите нозе. Во прилог на овие се недопирливите, кои се сметаат за отфрлени, и кои не се дел од кастите или општеството, бидејќи тие можат да вршат само најниски работи, како што се собирање на човечки измет. Во моментов, кастите се законски потиснати, но тие се одржуваат поради употребата и обичаите и колку длабоко се вкоренети во општеството.

Религијата во Индија

Статуа на хинду-бог, типична за индиската култура

Религијата е многу важен дел од индиската култура, а денес постојат четири религии со индиско или дармичко потекло. Хиндуизмот е најпопуларна религија, и трета по големина во светот. Во него има многу различни училишта и традиции, а тоа е религијата што ја следи традицијата на кастите. Нејзини главни богови се Рама, Шива, Вишња, Кришна и Кали.

Од друга страна, тука е будизмот, петтиот најважен во светот, основан од Сидарта Гаутама, син на Раџа на кралството Сакијас, кој се одрече од сè и стана просјак, нарекувајќи се Буда, што значи просветлен. Таа се заснова на практикување на добро, добротворни цели, loveубов и други доблести и е нетеистичка. Постои и јаинизам, сличен на будизмот и сикизам, монотеистичка религија на половина пат помеѓу исламизмот и хиндуизмот.

Поврзана статија:
Индија: Верувања и богови

Музика и танци на хинду културата

Музичка традиција во хинду културата

Музичкиот израз е исто така богата мешавина од народни и класични звуци, кои доведоа до создавање на егзотични и типични танци на земјата. Сепак, има 8 хиндуистички танци кои се класифицирани како класици и кои се вметнати во традиционален наставен систем поради нивниот статус на традиционален хиндуистички класичен израз. Се предава на престижната Национална академија за музика, танц и драма и вклучува танци на: баратанатијам, катак, катакали, мохинијатам, кучипуди, манипури, одиси y сатрија. Ова се танци на извонредни наративни форми кои исто така вклучуваат неверојатни митолошки елементи, не можете да патувате во Индија без да бидете сведоци на една од овие прекрасни претстави.

Има и народна музика што сè уште свири во некои делови од земјата. Тука се Баулите во Бенгал, музиката Бангра на север или Квавава во Пујаб.

Гастрономија на индиската култура

Типична храна во Индија

Јадењето тука е авантура за непцето. Индиската храна е позната по своите вкусни кари и по софистицираната употреба на разни зачини, секогаш базирани на ориз и пченка. Многу од различните зачини што ги консумираме денес, како што е црниот пипер, потекнуваат од тука, така што хиндусите имаат извонредно постапување со нив. Сепак, оваа храна може да биде малку опасна за страдалниците од алергија, имајќи толку зачинета храна, на повеќе од една личност може да им биде тешко.

Постојат типични јадења што не треба да престанувате да ги пробувате откако ќе одите во Индија, бидејќи гастрономијата е секогаш важен дел од културата на секоја земја. Пилешкото тандори е јадење за печено пилешко маринирано во јогурт и зачинето со зачини тандури. Постојат и други јадења кои можеби ви звучат познато, како што е „бирјани“, што е ориз со мешавина на зачини, бидејќи не смееме да заборавиме дека зачините се многу важни во индиската кујна. Индиска пица или утатаапам е основа на тесто од брашно од леќа и брашно од ориз со зеленчук и други состојки, слично на вообичаените пици. Во делот за слатки имате јалеби, слатко тесто натопено во сируп, со карактеристична портокалова боја и форма на валани конус.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1.   јопи dijo

  Па, ми се чини малку кратка, но добра информација и причината зошто ја отворив страницата беше затоа што премногу ми требаат овие информации и сметам дека се многу интересни

  1.    ФкБарселона24 dijo

   Па, треба да направам ишикава трн за хиндуистичката култура, ова е најпробаното досега

 2.   Quаклин Хименез dijo

  Мислам дека е кратка и сумирана информација но пред се многу добро ве објаснува и тоа е она што е важно бидејќи ако посетите други страници ќе ја разработат темата и на крајот не ја разбирате па ми се чини многу добро ми помогна да разберам уште малку

 3.   јули татијана дуке dijo

  Би сакал да знам за какво значење има нивниот начин на облекување, особено кај жените поради нивните прекрасни украси и како изгледаат како божици

 4.   Даниела миралс dijo

  Јас сум многу христијанин и воопшто не бев навреден. на крајот на краиштата, зарем секогаш нема само еден Бог? (Во сите религии или скоро сите, дури и слушнав во документарец за Индија дека и покрај тоа што имаат неколку богови за нив, тие се различни таленти или атрибути, но длабоко во нив е енергијата на еден единствен Бог. Исто така, во будизмот и покрај тоа што не е теистички, вистина, Буда во еден момент вели дека се чувствувал толку просветлен што го чувствувал или доживеал божественото присуство). Покрај тоа, сите религии и слично бараат да бидеме добри луѓе, на крајот сите тие не водат кон тоа. Не ги гледам границите, не знам за тебе. сите сме браќа.
  Не сакам да продолжам со верската дискусија, но подоцна помислив дека мојот начин на гледање на работите може да помогне некому, секогаш без да сакам да навредам.
  благодарам за написот, ми даде многу добар поглед на тоа како е Индија.

  поздрав до сите!

 5.   Ана dijo

  Навистина Лас Торес дел силенсио е прекрасна книга.