Црна лагуна Урбион

Црна лагуна Урбион

Посета на најневеројатните природни места е исто така добра идеја за одмор. Во овој случај станува збор за Црна лагуна Урбион, кој се наоѓа во Кастилја и Леон. Оваа лагуна има глацијално потекло и се наоѓа во природната област Пикос де Урбион и Сиера Цеболера во општина Винуеса, Коваледа и Дуруело де ла Сиера.

Ако сакате одмори фокусирани на природни простори, тоа е а одлична идеја да одите во Црната лагуна во Урбион, бидејќи се наоѓа во прекрасен природен простор што можеме да го истражуваме. Откријте сè што можете да видите и да направите во оваа област на природата во Кастилја и Леон.

Запознајте се со Црната лагуна во Урбион

Црна лагуна

Црната лагуна се наоѓа во северно од провинцијата Сорија во област позната како природен парк Лагуна Негра и лос Глацијарес де Урбион. Оваа област на лагуната се наоѓа на надморска височина од 1.773 метри, опкружена со планини и пошумено подрачје во кое преовладуваат буки и борови дрвја. Во зависност од сезоната, лагуната има поинаков изглед, бидејќи во текот на зимата има снег, а во лето може да се видат зелените тонови на шумата. Бојата на езерцето може да изгледа потемна во зимско светло, но може да изгледа и зелена во лето. Тоа е предел кој варира во голема мера во зависност од сезоната.

Овој парк има многу да се види меѓу 5.000 хектари шума и фауна. Нејзиниот највисок врв е Пико Урбион со висок 2.228 метри. Покрај тоа, таа има особеност да има и други лагуни во близина, Лагуна Хелада и Лагуна Ларга. Постои легенда за Црната лагуна, а тоа е дека тие велат дека нема дно, и дека има тунел во своите длабочини што достигнува директно до морето. Сепак, тие се само гласини, бидејќи е докажано дека неговото дно е длабоко осум метри. Првата недела од август секоја година се слави на пливачкиот премин на Црната лагуна, настан во оваа област.

Како да стигнете до Црната лагуна

Црна лагуна

Добивањето до Црната лагуна е лесно затоа што е добро наведено, бидејќи тоа е место кое во последните години има поголем прилив. Најдобар начин да стигнете таму е од градот Винуеса, град во близина на Сорија. Ако го напуштиме овој град, треба да тргнеме по патот N-234 и да застанеме по заобиколен пат кон Цидонес на SO-810 до Винуеса. Откако ќе влеземе во градот, треба да ја поминеме шумската патека што се наоѓа во областа зад градот, пред реката Ревинуеса. Следете ја оваа патека и пристигнувате Паркинг парк Лагуна Негра каде што можете да го оставите вашиот автомобил. Оставањето на автомобилот на паркингот има ниска цена, што исто така обично вклучува можност за посета на музејот на шумите Винуеса.

Од овој паркинг има две опции, во зависност од тоа дали сме подготвени да одиме или ја претпочитаме поудобната верзија. Можеме да го направиме патот пеш и тие се два километри или земете го автобусот што нè приближува до лагуната. Сепак, мора да се каже дека овој автобус е достапен само од јули до септември, односно во есенска сезона. остатокот од времето ќе треба да одиме до лагуната. Автобусите сообраќаат на секои половина час. Од местото каде ве паѓа автобусот, има само неколку метри пеш до лагуната.

Што да правам во Црната лагуна

Црна лагуна

Црната лагуна е природен простор кој ни нуди многу убаво место во кое можеме да се одмориме и да дишеме свеж воздух. Има дрвена патека за да го видите целото езеро, така ќе биде лесна и пријатна прошетка. Покрај тоа, мора да се земе предвид дека тоа е природен простор во кој треба да се оди, затоа треба да носиме удобна облека и обувки соодветни за одење. Во оваа област основната работа е да уживате во пејзажите и нивната убавина. Покрај тоа, во близина има неколку пешачки патеки за повеќе авантуристички. Исто така е важно да се има предвид дека природната вредност на овој простор мора да се зачува, така што нема потреба да се фрлаат ѓубре или да се прави пожар.

Посетете ја Винуеса

Винуеса

Ако посетата на Црната лагуна се чини кратка или имаме време да потрошиме, можеме да го посетиме и малото гратче Винуеса. Тоа е многу убав град што ги зачувува традиционалните камени дворци, што му дава голем шарм. Идеалот е да се прошетате низ нејзините тесни улички и да се види и големата црква на Вирген дел Пино, која е зачудувачка по својата големина во еден мал град. Можете исто така да го посетите Музејот на шумите и ако имате време да ја испробате одличната гастрономија во областа со нејзините колбаси и месо.

Дали сакате да резервирате водич?

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*