Парадори во Галиција

Парадори во Галиција

На Парадорес се дел од хотелска компанија која има установи низ цела Шпанија, а во моментов и во Португалија. Овие гостилници се издвојуваат по тоа што имаат места со голема историска или културна вредност. Затоа тие стануваат ексклузивни места во кои можат да останат, совршени за да уживаат во малку историја во туристичките области.

Ајде да го видиме Парадори во Галиција, кои изобилуваат и се наоѓаат во прекрасни згради, многу од нив со многу историја внатре. Во оваа мрежа на парадори е можно да уживате во уникатни места поради нивното наследство, па затоа вреди да се остане во нив.

Кои се Paradores de turismo

Мрежата на компанијата Paradores de Turismo е составена од сместувалишта лоцирани во амблематски или историски градби. Всушност, 30 негови хотели се класифицирани како средства од културен интерес. Тие имаат голема историска и уметничка вредност и ги претворија во туристички простори помогнаа да се зачува токму тоа наследство и да се обнови. Во Галиција има многу места класифицирани како парадори, од кои некои се наоѓаат во стари камени згради.

Парадор од Сантијаго де Компостела

Парадор од Сантијаго де Компостела

Парадор де Сантијаго де Компостела е познат како Хостал дос Реис Католикос и се наоѓа во Плаза дел Обрадоиро, веднаш до познатата катедрала во Сантијаго. Несомнено е единствена локација за да можете да уживате во историската област на градот и конкретно во точката на пристигнување на стотици аџии. Оваа зграда е создадена како Кралска болница во XNUMX век за да може да присуствува на аџиите што дошле во Сантијаго. Оваа зграда е музеј Парадор кој има четири плакари и прекрасна трпезарија. Покрај тоа, има зашилена капела која е прогласена за Национален споменик.

Замокот Монтереј Парадор

Замокот Монтереј Парадор

Овој парадор се наоѓа во парохијата Санта Марија во Монтереј, Оренсе. Парадорот се наоѓа во А. поранешна палата-тврдина што беше клучна за одбрана на границата со Португалија, лоциран на само 28 километри. Оваа палата се издига над тврдината Барончели и има неколку walидани загради, болница за аџии, замокот со своето дефиле, засолништето, црквата Санта Марија де Грација и Палатата на грофите. Се смета за најголема галициска акропола и во моментов се наоѓа парадорот.

Бајона Парадор

Бајона Парадор

Овој парадор се наоѓа покрај морето, во градот Потеведра Бајона, во близина на границата со Португалија и со погледи на познатите острови Сис. Вклучува уникатно украсени простории, огромно мнозинство со поглед на море и ресторан каде можете да пробате вкусни галициски јадења.

Парадор де Камбадос

Парадор де Камбадос

Се наоѓа во популација што ни го нуди вкусното вино Албаришо ќе го најдете познатиот Парадор де Камбадос, во центарот на градот. Овој парадор се наоѓа во стариот Пазо де Базан. Пазосите биле важни дворци и палати. Денес многу од нив се претворени во елегантни конаци. Овој парадор има внатрешен двор со тераса

Парадор де Ферол

Парадор де Ферол

Овој парадор се наоѓа во крајбрежниот град Ферол, во Коруња. Е дворци замок во стилот на морнар со типичните галерии со бело застаклување. Парадорот е многу централен, бидејќи се наоѓа во Барио де ла Магдалена.

Парадор де Монфорте де Лемос

Парадор де Монфорте де Лемос

Овој парадор се наоѓа во рамките на монументален комплекс на Сан Висенте до Пино, во португалскиот град Монфорте де Лемос. Парадорот е во старата палата на грофите од Лемос и веднаш до него се наоѓа Торе дел Хоманаје и манастирот Сан Висенте до Пино. Ова е идеална точка да се запознаете со Рибеира Сакар, со неговите познати вина, и да патувате со брод низ кањоните Сил.

Парадор де Понтеведра

Парадор де Понтеведра

Во срцето на градот Понтеведра се наоѓа неговиот парадор, во една ренесансна зграда која датира од XNUMX век. Исток Парадор беше резиденција на грофите од Македа и тоа е во стариот дел на градот, во непосредна близина на места со интерес како што е Иглесија де ла Перегрина.

Рибадео Парадор

Рибадео Парадор

Овој парадор е се наоѓа на устието на реката Ео, во провинцијата Луго. Парадорот е стара галициска куќа која се наоѓа во овој град во близина на границата со Астуриас и морето.

Парадор од Санто Естево

Парадор од Санто Естево

Овој прекрасен парадор се наоѓа во поранешен манастир Санто Естево, во срцето на Рибеира Сакра во Оренсе. Тоа е многу убав парадор опкружен со природата, изграден во барокен и романски стил. Прогласен е за историски уметнички споменик во 1923 година.

Парадор де Туи

Парадор де Туи

Овој парадор се наоѓа во А. старо традиционално галициско пазо, со својата типична архитектура. Сместено е во градот Туи, близу до Португалија, во провинцијата Понтеведра.

Парадор де Верин

Парадор де Верин

Овој парадор се наоѓа и во А. типичен газонски камен пазо. Сместено е во Верин, каде се одржуваат најпознатите карневали во цела Галиција. Од друга страна, таа е една од ретките гостилници што има свој базен, бидејќи градот е далеку од крајбрежјето.

Парадор де Вилалба

Парадор де Вилалба

Парадор де Вилалба е создаден во стара зграда која сè уште има кула во средновековен стил. Изненадете ја Салата на Андраде, со своите грбови и wallидни слики. Вилалба е тивок град во Луго низ кој поминува Северниот пат до Сантијаго де Компостела.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*