Хуанглонг, разнобојни езерца и светско наследство

Кина има многу страници за кои УНЕСКО ги прогласи Светско наследство и еден од нив е оној што го гледате на фотографијата: наречена шарена и прекрасна област Хуанглонг. Ако сакате да ја знаете Кина и да ги надминете Пекинг, Шангај и Хонг Конг, тогаш вашите чекори треба да ве одведат во Сечуан.

Не е пријатна или блиска дестинација, но помеѓу патувањето и пејзажите што ќе ве примат кога ќе пристигнете, тоа несомнено ќе биде голема авантура во вашиот живот. Тоа е светско наследство од 1992 година и мора да го видите лично за да откриете зошто.

Хуанглонг историско-сценско подрачје за интереси

Како што реков погоре е во сечуан, во рамките на планинскиот венец Миншан, околу 300 километри од главниот град Сечуан Ченгду, и 144 километри јужно од uzиужаигу. За возврат, тој е дел од сценскиот резерват Хуанглонг и истоимениот национален парк.

Фотографиите ви прикажуваат страница која изгледа како нешто од бајка. Theвездата е провалија, повикот Клисура на жолт змеј, кој поминува нешто повеќе од три и пол километри и од далечина наликува на змија златен змеј. И тоа е дека има наслаги на газиран калциум, неколку слоеви, низ шумите и глечерите на долината. Се формирале езерца на различна висина и има водопади кои ги поврзуваат.

Главната обиколка на златни езерца и водопади започнува од древниот будистички храм кој се наоѓа во горниот дел на долината и завршува кај прекрасното езерце наречено Visitor's Lake. Боите на местото варираат во зависност од годишното време но исто така и облиците бидејќи езерцата се поголеми или помали или дури имаат различни нијанси помеѓу жолта, кафеава, сина и зелена во зависност од тоа дали е топло или ладно.

Геологијата на местото е формирана низ вековите. Минералните наслаги навлегле во земјата и ги создале природни базени со топла пролет од различна длабочина. Водата се лизга од една до друга и дури ископала пештери низ долината. Исто така, има врвови од двете страни на потокот и истата река што тече меѓу езерцата и низ нејзиниот канал никогаш не престанува да ги потсетува посетителите зошто локацијата е наречена Квебрада дел Змеј Амарило.

Од друга страна, овој дел на Кина е дом на многу видови, меѓу нив и на оние Gиновска панда и Златниот мајмун. Не е дека сигурно ќе ги видите овие животни, но тие живеат тука и тоа им додава вредност на пејзажите. Не станува збор само за езерца, местото има многу убави места: има еден Водопад висок 14 метри, пештери, дини, храмови и многу шарени езерца со фенси имиња. Сите опфатени со вечно бели врвови со висина помеѓу 1700 и 5588 метри, глечери вклучени. Целата област има околу 60 илјади хектари.

Денес владата изгради А. Дрвена патека од 4.2 километри што се протега по земјатаили травертин и тоа им овозможува на посетителите да го ценат тоа на четиричасовна прошетка. Исто така, во екот на сезоната постои жичница.

Како се стигнувате до овој агол на Кина? Па вие земате А. воз или автобус во Пекинг да ве однесе до Ченгду. Од станицата uzиузаигу во овој град се возите со автобус до Националниот парк Хуанглонг. Првото време на поаѓање на автобусот е во 7 часот наутро, потребни се три и пол часа, и заминува назад во градот во 3, 3:30 часот попладне. Потребно е да се проверат распоредите.

Постојат и автобуси кои го поврзуваат Ченгду со аеродромот Хуанглонг и ако не, може да се возите такси. Пресметајте го патувањето за четири часа од Jiиужаигу. Секогаш можете да се регистрирате за турнејаНајпопуларна е седумдневната турнеја што поминува низ uzиузаигу и Ченгду и обично вклучува туристичка тура до Сонгпан, оддалечена околу 56 милји.

Влезот во паркот чини околу 30 американски долари по возрасен во висока сезона и многу помалку, 10 долари, во ниска сезона. Врвната сезона трае помеѓу 1 април и 15 ноември, а паркот е отворен од 8 до 5 часот. Најдобрите месеци за посета, барем најтопли, се јуни јули и исцрпеност, сепак окерот и златните бои на есента се убави затоа што се рефлектираат во тие стотици езерца на уникатен начин.

Очигледно, и зимата има свои привлечности, бидејќи има снег насекаде, освен во езерцата со топла вода, па можете да ја замислите таа игра на бои. Освен што местото е замрзнато, тоа е да се направат најдобрите фотографии. Како што може да претпоставите, најтопли месеци се јули и август, при што температурата е околу 16ºС. Ако одите од декември до февруари, температурата е 1ºC или помалку. Сезоната на дождови е од мај до август и тука наутро и попладне се магливи. Запомнете дека тоа е долина и тоа температурите секогаш се разликуваат.

Кога ја планирате посетата, обидете се да организирате сè за да започнете многу рано, бидејќи паркот сигурно ќе ве однесе цел ден. Пешачката патека за која претходно ви реков трча 4 километри по угорница и потоа можете да тргнете со жичарница за да го направите обратното. Препорачливо е да носите храна, удобни чевли, вода и нешто што го одбива дождот. За среќа, има област на продавници и бањи, но треба да понесете свои за да избегнете плаќање повеќе и да, тоалетна хартија.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*